Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

23 Lipca 2009

Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby. Czy tak jest w rzeczywistości? Producenci, oprócz efektu przeczyszczającego, nie informują o innych, możliwych skutkach ubocznych.

Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby. Czy tak jest w rzeczywistości? Producenci, oprócz efektu przeczyszczającego, nie informują o innych, możliwych skutkach ubocznych. A niektóre z nich mogą być bardzo poważne.

guma dla zdrowia zębów?

Kilku pozytywnych właściwości nie można gumie odmówić. Mowa tu oczywiście o gumach bez cukru, w których rolę słodzika pełnią substancje takie jak sorbitol i ksylitol. Warto ją żuć po posiłku, zwłaszcza jeśli nie ma możliwości umycia zębów. Czynność ta stymuluje wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy powstałe w jamie ustnej i wypłukuje resztki pokarmowe. Dodatkowo wspomniane substancje słodzące wykazują niewielkie działanie przeciwbakteryjne.

Żucie z umiarem

Aby guma działała korzystnie, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad – ich zbagatelizowanie może bowiem być katastrofalne w skutkach. Przede wszystkim gumę powinno się żuć nie dłużej niż 10 do 15 minut. Czas ten w zupełności wystarczy aby przywrócić neutralne pH jamy ustnej.  "Zbyt długie i częste żucie gumy może nienaturalnie obciążać staw skroniowo-żuchwowy" – przestrzega lek. stom. Iwona Gnach - Olejniczak z kliniki stomatologicznej Unident Union Dental Spa. "Dodatkowo dojść może do przerostu mięśni żwaczy, a u osób przyzwyczajonych do żucia gumy z jednej strony szczęki – do asymetrii twarzy.

Zgrzytanie przez żucie

Spowodowany żuciem gumy przerost mięśni żwaczy może być także przyczyną innej dolegliwości – bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytania zębami w nocy. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ bruksizm powoduje lawinowo kolejne dolegliwości. Przykładem może być zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego, będące rezultatem ścierania kłów podczas zgrzytania.

O zaletach gumy możemy mówić tylko w przypadku, gdy jest spożywana z umiarem. Należy jednak pamiętać, że listek czy drażetka nie zastąpią nam szczotkowania zębów. A żucie jednej gumy za drugą – tak jak wiele używek czy czynności – może uzależnić.

Zobacz także:

Żucie gumy poprawia pamięć

Jeśli uwielbiasz żuć gumę, a na dodatek musisz non stop wytężać swój umysł w pracy lub w szkole, mamy dla ciebie dobre wieści. Na zlecenie jednej z firm produkującej „balonówki” przeprowadzono szereg badań, których celem było wykazanie zależności między żuciem a wynikami naukowymi uczniów.

Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu? 

Niestety, prostowanie zębów nie jest refundowane przez NFZ, więc wszystkie koszty trzeba pokryć z własnej kieszeni. Cena aparatu metalowego na górne i dolne zęby to około 3 tysiące złotych.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (211)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 10:48:05

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

Aspartam E951 inne nazwy: Nutra Sweet, Equal, Crystal Night – wszechobecny truciciel! Należy się go wystrzegać jak ognia i omijać szerokim łukiem produkty, które mają go w składzie! Aspartam ma zdolności do kumulowania się w organizmie, działanie teratogenne i rakotwórcze! Częste spożywanie produktów z aspartamem przez kobiety ciężarne może stać się przyczyną wad wrodzonych u płodu! Przyczynia się do rozwoju raka głównie mózgu, piersi i chłoniaka, choroby Alzheimera, cukrzycy, otyłości, astmy, powoduje apatię, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, bóle żołądka, kołatanie serca, rozdrażnienie, lęk, utraty pamięci, halucynacje, wysypki, ślepotę, szum w uszach, depresję, utratę słuchu, utratę apetytu, osłabienie, zmęczenie, nadpobudliwość, agresję, bezsenność, irytację, zaburza syntezę białek, przewodzenie impulsów w synapsach… Można by wyliczać do upadłego, a stoi za nim silne lobby -tak silne, że aspartam oficjalnie figuruje jako nieszkodliwy dla zdrowia – sic! A powinni się go wystrzegać bezwzględnie wszyscy! I to właśnie on jest źródłem fenyloalaniny!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 10:45:50

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

Ludzie nie spożywajcie tej substancji, producentą zależy na pieniądzach niż naszym zdrowiu , sami nie żują tych gum i nie piją napoi bo dobrze wiedzą co to jest za świństwo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 10:43:33

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

niestety nie da się tu wkleic linku więc napiszę,że wszystkie filmiki o aspartamie są na stronie ciekawnik.pl lub na you tube tytuł: ASPARTAM jest tam 6 filmików

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asia
(Ocena: 5)
2014-05-05 10:40:03

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

poniżej podaję link jest tutaj wyraźnie powiedziane że aspartam zawarty w gumach do żucia n orbit zabija komórki mózgowe a także powoduje raka, padaczkę i inne zaburzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
PAN DZIAD Z DISNEYLANDUOLE
(Ocena: 5)
2014-03-25 19:57:15

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

Napisz komentarz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
endriu
(Ocena: 5)
2013-12-18 07:27:04

re: Jakie są skutki uboczne żucia gumy?

Ja musze żuć gumę , bo mi szczękę wypierdala

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-15 15:29:36

Ja musze zuc gume bo jak nie zuje to mam kapcia w mordzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-19 23:08:18

moje dziecko 3 lat po przeżuciu 17 gum orbit rozchorowało się i prawie straciło przytomność ,okazało sie ze substancje które tam są odwodniły mu organizm ,tak ze nie polecam gumy dla dzieci przestroga dla innych ,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-25 23:18:47

aspartam zdrowy????? przeciez to trucizna zabijajaca komorki mozgowe!!ikle wzial do kieszeni autor artykulu za propagowanie takich bzdur na korzyscv farmamafii????ludzie pouknijcie sie w ciemiaczko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-06 18:09:55

do wszystkich -- ASPARTAM jest bardzo szkodliwa chemiczna substancja,nie wierzcie w to ze jest dobry -wystarczy przeczytac z czego sie sklada. aspartam jest juz na liscie bardzo szkodliwych substancji ale lobby koncernow jest potezne i zanim to przejdzie beda was truc !!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz