Ile będzie kosztowała świńska grypa?

09 Maja 2009

Tylko koszt szczepionek to 210 MILIONÓW złotych, dodatkowo trzeba doliczyć transport i przechowywanie leków.

Ile będzie kosztowała świńska grypa?

Wirus H1N1 już dotarł do Polski. Jak na razie zidentyfikowano jedną zarażoną osobę. Kolejna jest pod obserwacją. Stacje epidemiologiczne badają pasażerów lotu 016 z Newark, którzy lecieli z chorą mieszkanką Podkarpacia wracającą z USA.

Portal Money.pl dotarł do dokumentów Ministerstwa Zdrowia, w których podano przypuszczalne koszty szczepionek dla 20% Polaków. Wyniosłyby one 210 milionów złotych. W kosztorysie nie uwzględniono cen transportu i przechowywania specyfików.

Część pieniędzy rząd może wyasygnować z rezerwy celowej. Znajduje się w niej w sumie 367 milionów, z tego 276,8 mln zł pochodzi z rezerwy w Ministerstwie Rolnictwa na walkę z wirusowymi chorobami zwierząt, a reszta z ogólnej.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało plan pandemiczny dla Polski, na wypadek wybuchu światowej epidemii. Uwzględniono w nim pozyskiwanie środków z różnych źródeł, między innymi z funduszy organizacji rządowych, ze środków budżetowych UE, darowizn na rzecz sektora finansowego oraz innych.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zapytany przez Money.pl, czy wystarczy pieniędzy, odpowiedział, że każdego dnia NFZ wydaje na leczenie chorych 150 milionów złotych. Jednak suma wydaje się niewystarczająca wobec 400 milionów złotych, jakie wcześniejszy rząd przygotował w momencie zagrożenia wirusem ptasiej grypy.

Zobacz także:

Objawy świńskiej grypy

Zaczyna się bardzo niewinnie, niemal jak zwykła grypa. Dowiedz się, kiedy należy się udać do szpitala.

Czy Polska jest gotowa na epidemię świńskiej grypy?

Jakie są zabezpieczenia i czy szpitale mają szczepionki oraz leki mogące skutecznie walczyć z wirusem H1N1?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (71)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-10 09:32:09

Ja musze powiedzieć że grypa mi w tym roku nie straszna :) Zaszczepiłam się chyba pierwszy raz i nie boję się tego paskudztwa. w zeszłym roku strasznie się rozłożyłam :) A przekonałam się dzięki tej stronie wlaczochrone.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-22 19:38:00

Ej, weście bo to już mnie wkurza. Historia zatacza koło. Ptasia Grypa, kojarzycie? Coś wam świta? Tak? Było to samo i co? Poza tym sytuacja w Polsce jest opanowane i Ci pasarzerowie są już zbadani i są zdrowi, tak samo ten drugi zakarzony. A ta babka to już dawno wyszłaz ze szpitala. A i trzeba dodać, że tamta kobieta przechodziła tą grypę bardzo łagodnie. Czemu? Porównajcie Meksykańskie Slumsy i [bądż, co bądż] rozwiniętą Polskę. Nie chcę was na siłę uspokajać, ale jeszcze niedowno srałam w gacie [za przeproszeniem]. Bałam się, ża za pare dni już będzie pandemia. Byłam wtedy chora: ból gardła, głowy, gorączka, kaszel, katar do tego byłam blada i słaba, miałam wraźenie że zaraz zendleję. Myślałam, że na pewno to to chorubsko. Tak się złożyło, że przez jakiś czas wyłączono mi internet, a że nie oglądam, żadnych wiadomości w TV, zupełnie o tym wirusie zapomniałam. Teraz jak to czytam śmiać mi się chce, ale oczywiście gdybym była meksykanką nie byłoby mi do śmiechu, ale jestem Polką. I teraz czuję się super. To był zwyczajne przeziębienie, lekarz nic nie stwierdził. Nawet zdrowi ludzie, mogą zarazić się od alergika. Byłam blada i słaba, przez to, że miałam gips, więc cały czas siedziałam w domu a na wuefie nie ćwiczyłam, więc brak kondycji i słońca działa. Teraz jestem czerwona jak burak i czuje się całkiem dobrze!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-17 19:55:00

Jeżeli jest już w Polsce to może doprowadzić do pandemii ,a wtedy ludzie jeden po drugim zaczną wymierać...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 19:20:00

kurwa ale popierdolone zycie ciagle sie cos musi dziac nie moze byc swiety spokoj? nie moze byc spokojnie i bajecznie tylko kurwa jakies jebane problemy i smierc;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 16:27:00

epidemią można nazwać np hiszpanke, która w poprzednim wieku zabiła na świecie ok. 60 mln ludzi, a nie świńska grype... ludzie nie mają juz co robić...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 12:42:00

no tak firmy farmaceutyczne tak jak planowały, nieźle sobie zarobią za tą ściemę...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 12:05:00

Interesuje Cię, jak wysokie masz I Q ? Zmierz je w wysokojakościowym teście. Rozpocznij Testt >> : w-w-w-.-i-q-t-e-s-t-2-4.-.p-l (usuń pauzy)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 22:59:00

Świńska grypa to ściema. Jeżeli takie coś by istniało to nikt by tak spokojnie na to nie patrzał, skoro jest to tak smiertelny wirus jak go opisują. Po raz zaczęło się to w meksyku który jest sąsiadem granicznym usa, z którego przedwczoraj przyleciał do mnie mój tata. I każdy idiota wpadłby na to że gdyby świński wirus istniał to nie pozwolono by mu opuścić kraju, granica stanów i meksyku by była zamknięta od strzała, bo wiadomo jak uczulone są stany na takie sytuacje. Świńską grypą nawet nie można się zarazic od świni tylko od człowieka, to co to za ŚWIŃSKA GRYPA?. Moim skromnym zdaniem, po prostu wyszły nieudane eksperymenty naukowe w stanach, jakieś nowe leki np. i testowali jest na mieszkańcach meksyku, a że nie wyszło i króliczki doświadczalne umarły, to zwłoki trzeba było spalić po raz, aby nikt się nie dowiedział jak denaci polegli i po dwa aby jakiekolwiek wirusy (jeżeli w ogole takowe były)z nieduanego eksperymentu przedostały się do innych ludzi, no i trzeba było wymyślić jakąś ściemę no i tak oto powstała świńska grypa :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 22:22:00

sami wypuścili tą grypę z laboratorium a teraz niech wymyślają szczepionki. hmm. współcześni ludzie zasłynęli z wiedzy. brawo.;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 20:10:00

no ja nie wiem - ostatnio gadałem ze znjaomą z gg w komórce sporo o tyej grypie i wydaje mi się, ze mnie to nie dotyczy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz