Dlaczego tyjesz? (Wcale nie dlatego, że za dużo jesz. Poznaj inne powody nagłego tycia!)

02 Listopada 2015

Chciałabyś czuć się i wyglądać dobrze, tymczasem zauważyłaś, że od pewnego czasu zaczęłaś przybierać na wadze. Dlaczego?

too fat

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, brzmi: bo za dużo jesz. Gdy liczba spożytych kalorii przewyższa liczbę kalorii spalonych, przybierasz na wadze. Analogicznie, by schudnąć, spalonych kalorii musi być więcej niż dostarczonych organizmowi. Przeanalizuj swój jadłospis, bo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych kalorii spożywamy – a to one powodują tycie. Może zajadasz stres? Podjadasz między posiłkami? Urządzasz sobie wycieczki do lodówki późnym wieczorem i nocą? To wszystko może przyczynić się do odkładania tkanki tłuszczowej. Batoniki, które zjadasz między lekcjami, fast foody w porze lunchu, chipsy zajadane przy komputerze albo przed telewizorem, jeśli nie zostaną spalone, sprawiają, że zaczynasz tyć.

Zajadanie stresu jest szczególnie częste wśród nastolatek. Bardzo często ma to związek z nieakceptowaniem swojego wyglądu, co, według statystyk, dotyczy miażdżącej większości młodych Polek. – Dziewięćdziesiąt procent polskich dziewczyn uważa się za brzydkie. Nie akceptują swojego wyglądu i ciała. Polki są piękne dla obcokrajowców, ale już same dla siebie – nie. Brak akceptacji prowadzi do zaburzeń odżywiania, dlatego coraz więcej młodych dziewczyn wpada w anoreksję, bulimię i kompulsywne jedzenie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Sztyler-Turovsky, psychodietetyk i autorka książki „Nastolatki na głodzie”.

Jeśli do tego dochodzą problemy w szkole lub w domu, poczucie niezrozumienia i wyobcowania, młoda osoba zaczyna szukać pocieszenia w jedzeniu, zajada stres, czyli dostarcza organizmowi więcej kalorii niż trzeba. Niechęć do aktywności fizycznej nie pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej. Nastolatka tyje, więc tym bardziej unika lekcji wychowania fizycznego czy treningu – pojawia się błędne koło, z którego bardzo trudno się wyrwać.

Zaburzenia, które powodują tycie

Na młode osoby czyha jeszcze jedna pułapka, która może spowodować przybieranie na wadze: zarywanie nocy. Potwierdzono badaniami, że brak snu zaburza metabolizm i wiąże się z tyciem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  • Strona 1 z 1