Komu grozi zespół metaboliczny?

29 Marca 2015

Otyłość, brak ruchu, niewłaściwa dieta szkodzą zdrowiu. Czym może skutkować zdiagnozowanie zespołu metabolicznego?

women

Zespół metaboliczny nie jest chorobą – to zbiór wzajemnie powiązanych czynników, które występując wspólnie, znacząco podnoszą ryzyko rozwoju groźnych chorób: miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych.

Inne nazwy zespołu metabolicznego to zespół insulinooporności, zespół X, zespół Raevena, zespół polimetaboliczny.

Badania mogą niepokoić. Z analiz prowadzonych w 2002 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku (badanie NATPOL PLUS) wynika, że kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego spełniało w Polsce 26,2 proc. społeczeństwa. Czyli około 10 mln Polaków! Z kolei eksperci Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) alarmują, że zespół metaboliczny ma jeden na sześciu Europejczyków, a w niektórych państwach nawet jeden na trzech.

Oto kryteria Międzynarodowej Federacji Metabolicznej (IDF), według których rozpoznaje się zespół metaboliczny (do rozpoznania zespołu konieczne jest stwierdzenie minimum trzech z pięciu poniższych nieprawidłowości): otyłość brzuszna (obwód talii u kobiet powyżej 80 cm, natomiast u mężczyzn powyżej 94 cm) i dodatkowo współistnienie co najmniej dwóch z takich odchyleń jak:

- trójglicerydy (powyżej 150 mg/dl lub leczenie dyslipidemii);

- cholesterol (frakcja HDL nazywana „dobrym cholesterolem” – poniżej 50 mg/dl u kobiet i poniżej 40 mg/dl u mężczyzn bądź leczenie dyslipidemii);

- ciśnienie tętnicze (powyżej 130/85 mm Hg lub leczenie nadciśnienia tętniczego);

- glikemia na czczo (powyżej 100 mg/dl lub leczenie cukrzycy typu 2).

Dyslipidemia to nieprawidłowe stężenie w surowicy na czczo jednej albo więcej frakcji lipoprotein. Hiperlipidemia to zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi.

Zespół X zagraża zdrowiu

Stwierdzenie zespołu metabolicznego poważne zagraża zdrowiu, istotnie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia na tle miażdżycy oraz wprowadzi do przedwczesnej śmierci.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-31 00:51:56

ss

Sprawdźcie se jeszcze raz te normy :/ :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1