Dlaczego tracimy smak i węch

19 Września 2016

Nie możesz docenić pysznej kolacji w restauracji, bo przestałaś odróżniać smaki? Nie czujesz zapachu kwiatów w ogrodzie albo porannej kawy? Takie problemy mogą mieć wiele przyczyn, niekiedy bardzo groźnych…

utrata smaku i węchu

„Zawsze wyróżniał mnie dobry węch i smak, a rodzina śmiała się nawet, że ma w domu psa policyjnego” – opowiada Zuzanna. „Jednak od kilku tygodni zmagam się z problemem, bo wszystko, co jem i piję nie ma smaku i zapachu. Wprawdzie jestem w stanie odróżnić, czy potrawa jest słodka czy gorzka, ale nic poza tym. Zaczyna być to coraz bardziej męczące i chciałabym odzyskać dawną ostrość zmysłów. Teraz moje życie jest jałowe” – skarży się młoda kobieta.

Z podobnymi dolegliwościami zmaga się również Aneta. „Zaczęło się od przeziębienia, później dopadła mnie grypa, której nie wyleczyłam do końca. W efekcie przestałam rozpoznawać zapachy. Biegam od jednego laryngologa do drugiego, przepisują mi różne lekarstwa, ale niewiele to pomaga. Zdiagnozowano u mnie przewlekłe zapalenie zatok, ale inny lekarz stwierdził, że brak powonienia może być konsekwencją polipów w nosie. Sama już nie wiem, co mi dolega” – mówi.

U Malwiny kilka miesięcy temu pojawiły się zaburzenia w odczuwaniu smaku. „Zaczęło się od białego osadu na języku. Myślałam, że to pleśniawki, dlatego stosowałam specjalne preparaty. Po jakimś czasie osad zniknął, ale za to straciłam smak. Dosładzam, dosalam i przyprawiam potrawy, ale to i tak niewiele pomaga. Gdy kończę posiłek, w moich ustach nie pozostaje żaden posmak tego, co przed chwilą zjadłam czy wypiłam. Nawet po mocnej kawie czuję, jakbym wypiła zwykłą wodę. Nie wiem, co się dzieje, ale nie ukrywam, że bardzo utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Jem jak robot, nie odczuwając żadnej przyjemności z jedzenia” – narzeka.

Wspomniane powyżej dolegliwości mogą mieć bardzo wiele przyczyn, mniej lub bardziej poważnych. Utrata węchu często zwiastuje na przykład infekcje zatok, czyli powietrznych jam rozmieszczonych w kościach okolicy nosa, policzków i oczu. Każda z nich jest wyściełana błoną z gruczołami śluzowymi – stan zapalny tkanek powoduje zaburzenie ich podstawowej funkcji, czyli produkcji zagęszczonej wydzieliny, która zaczyna zalegać w  ujściach zatok i powodować utratę węchu.

Czy palenie papierosów jest już niemodne?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2016-09-19 13:43:39

Ja przez alergię mam zaburzony węch. :( Ciągły katar i krople do nosa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1