Czy pigułki antykoncepcyjne jednak szkodzą? Okazuje się, że mogą przyczynić się do...

16 Kwietnia 2012

Lekarze ostrzegają przed pigułkami z estrogenem i progesteronem.

Pigułki antykoncepcyjne

Niedawno informowałyśmy was o tym, że już jeden kieliszek wina czy kufel piwa wypijany codziennie zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi aż o 5 proc. Okazuje się jednak, że nie tylko alkohol sprzyja nowotworom – rakotwórcza jest również antykoncepcja hormonalna.

- Do tej pory lekarze sądzili, że największym zagrożeniem dla kobiecego zdrowia są tabletki zawierające estrogen i progesteron. Jednak ostatnie eksperymenty wykazały, że wszystkie pigułki hormonalne, bez względu na skład, po dłuższym czasie stosowania mogą wywołać raka – tłumaczą amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na blisko 60 tys. kobiet.

Oznacza to więc, że zarówno pigułki zawierające sam estrogen, jak i te z progesteronem są w równym stopniu rakotwórcze. Najbardziej narażone na nowotwór są przy tym kobiety, które stosowały antykoncepcję hormonalną dłużej niż 10 lat. – Małe dawki hormonów, które były przyjmowane przez krótki czas, nie mają wpływu na zdrowie pacjentek – uspokajają doktorzy.

Maja Zielińska

Zobacz także:

TO CUD: Miał bezkształtną masę zamiast twarzy (dlaczego?). Dziś wygląda normalnie!

Operacja trwała 36 godzin; asystowało przy niej aż stu lekarzy.

12-letnia olbrzymka ze Szkocji: Ma prawie 190 cm wzrostu i nadal rośnie (BIEDNA!)

Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (44)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-17 22:02:49

ja po pigułkach mam masę problemów.. nieznany guzek w piersi (złośliwy??), który właśnie czeka na zdiagnozowanie na onkologii, hiperprolaktynemię a w efekcie brak miesiączki..... zastanówcie się czy warto... owszem są plusy i minusy, pomyślmy tylko co nad czym przeważa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-17 19:36:42

ja przez tabletki anty mam zakrzepice, trafilam do szpitala z dnia na dzien z powodu bólu nogi, nie wiele brakło a przez oderwanie się jednego ze skrzepów mogłam umrzeć ;o a wszystko to po zaledwie zużytych 3-4 opakowaniach. Jeśli bierzecie pigułki róbcie od czasu do czasu kontrolne badania krwi !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-23 11:15:45

a palisz papierosy?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 21:30:03

www.shinybox.pl/?ref=8a86d63 polecam , rejestrujcie się i zgarniajcie damrmowe probki kosmetykow co miesiąc !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 18:50:10

PIGUŁ zwiększają ryzyko rada piersi. To jest FAKT!! nie ważne, że to hormony produkowane w org koiety normalnie. Z drugiej jednak str kobiety stosujące antykoncepcje częściej się badają i wcześniej wykrywa się te nowotwory. Wszystko ma swoje konsekwencje. nie ma co się oszukiwać, przyjąć to do wiadomości, badać się i pilnować tego!!! Tyle z mojej strony:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 18:10:17

Tak ale są to syntetyczne hormony a nie naturalne produkowane w naszym organizmie a to wielka różnica.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 17:42:13

Teraz raka się łąpie od wszystkiego, więc sorry, ale już nigdy nie dotknę komutera, a tym bardziej nie wejdę na Papilota, bo tez są rakotwórcze. Najlepiej od razu iśc i się powiesic, skoro na każdym kroku jest rak.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 17:26:09

PRZEPRASZAM WSZYSTKICH ZA CAPS LOCKA ALE ZALEŻY MI NA TYM, ŻEBY PRZECZYTAŁA TO JAK NAJWIĘKSZA ILOŚĆ KOBIET, KTÓRE PRZECZYTAŁY TEN ARTYKUŁ. KIEDY SŁYSZĘ "AMERYKAŃSCY NAUKOWCY" TO ZWYKLE WIEM, ŻE NIE ZNAJDĘ W TEKŚCIE ŹRÓDŁA, SKĄD AUTOR ZNALAZŁ TAKIE BADANIA. CZY RZECZYWIŚCIE TAK JEST ŻE HORMONY SĄ RAKOTWÓRCZE ? OCZYWIŚCIE ŻE NIE. PRZECIEŻ KOBIETY W SWOICH ORGANIZMACH NORMALNIE MAJĄ WSZYSTKIE TE HORMONY, KTÓRE SĄ ZAWARTE W TABLETKACH ANTYKONCEPCYJNYCH -CZYLI HORMONALNYCH- W TAKIM CZY INNYM STĘŻENIU. DLATEGO SĄ UŻYWANE RÓWNIEŻ LECZNICZO, A NIE TYLKO ANTYKONCEPCYJNIE. ŻADNYM ODKRYCIEM NIE JEST, ŻE U KOBIET KTÓRE ZAŻYWAJĄ ANTYKONCEPCYJNE ŚRODKI DOUSTNE LUB STOSUJĄ PLASTRY HORMONALNE, CZĘŚCIEJ WYKRYWA SIĘ NOWOTWORY -JEST TO NAPISANE W KAŻDEJ ULOTCE. ALE DLACZEGO? OTÓŻ PRZYPUSZCZALNIE DLATEGO, ŻE TE KOBIETY RE-GU-LAR-NIE SIĘ BADAJĄ I CO OK.3 MIESIĄCE ODWIEDZAJĄ GINEKOLOGA, KTÓRY NIE PRZEPISUJE HORMONÓW OT TAK, TYLKO PRZY OKAZJI BADA PACJENTKĘ, ROBI USG, BADANIA KONTROLNE KRWI ITD, PRZEPROWADZA REGULARNY WYWIAD CO DO ZMIAN W ORGANIZMIE I UŚWIADAMIA PACJENTKĘ W KWESTII SAMOBADANIA CZY PROFILAKTYKI. WIĘC SZANOWNY PAPILOCIE, DROGA AUTORKO, ZANIM ZACZNIECIE STRASZYĆ CZYTELNICZKI, ZASIĘGNIJCIE TROSZKĘ WIEDZY Z DANEJ DZIEDZINY, ZAMIAST BEZMYŚLNIE CYTOWAĆ JAKIEŚ IDIOTYCZNE PORTALE PSEUDOSPECJALISTYCZNE, BYŁABYM RÓWNIEŻ NIEZMIERNIE ZOBOWIĄZANA (I MYŚLĘ ŻE NIE TYLKO JA) GDYBY ZACZĘŁY SIĘ POJAWIAĆ W TEGO TYPU TEKSTACH ŹRÓDŁA TAKICH WYPOWIEDZI, CZY FRAGMENTY PRAC -WTEDY TAKA WYPOWIEDŹ BYŁABY DO WERYFIKACJI, A TAK TYLKO STRASZYCIE MNIEJ ZORIENTOWANE DZIEWCZYNY SIANIEM TAKICH SENSACJI. TAK NAPRAWDĘ PRZYJMOWANIE WSZYSTKICH MEDYKAMENTÓW MA JAKIŚ OKREŚLONY SKUTEK -WPŁYWA NA RÓŻNE NARZĄDY, UKŁADY I GOSPODARKĘ NASZEGO ORGANIZMU. OCZYWIŚCIE LEKI HORMONALNE MAJĄ RÓWNIEŻ SKUTKI UBOCZNE -JAK KAŻDY LEK, DLATEGO LEKARZ POWINIEN, CZASEM NIESTETY METODĄ PRÓB I BŁĘDÓW, CZASEM PRZEZ SPECJALISTYCZNE BADANIA -SPRAWDZIĆ I DOPASOWAĆ ODPOWIEDNIE, ALE NA BOGA NIE SIEJMY CIEMNOTY. DZIEWCZYNY -BADAJCIE SIĘ REGULARNIE, CZY BIERZECIE HORMONY CZY NIE. POZDRAWIAM AGNIESZKA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 17:38:22

Taka prawda! Kilka lat temu w Polsce były przeprowadzone badania na temat zachorowalności na raka piersi. Okazało się, że najczęściej chorują kobiety w Wielkopolsce. Jakiś czas później ukazał się ranking, gdzie kobiety badają się najczęściej. Gdzie? W Wielkopolsce! Pigułki hormonalne odpowiednio dobrane przez ginekologa nie wywołają raka. Ponadto, Panie, o czym mu tutaj rozmawiamy? Przecież cukier i kakao także przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 20:08:01

dokładnie. Ja muszę hormony przyjmować leczniczo ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 21:59:13

zgadzam się z toba masz w stu procentach racje wkoncu ktoś tego papilota oświecil BRAWO!!! pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-18 17:20:00

PIE*DOL SIE!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 16:46:09

czyli jak ja biore bromokryptyne od pół roku to nie ma żadnych zagrożeń, nawet nie wiem czy to są hormony, ale obniżają pewien horomon więc chyba tak?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 17:21:32

Ja biorę bromokryptyne od 5 lat i to nie hormon, tylko lek obniżający poziom hormonu zwanego prolaktyną :) Więc bez obaw :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 15:21:52

tabletki te moga mnieć wpływ na udary mózgu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-16 15:19:05

Wszystko zależy od tego, czy rak piersi jest chormono-zależny czy nie. W przypadku chormonozależnego w żadnym razie nie wolno stosować hormonalnej antykoncepcji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz