Dlaczego papierosy bardziej szkodzą kobietom?

14 Grudnia 2014

Ok. 3,5 mln Polek pali papierosy. To groźny nałóg, który szkodzi nam bardziej niż uzależnionym od nikotyny mężczyznom.

kobieta z papierosem

Puszczanie dymka ze współpracownikami czy w towarzystwie kolegów na imprezie to w przypadku kobiet nie najlepszy pomysł. Jeśli usłyszysz kiedyś od mężczyzny, że pali od lat i nic mu się nie dzieje, pamiętaj, że kobietom papierosy szkodzą o wiele bardziej. Jak to możliwe?

Badania na temat szkodliwości palenia prowadzi Komisja Europejska. Jej członkowie dowiedli, że tytoń obecny w papierosach sieje większe spustoszenie w naszym organizmie. Podobne badania przeprowadzono na Uniwersytecie Minnesota, które wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca u palących kobiet jest o 25 proc. większe niż u uzależnionych od tytoniu mężczyzn.

Ryzyko wystąpienia zawału spowodowane paleniem u kobiet wzrasta aż u 230 proc., podczas gdy u mężczyzn – o 180. Te różnice dają do myślenia również dlatego, że kobiety zazwyczaj wypalają mniej papierosów dziennie od mężczyzn. Dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest znana, jednak uczeni podejrzewają, że kobiety mogą być bardziej wrażliwe na obecne w dymie papierosowym substancje toksyczne.

Eksperci podejrzewają również, że istotna może być różnica w grubości ścian tętnic szyjnych u obu płci. Co więcej, kobiecy hormon – estrogen nasila rakotwórcze działanie nikotyny, przyśpiesza także wzrost patologicznych komórek w płucach palących kobiet.

Rak płuc zabija Polki

„Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami” – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Skutki palenia w przypadku kobiet są zatrważające – liczba zachorowań na raka płuc wśród kobiet w Polsce z roku na rok jest coraz większa.

W 2011 roku w naszym kraju zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuc wśród kobiet; w tym samym czasie ponad 6 tys. Polek umarło z tego powodu. Nowotwór płuc, spośród wszystkich nowotworów, jest główną przyczyną śmierci kobiet w Polsce.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2018-01-12 15:52:51

Każdy robi to, co chce.

Wszystko jest dle ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
EWIK
(Ocena: 1)
2014-12-15 17:49:43

re: Dlaczego papierosy bardziej szkodzą kobietom?

Kto im kazał to, za przeproszeniem, g***o wkładać do ust i palić? Śmierdzi, powoduje różne choroby w tym nowotwory i zęby robią się po tym obrzydliwe. Ten nałóg jest wg mnie najgłupszym z możliwych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
EWIK
(Ocena: 1)
2014-12-15 17:50:43

Poza tym to trochę jak "selekcja naturalna"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-14 10:56:59

re: Dlaczego papierosy bardziej szkodzą kobietom?

a niech zabija, za głupotę się płaci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-14 13:09:15

amen.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1