Co robić w razie poparzenia słonecznego?

Wystarczy kilka prostych działań, aby zapobiec niepożądanym skutkom oparzeń.
Co robić w razie poparzenia słonecznego?
Fot. Thinkstock
01.08.2016

Chociaż pogoda nas nie rozpieszcza i niektórzy już zapomnieli o lecie, w najbliższym czasie możemy spodziewać się słońca. Wiele osób wyjeżdża także za granicę, gdzie upały mocno dają się we znaki. Dla niektórych nie ma nic przyjemniejszego niż wygrzewanie się w blasku słonecznych promieni. Gorący piasek na plażach kusi, podobnie jak morskie fale. Minusem tych przyjemności mogą być oparzenia, o które nietrudno. Wystarczy chwila niedbalstwa, a następnego dnia obudzimy się ze spieczoną skórą i obolałym ciałem. Oprócz estetycznych i fizycznych niedogodności nie można lekceważyć aspektu zdrowotnego. Oparzenia słoneczne mogą źle się dla nas skończyć.

Przed wyjazdem na urlop dobrze jest dowiedzieć się, jak postępować w takim przypadku. Oto kilka niezbędnych wskazówek.

Zobacz także: Czy legginsy trzeba prać już po jednym treningu?

 

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Ochłodzenie

Jak tylko zauważysz, że Twoja skóra łuszczy się w niektórych miejscach, zacznij działać. Najlepszy będzie pod tym względem lodowaty prysznic albo zimna kąpiel. Dzięki zimnej wodzie proces obumierania warstw skóry zostanie spowolniony. Następnie delikatnie wytrzyj skórę czystym ręcznikiem i unikaj przy tym tarcia. To ostatnie mogłoby spowodować jeszcze większe łuszczenie skóry.

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Nie drap się

Pod żadnym pozorem nie można drapać łuszczącej się skóry, nawet gdyby bardzo swędziała. W ten sposób możesz doprowadzić nawet do powstania blizn. Ulgę przyniesie kostka lodu owinięta w chusteczkę i przyłożona do zaognionego miejsca. Po jakimś czasie swędzenie powinno zaniknąć.

Zobacz także: 7 sposobów na ciało marzeń

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Nawilżaj skórę

Po zimnym prysznicu lub kąpieli dobrze jest nawilżyć ciało za pomocą balsamu. Wcześniej zaopatrz się w produkt specjalnie przeznaczony do użycia na oparzenia słoneczne albo przynajmniej taki, który zawiera aloes. Aloes jest znany ze swoich właściwości łagodzących. W przypadku oparzenia przyniesie upragnione ukojenie, ochłodzi skórę i spowolni proces łuszczenia.

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Nawilżaj od środka

Po nawilżeniu skóry nadchodzi czas na nawilżenie od środka, które jest nie mniej ważne. Aby skóra była zdrowa i ładnie wyglądała, musi pozostać odpowiednio nawilżona. Jeżeli doszło do oparzenia, woda jest jeszcze ważniejsza. Trzeba uzupełnić jej braki w organizmie, ponieważ jest niczym paliwo potrzebne do naprawy uszkodzonywch warstw skóry. Kiedy zauważysz, że Twoja skóra się łuszczy, pij 8-10 szklanek wody dziennie.

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Nie złuszczaj

Oparzona skóra wygląda brzydko i chyba w każdej kobiecie wywołuje z tego powodu irytację. Jeżeli będziesz próbowała ją złuszczać za pomocą peelingu czy odrywać, możesz doprowadzić do infekcji. Martwe fragmenty naskórka można usunąć za pomocą małych nożyczek. Rób to delikatnie, aby nie naruszyć obszaru, który zaczyna się goić. Po ucięciu martwego kawałka zastosuj maść antybakteryjną.

poparzenie słoneczne

Fot. Thinkstock

Zapobiegaj bliznom

Zmniejszenie swędzenia powiązanego ze złuszczaniem się naskórka nastąpi po wzięciu chłodnej kąpieli z koloidalnymi płatkami owsianymi. Można je nabyć w większości aptek. Żeby zapobiec bliznom i przyspieszyć proces gojenia zażywaj suplementy antyoksydacyjne. Mogą to być np. witamina C i E. Dobrze jest też stosować witaminę E pod postacią maści i wsmarowywać ją w łuszczący się obszar.

Zobacz także: Dlaczego na Instagramie wciąż widzimy nieogolone kobiece pachy?

Źródło: www.sheknows.com

 

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Irmina (Ocena: 5) 21.08.2016 20:52
Właśnie byłam ciekawa tego oleju z wiesiołka, dużo słyszałam że nawilża i koi to teraz muszę spróbować tego balsamu oeparol co mówisz bo jestem spalona po wakacjach. Nie pomagają mi okłady :(
odpowiedz
Ratf (Ocena: 5) 06.08.2016 14:03
Cudów nie ma- skóra spalona to skóra nienawilżona i sucha. Ja zaczynam od głębokiego nawilżenia, najpierw zimne okłady i trzeba pamiętać żeby nawilżać też od środka więc pić dużo wody najlepiej mineralnej. Potem jak ta opuchlizna już troszkę zejdzie to smaruję się balsamem. Ale musi być głęboko nawilżający i najlepiej żeby koił, ja mam akurat z olejem z wiesiołka oeparolu i pięknie się wchłania, nic nie piecze. Tylko to trzeba długo powtarzać.
odpowiedz
ara (Ocena: 5) 04.08.2016 05:22
schłodzić, i najlepiej stosować okłady, to tak z mojego doświadczenia.ja stosowałam też prontosan w żelu, kupiłam w aptece i faktycznie, przynosi ulgę, oparzenie tak nie swędzi. ale straszna sprawa, trzeba pamiętać o filtrach koneicznie, bo potem konczy sie jak konczy... boleśnie ;(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie