Chcesz mieć piękne, gładkie STOPY? Oto skuteczne sposoby na odciski!

14 Marca 2015

Noszenie niedopasowanego obuwia to główna przyczyna powstawania pęcherzy, odcisków i modzeli. Jak bezpiecznie się ich pozbyć?

stopy

Odciski, zwane również nagniotkami, to małe zgrubienia twardej skóry. Najczęściej powstają pod wpływem tarcia lub nacisku. Mają woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom oraz nerwom skóry właściwej, powodując ból.

Ich powstanie może być skutkiem noszenia źle dobranych butów albo niedopasowanych skarpetek. Czasem powstają w wyniku uprawiania sportu czy pracy fizycznej. Bywają również wywoływane przez zmiany zapalne stawów bądź zniekształcenia struktury kości. Większość odcisków ma żółtą barwę, mogą jednak stać się czerwone, kiedy dojdzie do ich podrażnienia i zapalenia.

Rodzajem odcisku są modzele, czyli zgrubienia powierzchni skóry powstające najczęściej na podeszwach stóp i na dłoniach. U osób chorych na cukrzycę albo z zaburzeniami krążenia może dojść do groźnego zakażenia pod modzelem.

Kiedy potrzebny lekarz?

Zarówno nagniotki, jak i modzele można łatwo zdiagnozować. By stwierdzić przyczynę, lekarz zapyta o styl życia, uprawiane sporty, rodzaj wykonywanej pracy, noszone obuwie itp. W większości przypadków jednak opieka lekarska nie jest konieczna – co innego, jeśli odciski są uporczywe, często nawracają, uległy zakażeniu albo jeśli zachodzi konieczność podania antybiotyków. Lekarz może wyciąć zgrubiałą tkankę (po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym).

„W związku z tym, że nagniotek jest zmianą w dużej części podskórną (jest dosłownie wgniatany w tkankę), skuteczną szansą na wyleczenie jest wycięcie zmiany wraz z głębokim korzeniem, który jest głównym powodem bólu, jaki pacjent odczuwa przy poruszaniu się” – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w zaawansowanych technikach laserowych.

Jest wiele sposobów, by pozbyć się odcisków na własną rękę. Można dwa razy dziennie wcierać w nie olejek rycynowy, co spowoduje stopniowe złuszczenie nagniotka. Innym sposobem jest nacieranie odcisku skórką z cytryny (wewnętrzną stroną) albo świeżym ananasem. Obecne w nich enzymy i kwasy powinny doprowadzić do zniknięcia odcisku w ciągu paru dni.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz