Haluksy – zmora kobiet. Jak je leczyć i jak zapobiegać?

20 Marca 2016

To coraz powszechniejszy problem wśród współczesnych kobiet. Haluksy nie tylko szpecą stopę, ale z czasem mogą nawet utrudniać poruszanie.

haluksy

Choć choroba dopada zazwyczaj kobiety po 40. roku życia, niekiedy zmagają się z nią nawet młode dziewczyny. – Miałam haluksy już jako 9-latka. Bardzo wcześnie zaczęłam bowiem trenować taniec towarzyski. Codzienne noszenie butów na wysokim obcasie i katowanie stóp do granic możliwości doprowadziły do tego, że wykoślawiły mi się nie tylko duże, ale i małe palce. Teraz muszę chodzić w płaskich buciorach, a i tak często czuję ból podczas poruszania – opisuje 28-letnia Dagmara z Rzeszowa.

W młodości była uzależniona od solarium. Dziś płaci za swoje błędy... (Mocne zdjęcia!)

Haluks to dokuczliwa deformacja stawu łączącego kość śródstopia z pierwszym tzw. paliczkiem dużego palca stopy, który „uciekając”, powoduje zniekształcenie pozostałych palców. Jest nie tylko powodem kompleksów wielu Polek, ale z czasem może wywoływać rozmaite dolegliwości – powoduje okresowe zapalenie skóry sprowokowane kontaktem stopy z obuwiem, a w miarę postępu choroby zaczyna wywoływać dotkliwy ból utrudniający uprawianie sportów, a nawet poruszanie się.

Skąd ten problem?

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę powstawania problemu. Jego najczęstszym źródłem są niestety geny decydujące o budowie naszej stopy, wiotkości ścięgien i wiązadeł. Potwierdzają to wyniki badań – aż 70 proc. kobiet, u których zdiagnozowano haluksy, miało w rodzinie mamę czy babcie, które również zmagały się z tą chorobą. Koślawy paluch bywa też objawem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), czyli ogólnoustrojowego schorzenia uszkadzającego także naczynia krwionośne, serce i inne narządy wewnętrzne.

Haluksom sprzyja także nadwaga. Wiele kobiet przyśpiesza rozwój ich rozwój, „katując” stopy nieodpowiednim obuwiem – zbyt ciasnym albo na przesadnie wysokich obcasach. Przesunięcie środka ciężkości na przód stopy sprzyja bowiem powstawaniu palucha koślawego. Dotyczy to również ukochanych przez Polki baletek. Mimo że mają okrągłe noski, znacznie szersze niż w szpilkach, również przyczyniają się do ściśnięcia palców oraz przesuwania palucha. Jego wykoślawienie powoduje także częste noszenie japonek, które podczas poruszania zmuszają palce do specyficznego utrzymania buta na stopie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-27 12:51:16

Najgorzej jak na stopach pojawiają się haluksy. Wtedy to trzeba się wziąć już do roboty i zawalczyć o piękne stopy w miarę szybko. Sama musiałam nosić aparat marcin, żeby się ich pozbyć, ale teraz jestem zadowolona. Żeby jeszcze poprawić efekt zaczęłam ćwiczyć z ekspanderem. Widziałam, że teraz dołączają go do opakowań.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2016-03-20 18:16:35

re: Haluksy – zmora kobiet. Jak je leczyć i jak zapobiegać?

Szkoda, że nikt nie napisał co zrobić jeśli haluksy odziedziczy bo jednak genów operacją nie da się oszukać i mimo wszystko powrócą;) mojej babci i mamie udało się je zahamować akupunkturą....taka ciekawostka;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-20 13:51:56

re: Haluksy – zmora kobiet. Jak je leczyć i jak zapobiegać?

te stopy na zdjęciu z kolei przesada w drugą stronę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1