Kawa wywołuje halucynacje

29 Marca 2009

Pochodzi z Etiopii, sporządzana jest z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco. Ponadto przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa sprawność myślenia. Jednak picie kawy w nadmiarze niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, a także, jak dowiedziono, prowadzi do zmiany świadomości.

Kawa wywołuje halucynacje

Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez tzw. „małej czarnej”. W niektórych domach to wręcz rytuał - zaraz po przebudzeniu nastawia się czajnik, a do filiżanki sypie właśnie kawę. Drugą wypija się po przyjściu do pracy, a następną w przerwie na lunch...

Jedni spożywają ten napój, gdyż lubią jego smak, inni, żeby postawił ich na nogi, bo ma wiele „dobrych” właściwości, które korzystanie wpływają na organizm. Dzięki zawartej w nim kofeinie pobudza ośrodkowy układ nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa sprawność myślenia, opóźnia senność, przyspiesza przemianę materii, działa moczopędnie, pomaga przezwyciężyć zmęczenie.

Ponadto kawa w umiarkowanych ilościach (czyli jakieś 400 – 500 mg kofeiny dziennie - w jednej filiżance znajduje się ok. 100 mg tej substancji) może przynosić wiele zdrowotnych korzyści - chronić przed rozwojem raka skóry, ograniczyć uszkodzenie nerwów, które przyczynia się do powstawania stwardnienia rozsianego, minimalizować symptomy towarzyszące osobom chorym na cukrzycę.

W nadmiarze napój ten może stać się jednak naszym wrogiem - przyczynić się do powstawania nudności, bezsenności, zaburzenia rytmu serca, bólów głowy, drażliwości, nadpobudliwości. W skrajnych przypadkach powoduje stan wzmożonego pobudzenia psychicznego, który może skończyć się zawałem serca, ponieważ kawa spożywana w nadmiarze sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym, w tym także miażdżycy naczyń wieńcowych. Co więcej, kofeina wypłukuje z organizmu magnez i wapń, co może mieć wpływ na powstawanie osteoporozy. Nierzadko, zagorzali kawosze skarżą się na podwyższone ciśnienie czy poziom złego cholesterolu.

Najświeższe badania na temat negatywnych skutków nadmiernego spożywania kawy rzucają nowe światło na ten trunek (jak i inne, które zawierają kofeinę, np. herbatę, wszelkie napoje energetyzujące oraz czekoladę). Naukowcy dowiedli, że spożycie przynajmniej siedmiu filiżanek kawy lub napoju z domieszką kofeiny powoduje halucynacje. Co więcej, nadmiar kofeiny sprawia, że można słyszeć głosy zmarłych.

Aby dowieść prawdziwości tych wniosków, przebadano 200 studentów, którzy mieli zaznaczyć w ankiecie, jak często i w jakich dawkach spożywają zawierające kofeinę produkty, a także odpowiedzieć na pytanie, czy prowadzą stresujący tryb życia i jak często zdarza im się miewać halucynacje.

Okazało się, że osobom, które spożywały kofeinę (będącą równowartością przynajmniej siedmiu filiżanek dziennie), zdarzało się widzieć przedmioty, słyszeć głosy, a także czuć obecność zmarłych. Tłumaczy się to faktem, że kofeina powoduje nasilenie fizjologicznych objawów stresu, przez co w organizmie wzrasta wydzielanie hormonu zwanego kortyzolem, oddziałującego na wiele procesów.

Na koniec jednak uspokajamy - filiżanka (dwie czy nawet trzy) dobrej naturalnej kawy może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm i raczej nie zaszkodzi.

Zobacz także:

Kawa, dzięki której schudniesz!

Rakotwórcze przekąski Polaków

Borys Rząsa

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (88)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 17:17:23

c5hx5p zzgzzhqraqik

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 16:25:16

QtSl9G mdplgakrxyij

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 00:07:14

If I commnuicated I could thank you enough for this, I'd be lying.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 11:40:54

DzXEMT uojjhxpfbanm

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 08:10:23

Hey, subtle must be your mddile name. Great post!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-28 13:31:34

tez slysze glosy zmarlych,widze cos czego nie ma...nie pije 7 filizanek. powinnam sie leczyc?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-26 01:53:15

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 17:00:21

W artykule nie ma ani słowa o tym, ze kawa uzależnia. Jeśli raz zaczniesz pić kawę, to nie będziesz mógł przestać. Bedziesz idealnym konsumentem - konsumentem uzaleznionym. Będą robić na Tobie kasę. ZXastanów się, czy tego chcesz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-28 12:28:31

ja chyba też spróbuje :D tylko żeby serce mi wytrzymało ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-15 15:59:54

muszę spróbować wypić 7 filiżanek kawy xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz