Jak śmiech wpływa na zdrowie?

07 Grudnia 2014

Śmiech to zdrowie. Tak mówią. I mają rację. Śmiech to najlepsze lekarstwo na wszystkie choroby. Dowodzą temu badania.

Vanessa Hudgens

Polakom prędzej do smutasów niż do dowcipnisiów. Ale nie jesteśmy pod tym względem wyjątkiem. Obliczono, że statystyczny Europejczyk śmieje się zaledwie przez sześć minut dziennie. Dla porównania – przed II wojną światową było to 19 minut. Grecki filozof, ojciec materializmu Demokryt z Abdery mawiał, że tylko „głupiec żyje bez radości”. Trzeba się z tym zgodzić, zwłaszcza że śmiech ma dobroczynny wpływ na cały organizm.

W latach 80. ubiegłego stulecia w Arlington w stanie Wirginia otworzono szpital, w którym różne schorzenia leczy się śmiechem. Założycielem szpitala był Patch Adams, amerykański aktywista społeczny, lekarz, klaun i aktor – w 1998 roku na podstawie jego biografii powstał film z Robinem Williamsem w roli głównej.

Zabezpieczony organizm

Śmiech działa, bo jest zaraźliwy. Gdy ktoś w naszym towarzystwie głośno się śmieje, jego nastrój się nam udziela. Zagraniczne badania wykazały szeroki wpływ śmiechu na zdrowie – to m.in. lepsza kondycja psychiczna, większa energia, mniejsze odczuwanie bólu. Śmiech zabezpiecza nas przed szkodliwym działaniem stresu. Badania dowodzą, że szczery, spontaniczny śmiech pomaga pozbyć się napięcia umysłowego i stresu, pozostawiając cię zrelaksowaną na kolejnych 45 minut. A gdy w twoim organizmie spada poziom tzw. hormonów stresu, układ odpornościowy pracuje wydajniej. Jesteś wtedy zabezpieczona przed infekcjami.

Gdy się śmiejesz, w twoim organizmie wzrasta poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Łaskotki, dobry dowcip czy zabawna komedia napędzają twój organizm do produkcji endorfin. A te odpowiedzialne są za twoje dobre samopoczucie, mają także zdolność uśmierzania bólu.

Śmiech chroni serce. Chichotanie normuje ciśnienie krwi i usprawnia krążenie, co zabezpiecza cię przed zawałem czy chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Terapia śmiechem

Śmiech wpływa na zdrowie w tak wszechstronny sposób, że powstała nawet dziedzina, która się tym zajmuje – gelotologia, czyli tzw. terapia śmiechem. Opara jest ona na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, konflikty i frustracje.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz