Brudne zęby = ryzyko zawału

03 Kwietnia 2009

Dwa typy bakterii znajdujących się w jamie ustnej zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca.

Brudne zęby = ryzyko zawału

Od dawna wiadomo, że kondycja uzębienia ma wpływ na funkcjonowanie innych części ciała. Podczas badań na Uniwersytecie w Buffalo odkryto jeszcze jedną korelację między jamą ustną i stanem zdrowia.

Okazało się, że dwa typy bakterii spośród 700, które żyją w jamie ustnej człowieka, zwiększają o 50% ryzyko wystąpienia zawału serca. Jak tłumaczy dr. Nigel Carter, szef British Dental Health Foundation, chodzi o Pannerella Forsythensis i Prevotella Intermedia. Badania wykazały również obecność innych bakterii, które mają wpływ na przebieg cukrzycy oraz rozwój płodu podczas ciąży. Wyniki odnośnie zwiększenia ryzyka zawału umieszczono obok pozostałych czynników podwyższonego ryzyka, takich jak nikotyna, wysokie ciśnienie, nadwaga.

Ważne jest częste i odpowiednie mycie zębów, aby uniemożliwić szkodliwym bakteriom rozwój. Specjaliści radzą, aby myć zęby co najmniej 2 razy dziennie (używając pasty z fluorem) oraz po wszystkich posiłkach czy napojach z dużą ilością cukru. Raz dziennie powinniśmy usuwać resztki jedzenia spomiędzy zębów, przy użyciu nici dentystycznych lub specjalnych szczotek. Trzeba też pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, w zależności od jego zaleceń.

Mycie zębów pozwoli nam nie tylko zachować zdrowy uśmiech i świeży oddech, ale zmniejszy ryzyko wystąpienia różnych chorób oraz schorzeń.

Zobacz także:

Ile codziennie łykasz tabletek?

Czy jesteś uzależniona od jedzenia?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (68)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-10 13:18:19

Tutaj wpisz treść komentarza do Brudne zęby = ryzyko zawału...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-18 13:57:19

Zgarnij super nagrody w konkursie blend-a-med! http://www.3dwhite.pl/?click=7f2bcfe9557ffce5af9bc5c2009d0600

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-12 12:38:00

ta, byle tylko zmusić dzieci do mycia zębów "kochanie, umyj ząbki bo za pare lat możesz dostać zawał i umrzeć -mamo, nie chce mi się -myj żesz! nie będe płakać na twoim pogrzebie"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-12 00:32:00

[quote="alexis_"][quote][b]Sylwiunia:)[/b] [quote][b]Eveline92[/b] Omg. Masakra. Ja pięknego uśmiechu i tak nigdy nie będę miała, chyba, że zapłacę jakiemuś stomatologowi duże pieniądze, gdyż po zdjęciu aparatu ortodontycznego okazało się, że mam straszne odbarwienia na zębach, spowodowane wadą szkliwa... I teraz mam biało, żółto, brązowe zęby. ;x[/quote] Kochana, nie chce tu reklamy robic, ale "biała perła"- 2 tyg i juz sa białe :)[/quote] Bardzo mnie zmartwiła informacja, że po aparacie ortodontycznym są odbarwienia bo sama noszę i się o to martwię . Co to jest ta "biała perła" ? [/quote] pasta do zębów..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-10 21:59:00

[quote="Sylwiunia:)"][quote][b]Eveline92[/b] Omg. Masakra. Ja pięknego uśmiechu i tak nigdy nie będę miała, chyba, że zapłacę jakiemuś stomatologowi duże pieniądze, gdyż po zdjęciu aparatu ortodontycznego okazało się, że mam straszne odbarwienia na zębach, spowodowane wadą szkliwa... I teraz mam biało, żółto, brązowe zęby. ;x[/quote] Kochana, nie chce tu reklamy robic, ale "biała perła"- 2 tyg i juz sa białe :)[/quote] Bardzo mnie zmartwiła informacja, że po aparacie ortodontycznym są odbarwienia bo sama noszę i się o to martwię . Co to jest ta "biała perła" ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 23:41:00

[quote="Eveline92"]Omg. Masakra. Ja pięknego uśmiechu i tak nigdy nie będę miała, chyba, że zapłacę jakiemuś stomatologowi duże pieniądze, gdyż po zdjęciu aparatu ortodontycznego okazało się, że mam straszne odbarwienia na zębach, spowodowane wadą szkliwa... I teraz mam biało, żółto, brązowe zęby. ;x[/quote] Kochana, nie chce tu reklamy robic, ale "biała perła"- 2 tyg i juz sa białe :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 20:41:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] sory np ja żyję w regionie w którym się mówi idę na pole i jeżeli ktoś nie zna takiej formy to jego problem bo równie dobrze my mozemy się posmiać z JEGO DWORU!!! UEHEHE[/quote] dokładnie... pole niby kojarzy, się ze wsią...ale może dwór lepiej brzmi? a co, wy szlachcice czy co? :D to ja już wole przy tym polu zostać ( mieszkam w mieście)[/quote] ale sie sracie .. u mnie tez sie mowi wychodze na pole i kazdy tego uzywa poprostu w roznych regionach ludzie inaczej mowia i po co sie tu klocic ?? pewnie z Krakowa albo z Jaworzna ;d no albo z Małoposlki jesteś, bo tam się tak mówi. POLE to faktycznie wiejsko brzmi, bo ludzie na wsiach mają pola xd a dwór to dwór. i tak jest ładnie ;d [/quote] [/quote] Na dwor , na pole , na zewnatrz kazdy uzywa tak jak mu sie podoba i po co tyle nerwow? [/quote] Też nie rozumiem w czym mają problem. U mnie w mieście akurat mówi się pole.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 20:40:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] sory np ja żyję w regionie w którym się mówi idę na pole i jeżeli ktoś nie zna takiej formy to jego problem bo równie dobrze my mozemy się posmiać z JEGO DWORU!!! UEHEHE[/quote] dokładnie... pole niby kojarzy, się ze wsią...ale może dwór lepiej brzmi? a co, wy szlachcice czy co? :D to ja już wole przy tym polu zostać ( mieszkam w mieście)[/quote] ale sie sracie .. u mnie tez sie mowi wychodze na pole i kazdy tego uzywa poprostu w roznych regionach ludzie inaczej mowia i po co sie tu klocic ?? pewnie z Krakowa albo z Jaworzna ;d no albo z Małoposlki jesteś, bo tam się tak mówi. POLE to faktycznie wiejsko brzmi, bo ludzie na wsiach mają pola xd a dwór to dwór. i tak jest ładnie ;d [/quote] [/quote] pole mowi sie w poznaniu..[/quote] pole mówi się w wielu regionach... w jednym miejscu się mówi pole, w innym podwórko, a jeszcze innym dwór. Akurat u mnie się mówi pole.. a dziwne się wydaje jak ktoś powie dwór... także wszystko zależy od miejsca w którym się mieszka.. U mnie każdy mówi pole ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 18:51:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] sory np ja żyję w regionie w którym się mówi idę na pole i jeżeli ktoś nie zna takiej formy to jego problem bo równie dobrze my mozemy się posmiać z JEGO DWORU!!! UEHEHE[/quote] dokładnie... pole niby kojarzy, się ze wsią...ale może dwór lepiej brzmi? a co, wy szlachcice czy co? :D to ja już wole przy tym polu zostać ( mieszkam w mieście)[/quote] ale sie sracie .. u mnie tez sie mowi wychodze na pole i kazdy tego uzywa poprostu w roznych regionach ludzie inaczej mowia i po co sie tu klocic ?? pewnie z Krakowa albo z Jaworzna ;d no albo z Małoposlki jesteś, bo tam się tak mówi. POLE to faktycznie wiejsko brzmi, bo ludzie na wsiach mają pola xd a dwór to dwór. i tak jest ładnie ;d [/quote] [/quote] pole mowi sie w poznaniu..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-05 18:50:00

Ameryke żeście odkryli..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz