Jak walczyć z niskim ciśnieniem?

02 Sierpnia 2009

Czujesz, że brak ci energii? Kawa jest twoją najlepszą przyjaciółką? Jeśli ten stan utrzymuje się długotrwale, możliwe, że należysz do 15% społeczeństwa, które cierpi na hipotonię, czyli...niedociśnienie tętnicze.

Jak walczyć z niskim ciśnieniem?

Czujesz, że brak ci energii? Kawa jest twoją najlepszą przyjaciółką? Jeśli ten stan utrzymuje się długotrwale, możliwe, że należysz do 15% społeczeństwa, które cierpi na hipotonię, czyli... niedociśnienie tętnicze.  

Diagnoza

Jeżeli dość długo masz ciśnienie o wartości poniżej 100/60, to znaczy, że możesz cierpieć na niedociśnienie tętnicze. Naukowcy dzielą hipotonię na trzy rodzaje: pierwotną, ortostatyczną i wtórną. Pierwotna utrzymuje się długotrwale, częściej dotyka osób szczupłych i w większości przypadków jest dziedziczna. Ortostatyczna dotyczy głównie osób starszych, cierpiących na nadciśnienie, choć może się przydarzyć również osobom młodym i zdrowym. Polega na nagłym spadku ciśnienia, spowodowanym gwałtownym wstawaniem lub zbyt długim staniem i jest główną przyczyną omdleń. Niedociśnienie wtórne powstaje w efekcie powikłań różnych chorób, w szczególności: cukrzycy, choroby alkoholowej lub nadczynności tarczycy. 

„Bardzo często miałam kompleksy przy podawaniu ludziom rąk przy powitaniu. Moje dłonie były wilgotne i zimne. Koleżanki miały do mnie pretensje, że nie chcę z nimi nigdzie wychodzić, bo cały czas chciało mi się spać” - mówi Zuza, u której lekarz zdiagnozował hipotonię. Innymi objawami są osłabienie, zaburzenia koncentracji, depresja, szumy uszne oraz zaniżona temperatura ciała.  

Jak leczyć?

Niedociśnienie, podobnie jak nadciśnienie krwi, należy kontrolować, bo może prowadzić do poważnych zaburzeń i chorób, np. zawału serca albo udaru. Przy nienasilonych objawach możesz sobie pomagać niefarmakologicznie. Mit o kawie porzuć! Podnosi ciśnienie tylko na chwilę. Lepsza będzie woda mineralna, pita małymi łykami. Dla profilaktyki należy unikać zbyt obfitych posiłków. Gdy czujesz, że ciśnienie zaczyna ci spadać, usiądź i załóż nogę na nogę lub noś uciskowe opaski – zmniejszy to ilość krwi zalegającej w nogach. Gdy przez niskie ciśnienie masz kłopoty ze wstaniem z łóżka – śpij na wysokiej poduszce i rano po przebudzeniu nie zrywaj się od razu, tylko chwilę spokojnie poleż. I najważniejsze - regularnie uprawiaj sport! Wtedy skutki hipotonii będą mniej uciążliwe. Gimnastyka pomoże unormować ciśnienie krwi. Dlatego zamiast kubka kawy rano – bieg po zdrowie!         

Karolina Jarosz 

Zobacz także

Kiedy troska o zdrowie staje się chorobą?

Początki są z pozoru niewinne i bardzo prawidłowe. Młoda dziewczyna zaczyna zwracać baczną uwagę na wartości odżywcze przyjmowanych pokarmów. Kiedy jednak troska o zdrowe odżywianie staje się obsesją, zaczyna się ortoreksja.  

Nie słuchamy lekarzy - wolimy leczyć się sami!

Prawie połowa Polaków nie stosuje się do zaleceń medyków, lecząc się domowymi sposobami, które ktoś im przekazał albo gdzieś je zaobserwowali.    

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (201)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

helen
(Ocena: 5)
2013-02-22 12:33:51

arytmia

WITAM SERDECZNIE ,MAM41 LAT OSTATNIO MAM PRZYSPIESZONE BICIE SERCA Z PRZERYWAMI, BYLAM NA BADANIACH PROSZE MI COS DORADZIC OTO MOJE WYNIKI;PRAWIDLOWA GRUBOSC I KURCZLIWOSC SCIAN ORAZ WIELKOSC JAM KOMOR,ODCINKOWYCH ZABURZEN KURCZLIWOSCI SCIAN LEWEJ KOMORY NIE UWIDOCZNIONO.JAMA LEWEJ KOMORY 49/27 MM .MORFOLOGIA PLATOW ZASTAWEK I GRADIENTY W NORMIE. LOGODNA NIEDOMYKALNOSC ZASTAWKI MITRALNEJ-1 STOPNIA.PRZECIONKI NIE POSZERZONE.LEWY PRZECIONEK-WYMIAR STRZALKOWY 36MM WIOTKA WYPUKLA DO PRAWEGO PRZEDSIONKA PRZYGRODA MIEDZYPRZEDSIONKOWA ASA .WIDOCZNY SLADOWY PRZECIEK PRZEZ KANAL DOLU OWALNEGO.PRAWIDLOWA FUNKCJA ROZKURCZOWA LEWEJ KOMORY.FRAKCJA WYRZUTOWA LEWEJ KOMORY EF76%.NIE UWIDOCZNIONO SKRZEPLIN W JAMACH SERCA,NIE STWIERDZONOOBECNOSCI PLYNU W WORKU OSIERDZOWYM.PODCZAS BADANIA POJEDYNCZE SKURCZE DODATKOWE. LEKARZ PRZEPISL MI CONCOR 5 ABY SIE SERCE TROCHE WYCISZYLO NADAL BIORE LEK ALE ZDARZAJA MI SIE TE DODATKOWE SKURCZE I KLUCIE POD SERCEM PROSZE MI COS PORADZIC DZIEKUJE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-12 13:04:39

Mam 18 lat. Na co dzień ciśnienie wynosi 85/55, puls w normie.. Zazwyczaj jestem pełna energii, ludzie mówią, że "wszędzie mnie dużo", jestem strasznie rozgadana, chodzę do szkoły, oprócz tego roznoszę ulotki i spotykam się z przyjaciółmi.. Nie czuję zmęczenia, chyba, że po całym zawalonym dniu, ale to jest raczej normalne,. Mało sypiam, ale po prostu nie potrzebuję dużo snu, bo nawet w weekendy wstaję o 6-7.. Zawsze mam ciepłe ręce, nawet zimą nie noszę rękawiczek, nie mam migren i nigdy nie zdarzyło mi się omdleć. Wyniki badan mam dobre, tylko zawsze lekarze dziwili się czemu te ciśnienie takie niskie. Po papierosie lub kawie przez chwilkę mam jakies 95/60, ale szybko znów spada. Kiedyś tańczyłam 7 lat, teraz zaczęłam biegać i po 30 minut truchtu mam 110/60, puls 115.. Czy jest możliwe bym miała takie ciśnienie przy moim dobrych humorze i energii do życia? Czy może ze mną jest coś nie tak ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-24 17:27:19

ostatnio miałam 80/50. Moje ogólne wynosi 90/50,lecz organizm jakoś się do tego przystosował. Mi polecają uprawiać sport lub gdy spada poruszać się,zrobić kilka podskoków. Naprawdę jest to męczące,gdy np wyganiają mnie z domy,abym coś zrobiła a mi się nie chce,bo po prostu nie mam sił na nic. I tak jest praktycznie w każdy dzień.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-22 09:58:55

Bo to jest tak. Jak masz niskie tylko czasem - to pomogą te wszystkie rady, a jak masz np. ortostatyczne to już tylko leki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-21 19:33:10

Ale to jest RACJA z tym żywieniem. Moja kumpela to chodziła taka słaba z niedożywienia jak się okazało przez swoje "dietki cud" nabawiła się ANEMII.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-21 14:01:49

Jezuuu ja też mam to niskie ciśnienie :( mi poradzili ,żebym uprawiała jakiś sport. Więc codzien rano o 6 chodze na pływalnie. Ale czasami tak mi się nie chce i tak się zmuszam ,ze nie wiem jak to dalej pociagne :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-21 11:56:39

Ja z niedociśnieniem zmagałam się prze ok. rok. Na Wiosnę szczególnie kiedy pogoda wręcz szalała, codziennie rano miałam te uporczywe mroczki przed oczami, zawroty głowy, nawet trzy omdlenia. To był koszmar. W końcu poszłam do lekarza i widać mi nie zalecił picia kawy, tylko zrobil badania pionizacyjne, i przepisal Gutron na wyrownanie cisnienia , bo okazalo się że mój organizm nie jest w stanie sam sobie go wyregulować.Teraz przynzjamniej mogę normalnie funkcjonować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-20 15:41:55

kawe po kilka razy dziennie?? Genailny pomysł, jestem tylko ciekawa czy później pan doktor oferuje swoją wątrobę w razie potrzeby???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 16:42:09

Mit o kawie porzuc? Jestem niskocisnieniowcem i doktor kazal mi pic kawe nawet do 4 razy dziennie, czasem zastanawiam sie na jakiej podstwie piszecie te teksty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-03 20:25:13

no to w koncu wiem jak sie nazywa moja ,,przyjaciolka od zawsze" :| niekiedy jest masakra, szczegolnie jak jest niskie cisnienie atmosf. wtedy nawet nie mam sily sie ruszac... i najchetniej bym taki dzien przespala... i tak ogolnie to jeszcze latem w kosiele, w zatłoczonych miejscach...kiedy jest mi duszno... kiedy za bardzo sie mecze np. na w-fie latem to mdleje... jak mam badania kontrolne to pielegniarki sie dziwia jak ja normalnie funkcjonuje z tak niskim cisnieniem... a zawroty głowy bez przerwy;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz