Ku*** jak ibuprofen - przekleństwa działają jak leki przeciwbólowe (SERIO!)

06 Grudnia 2011

Które wulgaryzmy są najskuteczniejsze?

przekleństwa

Jeśli często uskarżasz się na ból głowy, brzucha lub od czasu do czasu zdarza ci się niefortunnie skaleczyć, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Zamiast kolejny raz sięgać po kosztowne lekarstwo, po prostu… przeklnij. Tak przynajmniej radzi Richard Stephens ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Keele w Anglii.

Zdaniem badacza nic tak skutecznie nie niweluje bólu, jak właśnie wulgaryzmy. Ta nietypowa „kuracja” będzie jednak skuteczna tylko wówczas, kiedy na co dzień będziemy używać niecenzuralnego słownictwa z umiarem.

- W czasie przeprowadzonego przez naukowca eksperymentu, uczestników podzielono na dwie grupy - przeklinających umiarkowanie i bardzo często. Zanurzali oni dwukrotnie dłonie w lodowato zimnej wodzie. Podczas pierwszego zanurzenia nie wolno było przeklinać, podczas drugiego już tak. Okazało się, że osoby z pierwszej grupy, przeklinając, były w stanie znieść fizyczny ból nawet dwukrotnie dłużej. W drugiej grupie, złożonej z osób nadużywających słów nieparlamentarnych, nie stwierdzono żadnej różnicy między dwiema próbami – tłumaczy serwis niewiarygodne.pl.

Według Stephens’a zjawisko to opiera się na tzw. znieczulaniu wywołanym stresem. Podczas wypowiadania niecenzuralnych słów nasz organizm wydziela adrenalinę, a ta uśmierza ból. Z kolei u osób przeklinających bardzo często, wulgaryzmy nie wywołują już takiej reakcji emocjonalnej, a zatem nie zwiększają również odporności na różnego rodzaju bolesność.

Badacz podkreśla jednak, że jego badania jak na razie znajdują się w fazie początkowej, dlatego nie potrafi jednoznacznie określić, jakie wulgaryzmy najskuteczniej niwelują ból. Pozostaje nam zatem sprawdzić tę kwestię na własnym przykładzie…

Maja Zielińska

Zobacz także:

Opłaca się rodzić dzieci! Więcej niż TROJE = dużo estrogenu = ZDROWIE

Ryzyko zawału zmniejsza się trzykrotnie.

Schizofrenik połknął 6 kg metalu (w monetach) Trafił do szpitala z dziurami w jelitach!

Ostra infekcja i zakażenie doprowadziły do najgorszego.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (15)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

jonka
(Ocena: 5)
2017-07-20 10:28:04

Przekleństwa na pewno dają ulgę, ale czy w bólu, to nie wiem. Ja jednak jestem tradycjonalistką i zamiast przeklinać biorę pyralginę, jak mnie boli. I skutecznie uśmierza ból

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 15:24:52

Chcesz poznać fantastyczne, naturalne, młode kobiety? Chcesz z nimi poflirtować? A może chcesz zobaczyć coś więcej? Sprawdź nowy portal społecznościowy www.sexycity.pl/polecam/72.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 15:23:33

www.sexycity.pl/polecam/72 Interesuje cie szybki zarobek? Po zarejestrowaniu sie na tej stronie możesz zarabiać niew ychodząc z domu! Nawet 3 tysiące w jeden weekend! polecam goraco!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-13 20:45:55

co to za frajda chwalic sie, ktora przeklina;p baby, troche kultury

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-08 17:30:20

jak zwykle papilot kradnie tematy i artykuly z innych portali..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-08 07:53:37

Dla mnie przeklinanie to normalka. Nie rozumiem co tak się szczycicie, która przeklina a która nie. :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-07 23:40:26

wczesniej duzo przeklinalam.. nie wiem w sumie czym to bylo spowodowane.. jednak pewnego razu na ulicy szly przede mna dwie dziewczyny troche starsze ode mnie(ok20) i okropnie przeklinaly.. bylam zazenowana taka sytuacja.. pomyslalam sobie pare niemilych rzeczy, a potem uswiadomilam sobie, ze sama tak robie.. od tamtego czasu zdarza mi sie przeklinac w ekstremalnych sytuacjach.. Dziekuje bardzo tym dziewczynom;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 17:47:53

Ja akurat przeklinam tak średnio często, w sumie to umiarkowanie, tylko wtedy gdy jestem naprawdę wściekła, albo czasem gdy robię sobie jaja. Musze wypróbować tą metodę. Nie znosze za to jak ktoś tak duzo przeklina, że aż się zapomina i przekleństwa służą mu jako przerywnik. S łuchac kogoś takiego na codzień prowadzi do mdłosci i rzygów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 15:57:07

haa a mi sie sprawdzilo! cala noc mnie bolal brzuch a w domu nie bylo tabletek, to klęłam do poduszki aż udało mi sięzasnąc mimo tego cholernego bólu :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 15:46:55

ja uwielbiam przeklinać, to takie miłe i odstresowujące uczucie :D nie ma to jak soczyste 'ja pierrrdole' z rana :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 16:09:10

jeśli przeklinacie dużo to w sumie nie ma się czym chwalić. przekleństwa w ustach kobiety są mało apetyczne. :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 17:18:30

szczególnie gdy się jeszcze cieszy jak głupi bachor z tego, że przeklina..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 22:55:45

Mam tak samo. Mam gdzieś że przekleństwa z ust kobiety są mało apetyczne.oczywiście ograniczam , się przy chlopakach, no żeby to jakoś było. . Ale uwielbiam przeklinać, to na mnie działa odstresowująco. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz