Jak leczyć kurzajki?

Wszystko o tym, czym są kurzajki, skąd się biorą oraz jak je skutecznie leczyć.
Jak leczyć kurzajki?
08.02.2009

Kurzajki powstają przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który wywołuje zmiany na śluzówkach, skórze, a nawet narządach płciowych. Najczęściej powoduje on pojawienie się kurzajek na stopach i dłoniach, gdyż miejsca te są słabiej ukrwione niż reszta ciała. Brodawki w tych miejscach przyjmują kopulisty kształt i mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupie, tworząc brodawki mozaikowe. Czasami pojawiają się również pod płytką paznokcia albo w okolicy wałów paznokciowych. Oprócz tego, mogą występować na innych częściach ciała, np. u mężczyzn, w okolicach, gdzie się golą albo na ustach - u osób obgryzających paznokcie. Szczególnie bolesne są kurzajki na stopach, gdyż wnikając głęboko w skórę, powodują stany zapalne.

Skąd się biorą?

Wirusem brodawczaka ludzkiego można się zarazić przez bezpośredni kontakt z jego nosicielem, używanie wspólnych przedmiotów higieny osobistej (np. ręczników) oraz korzystanie z publicznych sanitariatów, sauny czy basenu. Możliwe jest również rozdrapanie istniejącej już kurzajki i samoistne wszczepienie wirusa w nowe miejsce na ciele. Należy jednak pamiętać, że zakażeniu brodawczakiem ludzkim sprzyja obniżona odporność organizmu, urazy skóry oraz zbyt głębokie wycinanie skórek przy paznokciach. Istnieje również grupa osób szczególnie narażonych na zarażenie kurzajkami i należą do niej, m.in. chorzy w trakcie chemioterapii, pacjenci po przeszczepach, a także nosiciele wirusa HIV.

Jak leczyć?

Najpopularniejszą metodą usuwania kurzajek jest smarowanie mocznikiem albo kwasem salicylowym lub mlekowym. Specjaliści zalecają jednak profesjonalną kurację farmaceutycznymi preparatami przeznaczonymi do miejscowego stosowania. W tym wypadku proces leczenia jest długi, żmudny i wymaga ogromnej systematyczności. Mniejsze brodawki usuwa się przy pomocy elektrokoagulacji, a te wyjątkowo oporne - w gabinecie dermatologicznym. Stosuje się wtedy metodę zamrażania ciekłym azotem albo łyżeczki kostnej. Przed każdym z tych zabiegów należy kurzajkę zmiękczyć maścią salicylową, a po – przemywać zranione miejsce wodą utlenioną oraz zaklejać plastrem. Aby zwalczyć duże skupiska brodawek, wstrzykuje się w nie bleomycynę albo stosuje się technikę ablacji przy użyciu lasera. Prawidłową terapię zaleci jednak lekarz specjalista. Leczenie kurzajek domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwe.

Nadia Tyszkiewicz

Polecane wideo

Komentarze (239)
Ocena: 5 / 5
hgff (Ocena: 5) 05.10.2015 10:13
Ja polecam tylko WARTIX. Wierzcie mi co piszę, stosowałem chyba wszystkie możliwe opcje i tylko to mi naprawdę pomogło. Najlepszy sposób na kurzajki! To bezpieczny lek - posiada mechanizm samoczynnego odmierzania dawki.
odpowiedz
fsda (Ocena: 5) 29.09.2015 09:45
Mój syn miał kurzajkę na palcu. Skutecznie po 2 tygodniach zlikwidowaliśmy ją preparatem Wartix. Lekarz mówił, że usunięcie jej całkowicie to leczenie trwające około 3 miesiące ze względu na jej wielkość. Okazało się, że jednak nie.
odpowiedz
aga (Ocena: 5) 17.06.2015 21:36
Ten opis jest super fajny
odpowiedz
ania (Ocena: 5) 14.11.2014 20:23
Czy podczas leczenia kurzajek można chodzić na basen???
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2014 11:48
Ja mam 3 kurzajki i 4 kolejna się tworzy -znam ten ból. Stosowałam brodacid -nic. Potem wyczytałam sposób o skórce cytryny moczoną w occie. Chodziłam tak kilka dni, dzień i noc. I co się stało ? Najstarsza kurzajka i zarazem największa zaczęła odpadać. Wokół niej zaczęła pojawiać się ropa, również na palcach, które z resztą spuchły . Strasznie się przestraszyłam, bo nie wiedziałam czy tak to ma wyglądać... Odpadła tylko część twardej skorupy, teraz kurzajka zrobiła się miękka i zanosi się że dalej będzie odpadać. Kolejne dwie zostały prawie takie same, tylko tyle że strasznie swędzą. Już nie wiem co mam dalej robić. Jeszcze jakiś czas będę obserwować starą kurzajkę-jeśli nic się nie będzie działo idę do dermatologa.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie