Czym możemy zarazić się u fryzjera?

25 Sierpnia 2016

Z salonu fryzjerskiego możemy wyjść nie tylko z modnym uczesaniem, ale także… wirusami i bakteriami, które wywołują później groźne choroby. Jak tego uniknąć?

wizyta u fryzjera a ryzyko chorób

Podczas wizyty w salonie fryzjerskim należy przede wszystkim zwracać uwagę, czy przestrzega się tam zasad higieny i stosuje zdezynfekowane oraz sterylne narzędzia. Nożyczki, golarki, szczotki albo grzebienie mogą stanowić bowiem siedlisko rozmaitych drobnoustrojów, a nawet najmniejsze skaleczenie czy niewidoczny mikrouraz skóry staje się wówczas źródłem zakażeń, w konsekwencji prowadzących do wielu groźnych chorób.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, nieprzypadkowo zwane „cichą epidemią naszych czasów”, ponieważ szacuje się, że wywołującym chorobę wirusem HCV jest zakażony nawet co czwarty Polak. Przenosi się on zarówno w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji czy leczenia stomatologicznego, jak i wykonywania tatuażu, wstrzykiwania narkotyków czy właśnie używania niesterylizowanych  narzędzi w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim.

Hiperandrogenizm. Co to jest? Jak się objawia?

Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe oraz swędzenie skóry, ale dwóch na trzech zakażonych nie odczuwa żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów, powoli uszkadzając wątrobę i prowadząc do jej marskości albo stanów nowotworowych.

W salonie fryzjerskim możemy się także zarazić wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B. Typowe objawy towarzyszące postępowi tego schorzenia to utrzymujące się do kilku tygodni zżółcenie skóry oraz białek oczu, a także zmiana barwy moczu na piwną. Niekiedy pojawia się również uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości oraz nudności, wymioty i ból brzucha.

Zakażenie wirusem HBV może prowadzić do wystąpienia ostrego zapalenia, marskości i niewydolności wątroby. Rocznie w wyniku schorzeń wywołanych przez tego typu drobnoustroje umiera na świecie ponad 780 tys. osób. Wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków nowotworu wątroby, który rozwija się bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, wiele osób dowiaduje się o chorobie zbyt późno i terapia staje się mało skuteczna.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-08-25 12:16:36

Mój znajomy HIV od fryzjera załapał . Badajcie się i włosy obcinajcie w czystych salonach fryzjerskich. Szczególnie mężczyźni te golarki strach. Szkoda życia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1