Jak usunąć przebarwienia z zębów?

14 Sierpnia 2014

Picie kawy, palenie papierosów czy słabość do wina mogą przyczynić się do powstania przebarwień na zębach. Jak się ich pozbyć?

białe zęby

Przebarwienia na zębach widoczne są gołym okiem, to zatem poważny problem estetyczny. Początkowo mogą być to białawe, jasnożółte albo brązowawe plamki, które z czasem stają się coraz bardziej wyraźne. Zęby żółkną, plamy się powiększają, zyskują coraz ciemniejszą barwę. Przebarwienia mogą być zewnętrzne (powierzchniowe) lub wewnętrzne (głębokie). – Żółta barwa zębów to objaw starzenia się zębiny. Jest tym samym co zmarszczki dla starzejącej się skóry – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa we Wrocławiu.

Skąd się biorą przebarwienia?

Czynników jest wiele. To przede wszystkim niektóre produkty spożywcze – kawa, herbata, wino, kolorowe i gazowane napoje. Winne może być palenie papierosów albo stosowanie niektórych leków – powstają wtedy przebarwienia głębokie, trudne do usunięcia. Zdarza się, że zęby przebarwiają się pod wpływem stosowania antybiotyków. Do powstania przebarwień może się też przyczynić nieusunięta płytka nazębna – gdy odkłada się na zębach, z czasem, pod wpływem reakcji zachodzących w jamie ustnej, przekształca się ona w nieestetyczny i groźny dla zębów kamień.

Plamy na zębach mogą być też kredowe, w białym odcieniu. Można wtedy podejrzewać fluorozę – chorobę, którą wywołuje zbyt duża ilość fluoru w spożywanej wodzie i jedzeniu. Plamy te wywołują nadżerkę szkliwa, co zwiększa jego kruchość. U osób dorosłych nieleczona fluoroza prowadzi do uszkodzenia zębów, bardzo niebezpieczna jest też u dzieci i dorosłych. Chorobie mogą towarzyszyć: bóle brzucha, biegunka, wymioty, a czasem również obrzęk płuc i uszkodzenie śluzówek.

Domowe wybielanie

Zęby można spróbować wybielić samodzielnie, choć przy bardzo widocznych plamach efekty mogą być niezadowalające. W drogeriach i aptekach dostępne są pasty do zębów usuwające przebarwienia, w tym te powstałe w wyniku nagromadzenia kamienia nazębnego. Taka pasta może mieć w składzie np. porost islandzki albo mikroproszek z bambusa. Inne składniki tego typu preparatów to: bromelina (enzym pozyskiwany z ananasa), ksylitol, witamina E, pirofosforany (te ostatnie hamują tworzenie się i odkładanie kamienia nazębnego). Są pasty, które usuwają aż 90 proc. powierzchniowych przebarwień w 10-14 dni.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz