Dlaczego jesteś niewyspana, choć śpisz 8 godzin na dobę? To Cię zaskoczy!

01 Października 2015

Niby przesypiasz siedem, osiem, a czasem nawet dziewięć godzin, mimo to ciągle jesteś zmęczona i czujesz się senna. Spróbujmy znaleźć przyczynę.

bezsenność

Nie ty jedna masz problemy ze snem. Z badań wynika, że zmaga się z tym znaczna część Polaków. Mniej więcej co trzecia osoba skarży się, że źle sypia. I nie chodzi nawet o bezsenność, która stała się istotnym problemem społecznym i zdrowotnym. Niektórzy nie wysypiają się, choć przesypiają noc. Gdzie leży przyczyna?

– Badania pokazują, że większość Polaków przesypia 7-8 godzin, co jest zgodne z zaleceniami lekarzy. Bardzo duża część z tych osób, bo aż 2/3, przyznaje jednak, że ma różne problemy związane ze snem, m.in. trudności z zasypianiem. Są też tacy, którzy rano budzą się niewyspani, czyli ten sen nie daje im pełnej regeneracji, jakiej by oczekiwali, czyli jakościowo nie jest taki, jak powinien być – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Bartoszkiewicz, koordynator raportu TNS Polska i Dormeo „Jak śpią Polacy”.

Jest wiele czynników, które wpływają na jakość snu. Warunki w sypialni powinny sprzyjać wypoczynkowi. Bardzo ważne jest to, co robisz przed położeniem się do łóżka, a także styl twojego życia. „Pomimo przespanej nocy rano ledwo mogę wstać, a w ciągu dnia marzę tylko o tym, żeby się położyć. Co się dzieje?” – oto pytanie z forum dyskusyjnego. Brzmi znajomo? Poznaj możliwe przyczyny.

Za jasno, za gorąco

W sypialni powinno być jak w jaskini – chłodno, ciemno, z dostępem powietrza. Zadbaj więc o to, żeby pokój przed snem porządnie wywietrzyć. Również zakopywanie się pod grubą pierzyną i kilkoma kocami nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Upewnij się także, że w pokoju panuje półmrok – pomyśl o zasłonkach albo roletach. To ważne, w przeciwnym wypadku wczesnym rankiem obudzi cię wschodzące słońce.

Śpisz za długo

Dorosła osoba powinna każdej nocy przesypiać 7-9 godzin. Niektórzy jednak śpią za długo. Każdy z nas ma swój zegar biologiczny, który podpowiada mu, kiedy jest najlepsza pora na sen, a kiedy na pobudkę. Bywa, że niektórzy budzą się wczesnym rankiem wyspani, ponieważ jednak nie muszą jeszcze wstawać, przewracają się na drugi bok i śpią dalej… A potem nie są w stanie podnieść się z łóżka! Dlatego warto wsłuchać się w swój wewnętrzny zegar, a przede wszystkim nie spać bez umiaru. Nadmiar snu szkodzi zdrowiu – sprzyja tyciu i chorobom serca.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-20 13:06:22

Chciałabym móc tak długo spać, jednak praca nie pozwala mi nawet na 8 godzin snu, mimo tego się wysypiam. Jak to robię? To wszystko dzięki temu, że mam wygodne łóżko, a raczej materac, jest niesamowity, kładziesz się i zasypiasz, plecy nie bolą, mogę serdecznie polecić wszystkim stronę www.comforteo.eu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Janka
(Ocena: 5)
2018-03-06 11:31:17

U mnie powodem niewysypiania był nadmiar amnestocyny. Odkryłam to przypadkiem. Już pół roku bez problemu śpię :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aleksandra
(Ocena: 5)
2015-11-05 08:39:40

re: Dlaczego jesteś niewyspana, choć śpisz 8 godzin na dobę? To Cię zaskoczy!

powodem mojej bezsenności był stres związany z pracą, nie mogłam zasnąć, przewracałam się z boku na bok, rano budziłam się bardziej zmęczona niż poprzedniego dnia, wkońcu miałam tego dosyć i kupiłam sobie ziołowy destresan noc i po kilku dniach odczułam już pierwsze efekty, teraz jestem bardziej wyciszona, spokojna, już zapomniałam w jak inaczej wyglada świat, gdy człowiek jest wyspany :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-03 19:36:36

re: Dlaczego jesteś niewyspana, choć śpisz 8 godzin na dobę? To Cię zaskoczy!

Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2015-10-01 10:11:45

re: Dlaczego jesteś niewyspana, choć śpisz 8 godzin na dobę? To Cię zaskoczy!

Przy nadczynnosci tarczycy tez pojawia sie bezsennosc. Wiem..bo bolesnie tego doswiadczylam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-01 01:07:18

re: Dlaczego jesteś niewyspana, choć śpisz 8 godzin na dobę? To Cię zaskoczy!

A mi sie wydaje ze jedzenie skapo ale zdrowo plus dlugi sen powyzej 8h i brak stresu to droga do dlugowiecznosci.ja sie czuje bosko po spaniu 12h :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1