Czy cierpisz na chorobę wystaw sklepowych?

15 Maja 2016

Wbrew swojej nazwie nie ma nic wspólnego z uzależnieniem od zakupów. Bagatelizowanie tego schorzenia może mieć bardzo poważne konsekwencje, łącznie z amputacją nogi.

ból nóg

Ból, zazwyczaj łydki, uda lub pośladka, pojawia się już po przejściu kilkuset, a niekiedy nawet kilkudziesięciu metrów. Czujemy się wówczas jak po ciężkim treningu, kiedy często doskwierają zakwasy. Musimy się zatrzymać, na przykład przed wystawą sklepową. Stąd wzięła się trochę myląca nazwa tego schorzenia, czyli przewlekłej niedokrwiennej choroby kończyn dolnych.

Jeszcze niedawno uważało się, że jest to problem przede wszystkim osób po 60. roku życia, zwłaszcza mężczyzn. Jednak ostatnio coraz częściej diagnozuje się go również u kobiet, w dodatku dramatycznie obniża się granica wiekowa – z każdym rokiem notuje się rosnącą grupę chorych przed 40-tką.

Schorzenie powoduje miażdżyca, która prowadzi do zwapnienia, a w efekcie zamknięcia tętnic. Krew ma wówczas coraz większy problem z przypływem przez naczynia, czego konsekwencją staje się przewlekłe niedokrwienie i niedotlenienie, którego najbardziej wyrazistym objawem jest tzw. chromanie przestankowe, czyli wspomniany już ból nóg, pojawiający się w trakcie chodzenia i zmuszający do zatrzymania się.

Wysportowana 22-latka musi się tłumaczyć, że NIE JEST w ciąży. Skąd ten brzuch?

Na chorobę wystaw sklepowych najbardziej narażone są kobiety palące papierosy – szacuje się, że u poddających się temu fatalnemu nałogowi ryzyko wystąpienia schorzenia jest niemal dziesięciokrotnie większe niż w przypadku osób, które nie zatruwają się dymem tytoniowym.

Czynnikiem ryzyka są również: cukrzyca, zaburzenia lipidowe (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów), nadciśnienie tętnicze czy nadkrzepliwość krwi. Problemom z nogami sprzyja także otyłość i siedzący tryb życia, niestety powszechny u współczesnych Polek. Skłonność do tego typu schorzeń rośnie u osób dziedzicznie obciążonych – jeśli choroby sprzyjające miażdżycy kończyn dolnych występowały w najbliższej rodzinie, z dużym prawdopodobieństwem mogą zaatakować także nas.

Jak objawia się choroba

Ból nogi jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby wystaw sklepowych, ale nie jedynym. Niedokrwienie kończyny można też rozpoznać po zmniejszaniu jej obwodu oraz zmianach na skórze, która staje się bledsza i chłodniejsza, zanika również na niej owłosienie. Szybciej ziębną nam stopy, a także słabnie tętno (warto kontrolować pulsowanie krwi w pachwinie, pod kolanem, z boku kostki i na grzbiecie stopy).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz