Masz białe plamki na zębach? Sprawdź, czy to groźne...

29 Maja 2017

Czym są i o czym świadczą?

problem z zębami

Jakie są cechy pięknego uśmiechu? Jednym tchem można wymienić równe, symetryczne, wolne od próchnicy i przebarwień zęby. Przy tym zapomina się o częstej przypadłości, która może wskazywać na problemy i konieczną konsultację – białe plamki na szkliwie. Czym są i jak się ich pozbyć?
Masz białe plamki na zębach? Sprawdź, czy to groźne!

Z pozoru zęby mają prostą budowę, wyglądają jak kość nieosłonięta tkanką – twarda, zbita, jednorodna masa. Nic bardziej mylnego. Zęby nie tylko są ciekawą strukturą, a w dodatku niepozbawioną życia. Wewnątrz znajduje się miazga, która jest bogato unaczyniona i unerwiona. To ona odżywia ząb i zaopatruje w niezbędne składniki odżywcze. Ona też odpowiada za wrażenia bólowe, dlatego właśnie jest osłonięta szkliwem - najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Szkliwo składa się w 95% ze związków nieorganicznych – kryształów wapnia i fosforu, do tego niewielkie ilości sodu, magnezu i potasu. Reszta to związki organiczne i woda. Gdy równowaga tych składników zostanie zachwiana, mogą pojawić się białe przebarwienia.

Zobacz także: 7 wczesnych OBJAWÓW RAKA, które 90% ludzi ignoruje

Za dużo fluoru

Białe plamki czy pasma na zębach mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich są niedobory, a inną nadpodaż pewnych pierwiastków. Jeżeli plamki pojawiły się już w wieku dziecięcym i mamy je od dawna, to z dużym prawdopodobieństwem jest to fluoroza.

- Fluor konieczny do prawidłowej mineralizacji zębów obecny jest w wodzie i powietrzu. Jego większe ilości znajdują się nawet w codziennie wypijanej herbacie, dlatego gdy jako dzieci używaliśmy pasty z fluorem w dużych ilościach, mogły pojawić się na zębach charakterystyczne kredowo-białe przebarwienia. Jest to zaburzenie rozwojowe, czyli pojawia się w czasie przed wyrznięciem zębów stałych – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Fluoroza nie wiąże się z osłabieniem szkliwa, plamki są jedynie mankamentem estetycznym. Przebarwienia mogą mieć różne odcienie - od perlistych, kredowo-białych o zmniejszonej przezierności, aż po brunatne.

Leczenie

Plamki wskutek fluorozy mają charakter trwały. Można spróbować wyrównać koloryt zębów stosując mikroabrazję, czyli starcie mikroskopijnej warstwy szkliwa za pomocą specjalnych dentystycznych past i narzędzi polerskich. Dodatkowo, redukcję widoczności plamek można uzyskać wykonując zabiegi wybielania zębów za pomocą lasera lub nakładek do domowego stosowania. Gdy jednak efekt nie jest zadowalający, a dotknięte fluorozą zęby znajdują się w strefie estetycznej (od jedynki do czwórki), można zastosować licówki ceramiczne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

...
(Ocena: 5)
2017-05-29 19:52:58

A ja mam tak, że mam białe plamki na jedynkach, lecz widać je wtedy, gdy jeżdżę na rowerze. Takie tzw. suszenie zębów. Z czym to jest związane?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-05-30 00:13:35

hej! studiuję stomatologię .Trudno ocenić bez zdjecia ,ale prawdopodobnie początkowa plama próchnicowa, która pojawia sie właśnie po osuszeniu zębów. Masz jeszcze szansę by zatrzymać ten proces, musisz zglosic się do dentysty on przeprowadzi zabiegi profilaktyczne ,które mają szansę odwrócić proces.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-05-29 02:01:46

Białe plamki na zębach to poczatki próchnicy, konieczna jest mineralizacja szkliwa- plamki te sa miekkie żel do fluoryzacji sprawi że staną się twarde, ale będą nadal widoczne, zaniechanie minerralizaji sprawi że biała próchnica zmieni się w ciemną i ząb bedzie wymagał leczenia. To jest informacja uzyskana w gabinecie stomatologicznym

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jozafatah
(Ocena: 5)
2017-05-29 09:47:48

No własnie nie zawsze ;) czasem to fluoroza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1