RAPORT: Coraz więcej nastolatków zakażonych HIV!

17 Października 2017

Młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają uprawiać seks, przy okazji narażając się na zakażenie wirusem, który potrafi spustoszyć organizm, a niekiedy nawet doprowadzić do śmierci.

wirus hiv

Dla wielu z nas AIDS jest zjawiskiem dość abstrakcyjnym. Oczywiście niemal każdy słyszał, że ta choroba doprowadziła do śmierci sporo gwiazd show-biznesu, z genialnym frontmanem grupy Queen, Freddie Mercurym na czele, ale mało kto zdaje sobie sprawę z faktycznej skali zagrożenia. Tymczasem każdego dnia blisko 7 tysięcy osób na całym świecie dowiaduje się o zakażeniu wirusem HIV, a niemal 5 tysięcy umiera z powodu powikłań związanych z wywoływanym przez niego zespołem nabytego upośledzenia odporności, czyli AIDS.

W Polsce każdego roku wykrywa się około tysiąca zakażeń, choć ich faktyczna liczba jest pewnie sporo większa, ponieważ mało kto przeprowadza testy wykrywające niebezpieczne drobnoustroje, przynajmniej w początkowej fazie, gdy nie pojawiają się jeszcze niepokojące objawy.

Zobacz także: Kiłą można zarazić się przez pocałunek – wszystko, co musisz wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową

Przez lata panowało przekonanie, że AIDS zagraża przede wszystkim osobom między 20. a 40. rokiem życia. Jednak obecnie zakażenie HIV coraz częściej stwierdza się także u nastolatków. „Są to 18, 19 i 20-latkowie. Jednak mamy już zgłoszenia z poradni dziecięcych, w których pojawia się coraz więcej 15-, 16- i 17-latków zakażonych wirusem HIV. Powodem są kontakty seksualne” – przyznaje w „Gazecie Wrocławskiej” dr Bartosz Szetela z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

„Nawet dwie trzecie zakażeń naszych pacjentów nastąpiło przez kontakty homoseksualne. Jednak pacjenci homoseksualni badają się i przychodzą do nas. Problemem są za to osoby heteroseksualne, które niestety się nie badają, bo uważają, że nie muszą. Te osoby ciągle nie uznają swoich zachowań na potencjalnie ryzykowne” – dodaje lekarz.

Młodzi ludzie zaczynają uprawiać seks znacznie wcześniej niż ich rówieśnicy we wcześniejszych pokoleniach, w dodatku często są to kontakty z przypadkowymi partnerami i bez należytego zabezpieczenia, czyli przede wszystkim prezerwatywy uchodzącej za najskuteczniejszą metodę zapobiegania zakażeniu wirusem HIV. Jednak nawet używając kondoma, należy przestrzegać pewnych zasad: sprawdzać datę ważności, przechowywać go bez dostępu światła, ciepła czy wilgoci, wyjmować z opakowania w delikatny sposób, upewniać się, czy folia lub paznokieć nie uszkodziły powierzchni, a do nawilżania stosować środki rozpuszczalne w wodzie, w skład których nie wchodzą tłuszcze lub olejki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-17 08:03:04

Skoro mlodziez zaczyna stosunki seksualne wczesniej to moze zamiast bezuzytecznych rad typu "trzymaj nogi razem" itp trzeba ich edukowac? Nie tylko w szkole, ale rowniez poprzez kampanie reklamowe, itd. Trzeba rowniez zachecic doroslych do regularnych badan. Ale coz, Polska to nadal kraj w ktorym niektorzy mezczyzni nie puszcza zony do ginekologa(!) jesli ten ostatni jest facetem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-17 02:23:06

Wystarczy nie sypiać z każdym po kolei i odpowiednio dobierać znajomych. Wtedy na pewno hiv nas ominie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-17 05:49:10

ALe wiesz, że HIV można się też zarazić przez krew? Radzę poczytać coś więcej niż durne portale.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-17 15:45:02

A wiesz, że doskonale wiem o tym, poza tym w artykule też jest o tym mowa. Naucz się czytać... Dlatego powinno się odpowiednio dobierać znajomych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-17 16:02:56

Czyli zanim się z kimś zaprzyjaźnisz prosisz go o pokazanie testu na HIV? Jesteś jakaś durna. Cd mają znajomi do tego skoro można zarazić się nawet będąc w szpitalu, albo robiąc tatuaż. Brak logicznego myślenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1