Leki dla dorosłych zabijają dzieci

24 Września 2008

Popularne lekarstwa, jak aspiryna, pyralgina, thiocodin, mogą być bardzo niebezpieczne. Tylko w Krakowie w zeszłym roku zmarła z tego powodu dwójka dzieci.

Leki dla dorosłych zabijają dzieci

Tylko na przełomie od października 2007 do kwietnia 2008 Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie zanotował 142 przypadki niebezpiecznych skutków ubocznych u dzieci, spowodowanych podaniem popularnych leków dostępnych bez recepty. W dwóch przypadkach powikłania okazały się śmiertelne.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że leczenie dzieci tymi samymi lekarstwami co dorosłych jest bardzo niebezpieczne:

„Preparaty kwasu acetylosalicylowego mogą wywołać u dziecka zespół Reye'a – rzadką, ale niebezpieczną chorobę powodującą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i wątrobie".

Ale to nie wszystko, jak wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Polska" doktor Jarosław Woroń:

Aspiryna u dzieci poniżej 12. roku życia może wywołać też drgawki, obrzęk warg, języka, duszność i zaburzenia oddychania".

Warto w okresie, gdy jest podwyższone ryzyko grypy, konsultować podanie dziecku najprostszej tabletki od bólu głowy z lekarzem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (29)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-05 22:16:52

żal mi was wszystkich HWDP

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-10 15:55:00

dlatego dzieciom daje się paracetamol...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-25 11:50:00

Dobrze że pojawiają się takie artykuły i przestrzegają rodziców przed podawaniem tych w sumie bardzo popularnych leków. To co większość papilotek pisze o ulotkach i ich dokładnym czytaniu jest napewno racją ale chciałabym przypomnieć starsze lata - niestety jak moje dzieci były paroletnie to w aptekach kupowało się np. polopirynę s czy pyralginę w paskach i nie było przy nich żadnych ulotek.......I kiedyś to nawet lekarze doradzali żeby podać paroletniemu dziecku pyralginę od gorączki oczywiście w mniejszych dawkach.... I napewno podając taki przeciwgorączkowy lek nikt z nas nie chciał krzywdy swoich dzieci.....Ja sama odkąd pamiętam moje dzieciństwo to mama podawała mi właśnie takie leki . Na szczęście ani mnie ani moim dzieciom się nic nie stało ale teraz czytając właśnie takie sensacje jestem przerażona że są one tak szkodliwe......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 23:04:00

[quote="Gosc"]mam pytanie.....jeśli 10 letnie dziecko ma wagę jak dorosły np.48kg.to można podawać mu leki przeznaczone od 12lat????[/quote] nie. to nie chodzi o wagę. chodzi o to w wiekszości leków przeciwzapalnych (aspiryna, pyralgina itp), że one uszkadzają niezmielinizowane neurony w ośrodkowym układzie nerwowym. proces mielinizacji kończy się w około 12 roku życia, stąd to ograniczenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 23:03:00

[quote="Gosc"]mam pytanie.....jeśli 10 letnie dziecko ma wagę jak dorosły np.48kg.to można podawać mu leki przeznaczone od 12lat????[/quote] zapytaj się lekarza, a nie w internecie. skąd wiesz że nie odpowie ci jakiś świr, który uzna taki 'żart' za śmieszny?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 22:20:00

[quote="invisible28"]lekarstwa które trują i zabijają, super... do czego to doszło ;/ dlatego ja, gdy mnie coś boli idę spać a nie faszeruję się tym świństwem ;/[/quote] widocznie nigdy nie miałaś 40st.C temperatury a wiesz mi taka gorączka u dziecka może doprowadzic do powikłań lub nawet śmierci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 22:17:00

mam pytanie.....jeśli 10 letnie dziecko ma wagę jak dorosły np.48kg.to można podawać mu leki przeznaczone od 12lat????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 20:48:00

[quote="Gosc"][quote][b]invisible28[/b] lekarstwa które trują i zabijają, super... do czego to doszło ;/ dlatego ja, gdy mnie coś boli idę spać a nie faszeruję się tym świństwem ;/[/quote] dobrze ze dasz rade zasnac[/quote] no wlasnie bo ja nie dam rady zasnac a choc zasne to po obudzeniu dalej boli

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 19:39:00

[quote="agatek50"]Nie bez powodu na ulotce jest napisane, np. nie podawać dzieciom poniżej 15. roku życia czy dla dzieci wskazana jest tylko jedna tabletka dziennie. Moim zdaniem jest to nieodpowiedzialność przede wszystkim rodziców, którzy albo nie skonsultują się z lekarzem czy farmaceutą, albo nie chce im się czytać ulotek.[/quote] Zgadzam się.Ja mam dziecko i zanim mu podam jakiś lek to najpierw dokładnie czytam całą ulotkę(chociaż naszczęscie żadko choruje):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 18:54:00

Fakt sa ulotki ale czasem sama podaje np apap albo ibuprom swoim dzieciom jak ich cos boli szok od dzis juz tego nie zrobie pomimo ze niby wolno wole isc i kupic cos odpowiedniego dla dzieci.Alez sie przestraszylam buuuuuuuuuuu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz