Gdy zimne i ciepłe napoje sprawiają ból... Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

14 Lipca 2011

Niemal połowa ludzi na całym świecie odczuwa dyskomfort podczas spożywania zimnych lub gorących potraw spowodowany nadwrażliwością zębów.

nadwrażliwość zebów

Latem, gdy temperatury rosną, chętniej jemy lody i sorbety, częściej pijemy mrożone kawy oraz zimne napoje. Jednak nie wszyscy mogą beztrosko delektować się orzeźwiającymi smakołykami.

Z powodu krótkiego, przeszywającego bólu zębów, występującego najczęściej podczas jedzenia lub picia cierpi co trzeci Polak, najczęściej między 25. a 30. rokiem życia. Zazwyczaj odczuwa się go przy spożywaniu gorących lub zimnych dań czy napojów. Ból dodatkowo nasilają słodkie i kwaśne smaki. Z tym problemem można sobie jednak poradzić. Najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej oraz stosowanie odpowiednich preparatów, które pozwolą złagodzić objawy.

Dlaczego zęby stają się zbyt wrażliwe?

Nadwrażliwość związana jest najczęściej z cofaniem się dziąseł i odsłanianiem coraz większej powierzchni zębów aż do korzeni, które nie są chronione szkliwem. W ten sposób odsłonięte zostają tysiące niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba, tak zwanej miazgi. – Przyczyną nadwrażliwości może być także uszkodzenie, bądź starcie szkliwa chroniącego unerwioną część zęba. W ten sposób szyjka zębowa zostaje pozbawiona ochrony, a zębina staje się miejscem szczególnie wrażliwym na odczuwanie bólu – mówi Milena Świątek, lekarz dentysta z Centrum Stomatologii Candeo. – Takie odsłonięcie szyjki zębowej najczęściej wynika ze stosowania pasty do zębów o zbyt dużej ścieralności, bardzo twardej szczoteczki lub za mocnego szczotkowania zębów. Do cofnięcia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa może prowadzić także stosowanie zbyt silnych preparatów wybielających zęby – dodaje.

Wśród najczęstszych przyczyn nadwrażliwości wymienia się także jedzenie dużej ilości owoców cytrusowych i słodyczy oraz picie gazowanych napojów. Do nadwrażliwości możemy także doprowadzić, jeśli zgrzytamy lub zaciskamy zęby, obgryzamy paznokcie lub gryziemy końcówki ołówków czy długopisów. Nadwrażliwe zęby to także problem palaczy oraz osób mających częsty kontakt z chlorowaną wodą, na przykład na basenie.

Nadwrażliwość? To się leczy!

Ból wywołany nadwrażliwymi zębami bywa bardzo uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. To jednak nie jedyny powód, dla którego nadwrażliwość trzeba leczyć. – Wyjątkowo wrażliwe zęby to dla nas sygnał, że z zębami coś się dzieje. Może to być objaw dużo poważniejszych problemów zdrowotnych jamy ustnej – wyjaśnia Milena Świątek, lekarz dentysta z Centrum Stomatologii Candeo. Nadwrażliwości nie wolno lekceważyć także dlatego, że ze względu na odczuwany w jej wyniku ból szczotkujemy zęby krótko i niestarannie. W ten sposób zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy zębów i chorób dziąseł. Stąd już niedaleko do poważniejszych kłopotów, a nawet utraty zębów. Żeby poradzić sobie z tym problemem i nie dopuścić do pogorszenia stanu jamy ustnej, powinniśmy szybko zgłosić się do stomatologa. Najbardziej popularnym sposobem na leczenie nadwrażliwości jest fluoryzacja, czyli tak zwane lakierowanie zębów. – Podczas fluoryzacji tworzy się na odsłoniętej zębinie warstwę ochronną. Metoda jest całkowicie bezbolesna i szybko przynosi ulgę. Skuteczność zabiegu wymaga jednak powtarzania go co sześć miesięcy - dodaje  Milena Świątek.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-27 08:43:32

Też miałam ten problem,stosowałam różne pasty,żele i płyny.Mój lekarz polecił mi sensikin płyn i pastę do zębów nadwrażliwych.Jestem zadowolona,bo mogę już jeść moje ukochane lody.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-11 19:20:04

re: Gdy zimne i ciepłe napoje sprawiają ból... Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

ja nie mam nadwrażliwości zębów, ale moim zdaniem najlepiej z tym schorzeniem udać się do dobrego dentysty po poradę, ja chodzę do Tomasza Rozwadowskiego i jest bardzo dobrym specjalistą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-05 18:00:10

Bardzo polecam paste Sensodyne ! Natychmiastowo dziala i mi pomaga

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-27 20:45:46

Tutaj wpisz treść komentarza do Gdy zimne i ciepłe napoje sprawiają ból... Jak leczyć nadwrażliwość zębów?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 19:31:40

Mnie też bolały zęby jak jadłam coś bardziej twardego albo piłam zimne napoje. Ale odkąd zaczęłam używać pasty elmex sensitive plus (ta zielona) i tego samego płynu do płukania jamy ustnej, problem zniknął. Z czystym sumieniem polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 12:03:25

polecam wcieranie, ja maści ,na noc sensodyny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 10:55:25

mi pomogła zwykła pasta z apteki i problem na razie nie wrócił ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 10:03:15

mnie bolą zęby jak jem coś zimnego, nie lubie tego uczucia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 10:02:44

ja mam niestety kłopot z nadwrażliwymi zębami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1