Które witaminy są SZCZEGÓLNIE ważne dla kobiety? (Warto to wiedzieć!)

18 Marca 2015

Dostarczanie organizmowi witamin jest konieczne, by mógł funkcjonować prawidłowo.

witaminy

Witaminy odkrył polski uczony Kazimierz Funk w 1913 roku. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Pełnią funkcję regulacyjną. Oto witaminy, o których musi pamiętać każda kobieta.

Witamina A

To zbiorcza nazwa organicznych związków chemicznych z grupy retinoidów, spośród których najważniejszy jest retinol. W produktach roślinnych mamy natomiast do czynienia z karotenoidami, czyli prowitaminami witaminy A (produktami, z których może powstawać witamina A). To jedna z najwcześniej odkrytych witamin – skutki jej niedoboru znane były już w czasach starożytnych; nazywano je kurzą ślepotą.

Witamina A pełni wiele istotnych funkcji biologicznych. Przede wszystkim odgrywa ważną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Zapewnia dobre widzenie, utrzymuje właściwą kondycję skóry, włosów i paznokci, zapewnia normalny wzrost kości i zębów, chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej. Kwas retinowy jest przy tym odpowiedzialny za wytwarzanie kolagenu (który zapewnia jędrność skóry), działa ponadto przeciwnowotworowo.

Źródła: masło, żółtko jaja, słodka śmietanka, kurczak, wątróbka, makrela, pomidory, gujawa, marchewka, dynia, morele, zielone warzywa liściaste.

Witamina B6

Zwana pirydoksyną. Jest prekursorem ważnych koenzymów, które kontrolują przebieg wielu kluczowych reakcji biochemicznych. Bierze udział w przemianie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów, uczestniczy w tworzeniu hormonów, enzymów, hemoglobiny. Wpływa na właściwe ciśnienie krwi, odpowiada za prawidłową pracę serca, funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa odporność, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pomaga zwalczać ból, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, zapewnia dobrą pamięć.

Dostarczanie organizmowi witaminy B6 zapewnia atrakcyjny wygląd, pirydoksyna wspomaga bowiem leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz wypadania włosów, a także zapalenia warg i języka. W niedoborze witaminy B6 może rozwinąć się depresja, bezsenność, ogólne pogorszenie samopoczucia, problemy z koncentracją i pamięcią, stany zapalne skóry, anemia, zmęczenie, problemy z sercem. Niedobór tej witaminy jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy.

Źródła: ryby, mięso, banany, ziemniaki, otręby pszenne, kasza gryczana, brązowy ryż, jajka, mleko, orzechy włoskie i laskowe, nasiona roślin strączkowych, drożdże.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Paulina
(Ocena: 4)
2018-01-18 09:03:53

Ja braki w witaminach uzupełniam przez witaminy franciszkańskie D3 Calcium - K2. Kupuję je na stronie nowoczesne zioła i bardzo mi służą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2016-06-23 10:52:35

re: Które witaminy są SZCZEGÓLNIE ważne dla kobiety? (Warto to wiedzieć!)

Ja odkąt biorę witaminę D (D-Vitum forte 2000 j.m.) naprawdę zaczęłam lepiej spać mam bardziej pogodny nastrój i o dziwo w dodatku łuszczyca sama zaczęła mi sie wysiszać fenomen :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Basia
(Ocena: )
2016-07-25 13:42:50

Aniu naprawdę witamina D pomogła Ci na łuszczycę? Chyba kupię sobie ten preparat D-Vitum forte w lato mam mniej łuszczycy więc chyba coś może w tym być i może rzeczywiście będzie zbawienna dla nas...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-17 19:43:49

re: Które witaminy są SZCZEGÓLNIE ważne dla kobiety? (Warto to wiedzieć!)

Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
grażka
(Ocena: 5)
2015-11-05 12:41:51

re: Które witaminy są SZCZEGÓLNIE ważne dla kobiety? (Warto to wiedzieć!)

wole systematycznie uzupełniać niedobory witamin, niż później walczyć z ich konsekwencjami. Moje sprawdzone sposoby to picie naturalnych soków bez cukru i d-vitum forte, oczywiście wszystko z umiarem :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
http://www.ciekawostkizeswiata.com/
(Ocena: 5)
2015-03-18 11:49:13

re: Które witaminy są SZCZEGÓLNIE ważne dla kobiety? (Warto to wiedzieć!)

Zapraszam na strone Link w nicku codziennie nowe ciekawostki ze świata.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1