Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

13 Sierpnia 2009

Współczesna stomatologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia inżynierii biologicznej, czego przykładem są tytanowe implanty zębowe, które w specjalistycznych klinikach wszczepia się podczas rutynowych zabiegów. Przedstawiamy prawdy i mity na ich temat!

Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

W dobie bardzo szybkiego postępu technologicznego, osiągnięcia medycyny są zdumiewające. Materiały, które po wprowadzeniu do organizmu nie zakłócają funkcjonowania tkanek, pozwalają nam na poddanie się zabiegom rekonstrukcyjnym bez ryzyka utraty zdrowia, co zdarzało się jeszcze 20 -30 lat temu. Współczesna stomatologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia inżynierii biologicznej, czego przykładem są tytanowe implanty zębowe, które w specjalistycznych klinikach wszczepia się podczas rutynowych zabiegów. Bezpieczeństwo stosowania idzie w parze z długoterminowym efektem kosmetycznym, na którym pacjentom zależy najbardziej.

Prawdy i mity o wykorzystaniu implantów w stomatologii omawia Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 20-letnim doświadczeniem zawodowym, z Kliniki Implantologii i Ortodoncji Unident Union Dental Spa.

Prawdy i mity o implantach:

Implanty są ryzykownym rozwiązaniem - MIT

Badania naukowe przeprowadzone na setkach tysięcy pacjentów na całym świecie, poparte wieloletnim okresem obserwacji,  dowodzą, że implanty zębowe są biologicznie bezpieczne. Statystyki pokazują, że w 98,9% przypadków, wszczepienie implantów zębowych kończy się sukcesem. Ponadto cechuje je długofalowy efekt estetyczny.

Implanty należy wszczepiać jak najszybciej - PRAWDA

Po utracie zęba, nie należy zbyt długo rozważać jego odtworzenia. Czas działa na naszą niekorzyść. Pogarsza się estetyka twarzy, zapada się profil i następuje zaburzenie funkcji zgryzowych. Przy braku zęba (lub zębów), dochodzi do przeciążenia pozostałych grup zębowych, co po czasie skutkuje ich bólem, rozchwianiem, a także przechylaniem w kierunku nieodtworzonej przestrzeni. W okresie kilku lat prowadzi to do utraty kolejnych - pierwotnie zdrowych zębów.

Jeden implant = jeden ząb - MIT

Technologia często pozwala nam być lepszymi od natury - na jednym implancie możemy odtworzyć więcej niż jeden ząb!!!

Implanty to biologicznie przyjazne wszczepy. Na kilku możliwe jest wsparcie nawet grupy zębów, w postaci rozległego mostu porcelanowego. Implanty mogą też ostatecznie pełnić funkcje stabilizującą dla wyjmowanych protez zębowych.

Nie można wszczepić implantu bezpośrednio po usunięciu zęba - MIT

Najkorzystniejsze jest wszczepienie implantu w czasie jak najkrótszym po usunięciu zęba - najlepiej w tym samym dniu. Gwarantuje to natychmiastowe odtworzenie estetyki uśmiechu i prawidłowej funkcji zgryzu.

Każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów - PRAWDA

Implantologia stomatologiczna to jedna z dziedzin medycyny rekonstrukcyjnej. Niezależnie od wieku, pozwala na odtworzenie pełnego, promiennego uśmiechu.

Wieloletnie braki zębowe mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, umożliwiających prawidłowe osadzenie implantów, lecz nie wykluczają leczenia.

Zabieg wszczepienia implantu, jak i okres rekonwalescencji, trwa długo i jest bolesny - MIT

Dostępne obecnie na światowym rynku preparaty do znieczuleń miejscowych, zapewniają pacjentowi komfort bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu. W przypadku wszczepienia pojedynczego implantu, procedura trwa zaledwie 20 minut, a dolegliwości polegać mogą jedynie na niewielkim obrzęku w okolicy implantu. Nie przeszkadza to w kontynuacji pracy zawodowej już w kolejnym dniu.

Na wszczepiony implant pacjent otrzymuje gwarancję - PRAWDA

Każdy gabinet stomatologiczny do kwestii gwarancyjnych podchodzi inaczej - niektóre nie dają jej w ogóle, inne oferują pięcio- lub nawet dziesięcioletni okres, jak w przypadku Unident Union.

