Czy alkohol może być zdrowy?

06 Grudnia 2015

Co warto wiedzieć o alkoholu? Czy tylko nam szkodzi? A może niekiedy też pomaga?

wpływ alkoholu na zdrowie

O Polakach krąży opinia, że lubią się napić. Z badania „Tackling Harmful Alcohol Use: Economics and Public Health Policy” wynika, że statystyczny Polak wypija 10,3 litra czystego alkoholu rocznie. Najbardziej lubimy piwo, nieco rzadziej pijemy trunki na bazie spirytusu. Od czasu do czasu sięgamy po wino. Badanie wykazało, że po alkohol sięgamy obecnie znacznie częściej niż jeszcze 20 lat temu.

Uważa się, że alkohol szkodzi zdrowiu. Kto choć raz się upił, doskonale wie, co nadmiar procentów robi z naszym mózgiem – zaczynamy bełkotać, pojawiają się zaburzenia równowagi, niewyraźne widzenie, spowolniona reakcja, problemy z logicznym myśleniem. Badania naukowe wykazały, że nadużywanie alkoholu może spowodować rozległe zmiany w mózgu takie jak luki w pamięci czy trwałe osłabienie. U niektórych osób nawet niewielkie ilości alkoholu powodują wzrost stężenia trójglicerydów we krwi i zaburzenia akcji serca. Nadużywanie alkoholu może również doprowadzić do marskości wątroby, wrzodów, zaburzenia oddychania, gruźlicy płuc, nadciśnienia, zaburzeń psychicznych, zawału itp. Lista chorób, które powoduje częste spożywanie alkoholu, jest znacznie dłuższa. Alkohol szkodzi zwłaszcza osobom młodym, przyjmującym leki, kobietom w ciąży, osobom starszym, przewlekle chorym itp.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby całkowicie powstrzymać się od picia alkoholu – nadużywanie trunków jest istotnym problemem społecznym i ekonomicznym, a uzależnienie rujnuje życie rodziny osoby będącej w nałogu. Czy jednak alkohol w jakikolwiek sposób może przysłużyć się naszemu zdrowiu? Okazuje się, że tak.

Geny a alkohol

Do ciekawych wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu Harvarda współpracujący z naukowcami z bostońskiej kliniki Brigham and Women’s Hospital. Dowiedli oni, że niektórzy ludzie mają szczególny gen o nazwie ADH3, który odpowiada za rozkład konsumowanego alkoholu. Okazuje się, że szczęśliwi posiadacze tego genu, a spożywający alkohol w umiarkowanych ilościach, mają większe stężenie dobrego cholesterolu we krwi, a przy tym zdrowsze naczynia krwionośne. Ważne jednak, żeby była to „powolna” odmiana ADH3, która daje większe korzyści naszemu układowi krwionośnemu (ponieważ działa wolniej, wydłuża korzystne działanie genu).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Agnieszka
(Ocena: 5)
2015-12-07 19:20:25

re: Czy alkohol może być zdrowy?

Do wszystkiego trzeba mieć umiar, a do alkoholu zwłaszcza. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale też mężczyzn, którzy mają większe przyzwolenie społeczne do wylewania za kołnierz. Świetnie odzwierciedla to artykuł o stereotypie pijącej kobiety. ( www.kreatywna.pl/spoleczenstwo/stereotyp-kobiety-pijacej-a-rzeczywistosc/)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2015-12-06 20:48:30

re: Czy alkohol może być zdrowy?

No nie wiem, moim zdaniem alkohol jest szkodliwy dla zdrowia. Wystarczy porównać wyniki badań osób, które go spożywają i tych, które nie piją!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-06 22:40:25

Nie ma jednoznacznych wyników że ktoś kto nie pije alkoholu jest zdrowszy od osób go pijących czasami. To bzdura i legenda. Jeśli masz takie wyniki to chętnie je zobacze. Tylko nie z jakiejś byle jakiej stronki w internecie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1