Masz anemię? KONIECZNIE przeczytaj, jak ją pokonać i jak jej zapobiegać!

20 Października 2015

Niedokrwistość można rozpoznać po specyficznych objawach. Skłonność do niej mają zwłaszcza kobiety. Jak przywrócić równowagę w organizmie?

anemia

Anemia, czyli niedokrwistość (łac. anaemia) to najczęstsza choroba krwi. Pod tymi nazwami kryje się zespół objawów chorobowych, w których stwierdza się niższe od normy wartości hemoglobiny (Hb) oraz erytrocytów. Istnieją różne postaci tej choroby – m.in. niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego, niedokrwistość hemolityczna, aplastyczna, złośliwa.

U kobiet najczęściej stwierdza się anemię z niedoboru żelaza. Może być ona skutkiem stosowania niewłaściwej diety (zbyt ubogiej w ten pierwiastek), utraty krwi czy choroby jelit. Na niedokrwistość skazane są zwłaszcza kobiety obficie miesiączkujące. Przyczyną może być ponadto nadmierne krwawienie w wyniku urazu albo zabiegu operacyjnego, słabe wchłanianie żelaza z pożywienia czy zakażenia układu moczowego.

Gdy brakuje żelaza, pierwiastka niezbędnego dla utrzymania procesów życiowych w organizmie człowieka, szpik kostny nie wytwarza wystarczająco dużo hemoglobiny, czyli przenoszącego tlen barwnika czerwonych krwinek. Organizm nie dostaje wtedy odpowiedniej ilości tlenu.

– Jeżeli pierwiastka jest za mało, pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wśród objawów wymienia się zmęczenie, osłabienie, apatię oraz bladość błon śluzowych. Częściej wtedy zapadamy na infekcje, mamy gorszą koncentrację, a u dzieci może dojść do spowolnienia rozwoju poznawczego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia firmy Nestlé Polska.

Do objawów anemii należą: bladość skóry, problemy z koncentracją, zmęczenie, brak apetytu i kłopoty żołądkowe (niestrawność), kołatanie serce, duszności, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, a w ciężkich przypadkach również obrzęk kostek nóg. U osób starszych mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej. Jeśli anemia rozwija się stopniowo, organizm może przyzwyczaić się do zmniejszonej ilości tlenu – objawy będą wtedy mniej nasilone. W anemii z niedoboru żelaza kobieta może też zaobserwować u suchość i łamliwość paznokci, wypadanie włosów, bolesność języka i występowanie zajadów, czyli stanu zapalnego w kącikach ust.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-20 17:58:29

re: Masz anemię? KONIECZNIE przeczytaj, jak ją pokonać i jak jej zapobiegać!

Zalecenie, by jeść wątróbkę jest trochę bez sensu, bo nie trzeba jeść mięsa, by mieć odpowiednią ilość żelaza nawet w ciąży (jestem w ciąży, nie jem mięsa i wszystkie wyniki badań krwi mam idealne). Co więcej, wątróbka zawiera bardzo dużo witaminy A i w ciąży nie jest wskazana, bo może przyczynić się do chorób płodu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-20 13:00:14

re: Masz anemię? KONIECZNIE przeczytaj, jak ją pokonać i jak jej zapobiegać!

MI na anemie nie pomagało nawet przepisane zelazo i witamina b6....Dopiero jak zaczelam pić codziennie sok z marchwii to po anemii ani sladu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1