Warunkiem uzyskania tak długiej gwarancji jest uzupełnienie wszystkich brakujących zębów. W przeciwnym razie istnieje możliwość nadmiernego obciążenia implantu, co ostatecznie doprowadzi do jego dezintegracji.

Zobacz także:

Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu? 

Skuteczność działania aparatu zależy od wieku. Nastolatkom wystarczą 2 - 3 lata, osobom dorosłym minimum pięć.

Pozbądź się nieświeżego oddechu

W sytuacji, gdy specjalista określi przyczynę nieświeżego oddechu, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Jeśli jednak nie można wskazać konkretnego powodu, przez który cierpimy na tę dolegliwość, pozostaje nam wykorzystanie sprawdzonych, naturalnych sposobów na walkę z przykrym zapachem z ust.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (71)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-02 00:54:49

implanty robiono mi w Krakowskim Studio Stomatologii Estetycznej SE+ na Batorego. Efekt świetny, warto było http://www.studiose.med.pl/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewa
(Ocena: 5)
2016-06-02 11:59:52

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Nie polecam nikomu implantów. Czy wasz dentysta powiedział na ile lat? Co po kilku lub kilkunastu latach będzie? Na pewno nie. Tak było w moim przypadku, same superlatywy żadnych konkretów. Mam 10 lat, to w Polsce bardzo długo, bo robi się je od kilkunastu. Dwa lata problemy zdrowotne, różne, w końcu ropa, krew pod implantami itd. mój dentysta i inni -bo konsultowałam, że absolutnie nie wyciągać, jest ok. Tylko czyszczenie i bla bla bla. W końcu trafiłam do dobrego chirurga szczękowego, nie implantologa materialisty( bo za te zabiegi czyszczenia, jakiś śrób leczących) chcieli kupę kasy jak się domyślacie. Zobaczył pierwsze zdjęcie- do usunięcia!!! A dentyści implantolodzy nie chcieli!!!! A na zdjęciu każdym widać jak odchodzą od kości!!!! Ludzie uważajcie!!!! To wyciąganie kasy a za parę, parenaście lat czeka was gehenna, mnóstwo leków, antybotyków, zniszczony żołądek i w końcu może pomoc!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Dawid
(Ocena: 5)
2016-03-18 11:35:58

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Ja przyjechałem specjalnie z Katowic do kliniki Inident Union, bo naprawdę profesjonalizm naprawdę się wyróżnia w skali całego kraju. Nie żałuję żadnej złotówki - tym bardziej, że pracuję w branży, w której nienaganny wygląd to podstawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewa
(Ocena: 5)
2015-07-07 11:34:13

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

W ubiegłym roku zakładałam implant zębowy, ponieważ uległam nieszczęśliwemu wypadkowi (upadek ze schodów). Może nie była to najprzyjemniejsza rzecz w moim życiu, ale dało się wytrzymać. Najważniejsze, że implant się przyjął. Zabiegowi poddałam się w klinice Mednes. Polecam szczególnie mieszkańcom stolicy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Adam
(Ocena: 5)
2015-10-28 15:04:11

Byłem tam - Pan Przemysław wstawiał mi 1. Hollywoodzki uśmiech :) Serio mogę tylko polecić, szczególnie jeśli chodzi o jedynkę... Kolor i kształt idealnie pasują do reszty zębów, a bałem się właśnie, ze jeden będzie bielszy od drugiego... Głupie, ale jednak!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mankell
(Ocena: 5)
2015-06-23 05:28:54

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Jeśli zakłada fachowiec, to są bezpieczne. Trzeba tylko trafić na dobrego, bo zakładanie implantów to wyższa sztuka stomatologii i nie każdy sobie z tym radzi. Ja jednak polecę dobry namiar we Wrocławiu, klinikę Unident Union. Miałem tam zakładane już 4 i się nie zawiodłem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
krysia71
(Ocena: 5)
2015-04-22 19:45:39

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Brak zęba to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nas spotkać… Mi wyrwano górną dwójkę, nie wiedziałam co dalej robić, byłam podłamana bo wszystkie implanty takie drogie… Z pomocą przyszła koleżanka, która poleciła mi dr Kołosowskiego z kliniki Unident Union we Wrocławiu. On uratował moje życie! Wiadomo, że trzeba było trochę zainwestować, ale to końcu inwestycja na całe lata. Jestem bardzo zadowolona, teraz znów mogę się uśmiechać i nie straszę przy tym przechodniów ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-11 18:25:56

Proszę o info odnośnie tego gdzie we wroc zrobić implanty aby były fachowo wykonane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Maria
(Ocena: 5)
2014-07-20 00:28:24

Implanty zębów Łódź

Ja właśnie z powodu kosztów zabiegu wszczepienia implantów dość długo zastanawiałam się nad podjęciem tej decyzji. Jednak, w końcu postanowiłam i mocno zaczęłam szukać odpowiedniego lekarza. Nie chciałam, aby tyle pieniędzy szlag trafił, szczególnie że niekrótko na to odkładałam i było to kosztem paru wyrzeczeń. Oprócz strachu przed wydanie dużej ilości pieniędzy po prostu bałam się samego zabiegu, bo jest to wizyta u dentysty i to jeszcze chirurgiczna. Byłam skora wybrać się nawet poza moje województwo ( Łódzkie ), jeśli któraś oferta by mnie szczególnie zachęciła. Z pomocą przyszła moja koleżanka, która ten zabieg ma już za sobą. Poleciła mi stomatologa doktora Cynkiera w Łodzi, poczytałam troszkę o nim i jego klinice i..przyszedł dzień zabiegu. Pan doktor wszystko dokładnie wytłumaczył, zauważył, że mam wiele obaw, ale rozwiał je dość szybko. Teraz jestem już 5 miesięcy po i wszystko w porządku! Cieszę się, że zdecydowałam się na implantologię i że postawiłam na doświadczenie lekarza ( czasem słyszy się, że amatorzy na tym polu też próbują sie popisać - kasa w błoto i problemy z zębami ). Co do ceny, to nie była wygórowana, myślałam że zapłacę więcej. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
http://pmc-medic.com/nasi-lekarze/dr-n-med-miroslaw-kulewicz
(Ocena: 5)
2014-06-11 14:24:01

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Szukam dobrego polskiego dentysty zajmującego się zakładającym implanty zębowe w Londynie. Moje zęby bardzo się kruszą a kilku już niestety nie mam i chciałabym się poradzić forumowiczów czy znają jakiś dobrych lekarzy. Szukałam sporo przez google ale nie bardzo wiem na kogo się zdecydować. W zasadzie znalazłam kilku, a jeden wzbudził moją uwagę (z tego co czytałam jest naprawdę dobry) Z tego co wiem przyjmuje w Londynie w jednej z prywatnych klinik. Czy ktoś miał już coś do czynienia z tym doktorem ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Zazębiony
(Ocena: 5)
2013-11-14 13:02:44

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Przed wstawieniem implantu bardzo się bałem - wiadomo - droga rzecz, piszą o możliwości nie przyjęcia się, o pojawiających się infekcjach i bardzo długim czasie leczenia. Ze strarchu to chyba z pół roku do gabinetu się wybierałem. Wreszcie wybrałem gabinet i stało się: zamiast dziury po górnej 4 mam implant. Całe leczenie trwało 6 miesięcy, ale nie prawdą jest, że chodzi się z dziurą, u mnie dr Rojek wstawił zastępczą koronkę - nie mogłem nią gryźć ale zapełniała dziurkę. Powiem wam tylko, że ból przy wstawianiu implanta jest. Tzn. sam zabieg nie boli bo robi się go w znieczuleniu, ale gdy ono odejdzie to mozna po ścianach chodzić! Teraz gdy minęło już tyle czasu od tego wszystkiego - to cieszę się, że mam ten implant - nie chodzę z dziurą i nie mam kompleksów, ale gdy bolałem to żałowałem, że się na to zdecydowałem. Pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malami
(Ocena: 5)
2013-10-18 15:33:11

re: Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Ja jestem zwolenniczką implantów, bo sama je noszę. Wydaje mi się to najlepszym z osiągalnych rozwiazań. A co do mozliwych powikłań, to myślę, że wszystko zalezy od kompetencji lekarza, który wykonuje i przygotowuje do zabiegu. Bo przeciez nie idzie sie na niego ot tak "z buta". Ja trafiłam na bardzo dobrego specjalistę w Kordencie w Warszawie i śmiało mogę polecić, namiary znajdziecie tutaj: kordent.com.pl A tym, którzy sie wahają i nie moga sie zdecydować polecam spotkanie z lekarzem i zorientowanie u źródła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz