Leptyna - kluczowy hormon dla Twojej SZCZUPŁEJ sylwetki

06 Marca 2015

To jeden z najważniejszych hormonów metabolicznych. Właściwy poziom leptyny jest konieczny, by zachować zdrowie i cieszyć się szczupłą figurą.

marchewka

„Niegdyś naukowcy sądzili, że komórki tłuszczowe to nic innego jak duże krople paskudztwa, które albo rosną, albo maleją. Obecnie wiadomo, że magazynowany w organizmie tłuszcz to ogromny gruczoł dokrewny, aktywnie produkujący hormony i reagujący na nie. Choć naukowcy wciąż odkrywają nowe hormony produkowane w komórkach tłuszczowych, to prawdopodobnie najlepiej przebadanym pośród nich jest leptyna” – pisze znana amerykańska trenerka i specjalistka ds. zdrowego stylu życia Jillian Michaels w książce „Opanuj swój metabolizm” (Laurum 2010).

Leptyna powstaje właśnie w komórkach tłuszczowych (adipocytach). To białko zbudowane z 146 aminokwasów, kontrolowane przez bardzo wpływowy gen zwany ob-genem albo genem otyłości. Leptyna działa poprzez receptory leptynowe znajdujące się głównie w podwzgórzu. Współpracuje z innymi hormonami, m.in. kortyzolem, insuliną oraz hormonami tarczycy i w ten sposób pomaga organizmowi stwierdzić, jak bardzo jest głodny, ile potrzebuje pożywienia, jak szybko spali posiłek, a także czy zdoła utrzymać swoją dotychczasową masę.

Rola neuropeptydu Y

Leptyna odgrywa istotną rolę w regulacji pobierania pokarmu i gospodarki energetycznej organizmu. Choć receptory leptyny rozsiane są po całym ciele, to w mózgu hormon ten jest najbardziej aktywny. „Po posiłku komórki tłuszczowe w całym ciele uwalniają leptynę, która wędruje do podwzgórza, czyli tej części mózgu, która pomaga regulować apetyt – gdzie łączy się z receptorami leptyny. Receptory te kontrolują produkcję neuropeptydów – małych cząsteczek białka o funkcji mediatorów, które włączają i wyłączają nasze łaknienie” – tłumaczy Jillian Michaels.

Wśród neuropeptydów najważniejszym jest neuropeptyd Y, neuroprzekaźnik, który jest stymulatorem łaknienia. Konkretnie: potęguje nasz apetyt i spowalnia tempo przemiany materii. Leptyna tymczasem dezaktywuje neuropeptyd Y i uruchamia sygnały tłumiące łaknienie, dzięki czemu do organizmu dociera informacja, że ma przestać być głodny i zacząć spalać więcej kalorii. Hormon ten informuje nasz mózg o zgromadzonych zasobach energetycznych organizmu. Leptyna jest sygnałem zmuszającym organizm do przetrwania głodu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

isabelle
(Ocena: 5)
2015-03-06 16:51:56

re: Leptyna - kluczowy hormon dla Twojej SZCZUPŁEJ sylwetki

Bardzo ciekawy artykuł ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1