Kiłą można zarazić się przez pocałunek – wszystko, co musisz wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową

05 Września 2017

Seks jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, ale niestety często powoduje poważne problemy ze zdrowiem…

kiła przyczyny

Statystyki są alarmujące – w Polsce lawinowo rośnie liczba zachorowań na schorzenia przenoszone drogą płciową. Zdaniem specjalistów wynika to przede wszystkim z faktu, że podejmujemy współżycie seksualne coraz wcześniej, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, a w dodatku często próbujemy leczyć dolegliwości na własną rękę, na przykład zażywając antybiotyki kupowane w internecie.

Przybywa zwłaszcza chorujących na kiłę. Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, do których dotarli niedawno reporterzy „Dziennika Gazety Prawnej”, jeszcze  w 2000 r. średnio notowano 2,5 przypadka na 100 tysięcy mieszkańców, dziś ten wskaźnik wynosi 4,17, choć skala problemu może być większa,  bo wiele osób nie zgłasza się do lekarza. Niepokojący jest również wzrost liczby noworodków z kiłą wrodzoną, co świadczy o tym, że Polki nie przeprowadzają odpowiednich badań w czasie ciąży.

Kiła najczęściej atakuje młode kobiety w wieku 20-24 lata. Najpowszechniejszą drogą zakażenia bakterią krętka bladego jest stosunek seksualny (pochwowy, analny lub oralny), choć niekiedy wystarczy nawet pocałunek z mężczyzną, u którego zmiany chorobowe pojawiły w gardle. Pierwsze dolegliwości występują zazwyczaj 2-3 tygodnie później – na skórze lub błonie śluzowej narządów płciowych pojawiają się niewielkie, bezbolesne owrzodzenia. Mogą się też powiększać węzły chłonne, zwykle w pachwinach. Po 8-10 tygodniach na całym ciele pojawia się drobna wysypka, a często także ból głowy i gardła, gorączka oraz uczucie ogólnego osłabienia.

Te  problemy potrafią zaniknąć samoistnie, dlatego wiele osób rezygnuje z wizyty u lekarza. Tymczasem tak naprawdę kiła przechodzi tylko w stan utajnienia, ale bakterie wciąż krążą we krwi. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzeń kości i stawów, a niekiedy nawet do śmierci. Kobieta w ciąży może przenieść bakterie na płód, co zwiększa ryzyko zgonu lub poważnych wad wrodzonych dziecka.

Kiła to nie jedyna choroba przenoszona drogą płciową. Wciąż groźny jest AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności wywoływany przez wirus HIV, którym możemy zarazić się uprawiając seks bez zabezpieczenia, przyjmując dożylnie narkotyki czy wykonując tatuaż w miejscu, gdzie nie zachowuje się odpowiednio sterylnych warunków. Wcześnie wykryte zakażenie pozwala na zastosowanie terapii i prowadzenie w miarę normalnego życia. W przeciwnym razie narażamy się na zrujnowanie systemu immunologicznego, wzrost podatności na różne choroby, a w konsekwencji śmierć.

Zobacz także: Urósł jej ciążowy brzuch, ale w środku nie było dziecka, tylko…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz