Depresja: Zachorować może każdy...

12 Listopada 2015

Częstotliwość występowania depresji przybrała rozmiary epidemii. Dlaczego na nią chorujemy i jak odzyskać równowagę?

depresja

„Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam. Walczę ze swoim organizmem, z ciągłymi nudnościami, zasłabnięciami, gorączkami po 40 stopni, lękami. Z problemami, które mi się wcześniej nie zdarzały. W pewnym momencie byle posiłek bywał wystarczającym powodem do wymiotowania. Teraz jest trochę lepiej. Łączyć to wszystko z treningiem jest bardzo trudno. Bywały takie dni, gdy jedynym moim widokiem był sufit w pokoju. Gdy nie miałam siły ani chęci wstać z łóżka, a jedynym pytaniem było: po co?”.

Tak o swojej depresji w długiej rozmowie z Pawłem Wilkowiczem opowiedziała latem 2014 roku wybitna polska sportsmenka Justyna Kowalczyk. Depresja biegaczki dla większości Polaków była szokiem. Mnóstwo ludzi nie dawało temu wiary – jak to możliwe, że tak utytułowana zawodniczka zmaga się z depresją? Justyna Kowalczyk jest jednak jedną z wielu znanych osób, które wpadły w szpony tej podstępnej choroby. Robin Williams, Danuta Stenka, Marilyn Monroe, Kayah, Edyta Bartosiewicz, Olaf Lubaszenko, Britney Spears, Demi Lovato, Angelina Jolie, Emma Thompson – to tylko niektóre z gwiazd, które do depresji przyznały się publicznie, jednak wiele pogrążonych w chorobie osób o swoim problemie nie chce rozmawiać.

Zachorować może każdy

Z ostrożnych szacunków wynika, że z depresją zmaga się aż 350 mln osób na świecie, w tym ponad 1,5 mln Polaków. Chorych wciąż przybywa. Obok chorób serca to najszybciej rozprzestrzeniające się schorzenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa problem depresji za jeden z najpoważniejszych w obszarze zdrowia publicznego. Chorują zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Kobiety i mężczyźni. W różnej sytuacji życiowej, zawodowej, finansowej.

Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że depresja to choroba przede wszystkim osób ubogich, niespełnionych życiowo, w trudnej sytuacji. Problemy codzienne miały powodować zaburzenia psychiczne. Przykład chorujących gwiazd i mistrzów olimpijskich pokazuje, że depresja nierzadko dopada osoby, których życie pozornie wydaje się idealne. Na depresję chorują również kobiety po urodzeniu dziecka (to depresja poporodowa), nawet jeśli potomek był planowany i wyczekiwany.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (27)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

diana
(Ocena: 5)
2016-01-17 14:48:34

re: Depresja: Zachorować może każdy...

Depresja to poważna choroba psychiczna,to nie tylko choroba duszy, negatywne skutki odczuwa całe ciało. Bóle głowy, bóle brzucha, spadek libido, gwałtowne chudnięcie lub tycie.Nasi psychiatrzy i psychoterapeuci dbają o wnikliwość diagnozy oraz przyczynowej u każdego pacjenta. Mając szeroki ogląd Twojej indywidulanej sytuacji zdrowotnej i psychologicznej dobierają najskuteczniejsze metody lecznicze. Można do nas się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88). Czynna jest 7 dni w tygodniu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Laura51
(Ocena: 5)
2015-11-29 17:11:54

re: Depresja: Zachorować może każdy...

Jesień jest specyficzną porą roku. Krótkie dni, małe nasłonecznienie, duzo deszczu. Wszystko to sprzyja melancholii, poczuciu smutku i zmęczeniu. To naturalne, że unikamy smutku, ale też całkiem naturalne jest to, że od czasu do czasu nas ogarnia. Psycholodzy nie na darmo przekonują, że każda emocja jest w porządku. Jest komunikatorem o tym, w jakiej kondycji psychicznej się znajdujemy, co przeżywamy i jakie jest to dla nas ważne. Polecam świetnych specjalistów w Psychomedic w Warszawie na ul. Lanciego 19 i na ul. Filtrowej 62.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-21 17:07:26

re: Depresja: Zachorować może każdy...

Sprzedam zestaw wczesnoporonny z Women On Web. Zestaw składa sie z 1 tab Mifepristonu+ 12 tab Misoprostolu. Cena to 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 66314trzy828. Polecam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2015-11-12 13:05:51

-,-

"Ludzie za dużo w tylkach mają.." serio??? Depresja to CHOROBA, nie fanaberia! To zmiany w chemii mózgu! Powiedzialabys to samo osobom chorym na raka?!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 13:12:57

Niestety, tacy ludzie istnieją na tym świecie. Ludzie, którzy nic nie wiedzą, nie mają w sobie empatii i nawet nie próbują się czegokolwiek dowiedzieć o chorobach i zaburzeniach psychicznych, które były, są i będą. A depresja może być biologiczna, engogenna, tzw. duża depresja, która pojawia się nawet jeśli wszystko mamy poukładane albo egzogenna, tzw. reaktywna która jest poprzedzona jakimś poważnym wydarzeniem, np. gwałt. To są chociażby dwa takie "główne" rodzaje depresji a przecież jest tego więcej. Są depresje poporodowe, są dystymie, są depresje dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, chad). Ludzie zmagali się już z tym dawno temu, tylko nie było o tym głośno. Ludzie bali się leczyć, bali się przyznać nawet przed sobą czy przed bliskimi, że coś jest nie tak. Dla nich psychiatra i szpital psychiatryczny od razu kojarzył się z "wariatami", "żółtymi papierami" itp. Niektórzy ludzie nadal nie potrafią przyjąć do wiadomości, że choroby psychiczne są wyniszczające i nie są fanaberią, lenistwem, głupotą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 08:36:10

re: Depresja: Zachorować może każdy...

blisko 6 lat depresji, z nielicznymi chwilami poprawy. Proba samobojcza. Zyje tylko dlatego, ze nie mam z kim zostawic dziecka po smierci. Takie zycie to dopiero koszmar... Sama jak palec

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 12:14:59

Twoje dziecko potrzebuje nie tylko Twojej obecności, ale też tego, żebyś była prawdziwie i szczerze uśmiechnięta, żebyś cieszyła się z życia i jemu też pokazywała, że życie jest wspaniałe. Chyba nie chcesz, żeby zapamiętało mamę jako smutną, nieszczęśliwą kobietę, bo to jaka Ty jesteś ma ogromny wpływ na niego. Sam fakt, że mimo wszystko myślisz o swoim dziecku pokazuje, że jesteś dobrą mamą. Nie jesteś sama, masz dziecko, dziecko, które kocha Cię bezwarunkowo. Pamiętaj, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko! :) Zacznij szukać radości w malutkich rzeczach, zabierz synka/córeczkę do kina na bajkę lub film, dziecko będzie miało frajdę, ale Ty również. Idźcie do lasu szukać szyszek, żołędzi, ugotujcie razem obiad, upieczcie ciasto. Jak zobaczysz uśmiech swojego dziecka i to, że jest szczęśliwe, na pewno będzie Ci łatwiej. Trzymaj się, bądź silna dla siebie i dla swojego dziecka, macie całe życie przed sobą. Pozdrowienia! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 12:29:20

Takie coś to mogłaby robić przy zwykłym pogorszeniu samopoczucia. Jeśli ona faktycznie ma poważną depresję to koniecznie, jak najszybciej powinna iść do dobrego psychiatry, który dobierze jej odpowiednie leki. Dobrze dobrane leki działają. Dodatkowo warto byłoby chodzić na terapię do psychoterapeuty. Leki i dodatkowo terapia to dobre wyjście. Chodzisz cały czas do jakiegoś psychiatry i psychoterapeuty (nie psycholog, tylko psychoterapeuta)? Jeśli tak, a nie pomagają to może warto zmienić? Nie zawsze każdy lekarz czy psychoterapeuta jest nam w stanie pomóc, czasami trzeba poszukać tego, który nas zrozumie. Może poczytaj opinie w internecie o jakimś psychoterapeucie i psychiatrze z Twojego miasta albo sąsiedniego? Naprawdę to musi być sprawa priorytetowa. A jak już będziesz się lepiej czuć, to wtedy możesz skorzystać z rad anonima 12:14:59. Osoba mająca depresję (zależy jak długo i jak bardzo nasiloną, tutaj widać, że depresja utrzymuje się już długo) nie ma siły na nic i nie każdy znajdzie w sobie siłę. Dlatego tak ważne wtedy jest wsparcie bliskich, ich pomoc oraz przede wszystkim leczenie farmakologiczne i terapia u psychoterapeuty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 00:51:23

re: Depresja: Zachorować może każdy...

Chyba właśnie sobie zdałam sprawę, że coś jest ze mną nie tak. Od 3 tygodni wychodzę do sklepu tylko po jedzenie i leżę w łóżku, obżerając się i myśląc o tym po co w ogóle żyjemy. Ostatnio nawet myślałam o tym jak popełnić samobójstwo, które wyglądałoby na przypadkową śmierć. Czyli oprócz bulimii cierpię też na coś w rodzaju depresji? Może. Ja naprawdę nie chcę tu być.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 06:22:55

Do psychiatry.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 11:20:58

Psycholog/Psychiatra. Chociaż zadzwoń na jakiś telefona zaufania. Trzymaj się!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 12:23:43

Nie psycholog! Tylko psychiatra + psychoterapeuta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 12:42:52

Psychoterapeuta to psycholog.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 13:06:59

Poczytaj sobie jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą. Psychoterapeuta zajmuje się terapią osób, które są chore na depresję i nie tylko. Do psychologa to sobie można iść jak masz problemy dnia codziennego. Tacy ludzie najpierw powinni udać się do psychiatry, który przeprowadzi dokładną diagnozę, a potem koniecznie do psychoterapeuty. Psychoterapeuta zajmuje się terapią. Zazwyczaj w przypadku depresji potrzebna jest długoterminowa terapia, która ma na celu dokonanie konkretnej zmiany w funkcjonowaniu pacjenta. Są różne nurty terapii, chociażby psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, gestalt itd. Psychoterapeuta nie musi, ale może być również psychologiem. Może mieć ukończone studia medyczne lub humanistyczne, ale koniecznie musi ukończyć szkołę psychoterapii lub studia podyplomowe. Szkolenie w Polsce trwa 4 lata. Psychoterapeuta powinien poddawać swoją pracę superwizji. Warto też poczytać opinie w internecie, poszukać takiego psychoterapeuty, który nam odpowiada. Może się też zdarzyć tak, że od razu nie trafimy na tego konkretnego i będzie trzeba poszukać dalej. Takie połączenie leczenia farmakologicznego i przede wszystkim dobrej psychoterapii powinno dawać sporą poprawę. Psychoterapeuta zajmuje się takimi problemami jak: nerwice (zaburzenia lękowe), depresje, różnego rodzaju fobie, zaburzenia odżywiania, schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne, zespół stresu pourazowego, nadpobudliwość psychoruchowa, problemy z agresją i złością, różnego rodzaju uzależnienia, niska samoocena, zaburzenia osobowości itd. Dlatego ludzie, którzy zmagają się z depresją powinni udać się do psychoterapeuty i psychiatry.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-13 09:52:21

Tylko problem polega na tym, że psychoterapeutą może być każdy. Jakoś nie mogę się przekonać do tego, że psychoterapeuta, który skończył pedagogikę albo filologię jest tak samo kompetentny, jak psychoterapeuta po psychologii, gdzie oprócz 4 lat szkolenia w danym nurcie dodatkowo 5 lat uczył się o zaburzeniach psychicznych i to z różnych perspektyw oraz o ogólnym funkcjonowaniu człowieka. Zresztą to widać w Internecie. Teraz każdy chce dawać rady i to robi. Jak sobie dzisiaj wywiesisz wygrawerowaną tabliczkę na drzwiach z napisem "psychoterapeuta" to normalnie możesz przyjmować klientów. Jak idziemy do psychoterapeuty to nie bójmy się pytać o skończone studia, kursy i szkolenia i prosić o wgląd do tych dokumentów. Jest wielu psychoterapeutów, którzy mają blade pojęcie o tym co robią ale im się wydaje, że mogą "leczyć".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-13 10:26:26

Oczywiście, dlatego warto dowiedzieć się jakie studia skończył, kursy, szkolenia, w jakim nurcie się specjalizuje. To my decydujemy komu chcemy powierzyć swoje problemy, z kim chcemy rozmawiać. Trzeba się nastawić na to, że nie od razu uda się trafić na dobrego psychoterapeutę. W ogóle jest wielu psychologów, psychoterapeutów i nawet psychiatrów dla których człowiek jest złem koniecznym, nie nadają się do tego. Zdrowie psychiczne jest bardzo delikatne, byle kto nie powinien pomagać innym, bo albo zaszkodzi, albo nie będzie żadnej poprawy i czas oraz pieniądze zostaną zmarnowane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz