Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi: wyrzucone poza system?

29 Czerwca 2015

Czy kobiety z zaawansowanym rakiem piersi są ignorowane przez służbę zdrowia? Autorzy kampanii, którzy chcą zwrócić uwagę na ten problem, twierdzą, że tak.

rak piersi

Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych i narastającym problemem w krajach rozwijających się. To też najczęstszy w Polsce kobiecy nowotwór złośliwy – stanowi ok. 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W Polsce jest ok. 70 tys. kobiet z rozpoznaniem raka piersi. Większość z nich ukończyła 50 lat. U 30 proc. kobiet z wczesną postacią raka piersi rozwinie się jego postać zaawansowana.

Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Dlatego szczególny nacisk kładzie się na wczesną diagnostykę raka piersi. Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi realizowany w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi, czyli w wieku od 50 do 69 lat, które mogą zgłosić się na bezpłatną mammografię.

Żyć czy umierać?

W szczególnie trudnej sytuacji są natomiast kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. W Polsce jest ich kilka tysięcy. Choroby nie można wyleczyć, kobiety mogą więc walczyć jedynie o wydłużenie życia oraz o poprawę jego jakości. Średnia długość życia po diagnozie zaawansowanego raka piersi wynosi od 2 do 4 lat. „Pacjentki, którym zostało tylko kilka miesięcy życia, są pozostawione poza systemem opieki zdrowotnej w Polsce. Chcielibyśmy to zmienić” – mówi Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

Fundacja prowadzi kampanię „6 miesięcy. Żyć czy umierać?”, która jest inicjatywą na rzecz kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Jej autorzy chcą zwrócić uwagę na problem, jaki powstał po 1 stycznia 2015 roku. Główny nacisk kładzie się teraz na wczesną diagnostykę, co utrudnia efektywne  szybkie leczenie chorych z zaawansowaną postacią choroby.

„W ostatnich trzech latach dzięki działalności Komisji Ekonomicznej Ministerstwu Zdrowia udało się zaoszczędzić ok. 3,7 mld zł. Obiecywano, że środki te zostaną przeznaczone na finansowanie leków i innowacyjnych terapii nielekowych. Niestety, te obietnice nie zostały zrealizowane” – przyznaje Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-29 15:14:41

re: Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi: wyrzucone poza system?

Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-29 15:13:22

re: Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi: wyrzucone poza system?

bSprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1