Bezsenność – porady na dobranoc!

Nieprzespane noce i spowodowane tym zmęczenie dają ci się we znaki? Zawalcz z bezsennością!
Bezsenność – porady na dobranoc!
02.01.2010

Przyczyny  bezsenności mogą być różne, zaczynając od nadużywania kawy, a kończąc na depresji. Wyróżniamy bezsenność okresową i przewlekłą. Jeśli cierpisz na bezsenność przewlekłą, trwającą ponad miesiąc, najlepiej jeśli zgłosisz się po pomoc do specjalisty. Jednak jeśli nie trwa ona nie więcej niż 3 tygodnie, najprawdopodobniej jest okresowa i by ja zwalczyć wystarczy kilka prostych sposobów.

1. Zadbaj o odpowiednia higienę snu:

 

  • Staraj się chodzić spać i wstawać zawsze o tej samej porze.
  • Nie ucinaj sobie drzemek w środku dnia, może to powodować problemy z zaśnięciem wieczorem.
  • Używaj łóżka tylko do spania. Nie kładź się na nim, aby poczytać, pracować czy oglądać telewizję. Niech kojarzy Ci się tylko ze spaniem.
  • Jeśli po położeniu się do łóżka sen nie przyjdzie w ciągu 20 minut, wstań, zapal światło, przejdź do innego pokoju, poczytaj lub zapisz rzeczy, które Cię nurtują. Czasem sen nie przychodzi, bo wciąż analizujemy poprzedni dzień lub robimy listę rzeczy na jutro. Nie pozwala to nam się zrelaksować.
  •  

    2.Unikaj pobudzaczy:

     

  • Wyklucz ze swojej diety napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i coca-cola.
  • Wystrzegaj się też napojów energetyzujących. Pobudzają one układ nerwowy i podwyższają ciśnienie krwi,  nie pozwalając zasnąć.
  • Unikaj alkoholu. Chociaż może się wydawać, że po jego wypiciu, łatwiej zasnąć, badania pokazują, że alkohol wypity na godzinę przed położeniem się spać, zakłóca drugą połowę snu. Człowiek może spać niespokojnie, budząc się i z trudnością zasypiając ponownie.
  •  

    3.Zdrowo się odżywiaj:

     

  • Jedz regularne posiłki, wprowadź do swojej diety zdrowe produkty, unikaj ciężkostrawnych, tłustych potraw. Niestrawność jest jedną z przyczyn bezsenności.
  • Ostatni posiłek zjedz na 3 godziny przed snem. Organizm będzie mógł odpocząć, zamiast trawić kolację. Jeśli jesteś bardzo głodna, zjedz coś lekkiego np. jogurt.
  •  

    4. Unikaj emocjonujących czynności po 17:00.

  • Pod wieczór organizm musi się wyciszyć i odstresować. Staraj się więc unikać intensywnego wysiłku fizycznego czy intelektualnego po godzinie 17. Pomoże Ci to przygotować organizm do snu.
  • Wieczorem weź ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel. Możesz użyć olejku do kąpieli, ułatwiającego zasypianie, o zapachu rumianku lub lawendy.
  •  

    5. Zadbaj o miejsce do spania.

     

  • Zadbaj o to by w pokoju, w którym śpisz nie było ani za gorąco, ani za zimno. Na 15 minut przed położeniem się spać wywietrz pokój - świeże powietrze dobrze działa na organizm.
  • Staraj się, aby Twoja pościel zawsze była świeża. Zmieniaj ją co najmniej raz w miesiącu.
  • Możesz spróbować posłuchać przed snem relaksującej muzyki, z nagranymi odgłosami lasu lub morza.
  • Jeśli wypróbujesz te sposoby, a pomimo to dalej nie będziesz mogła zasnąć, powinnaś zgłosić się do lekarz, bo może ono być skutkiem wielu groźnych schorzeń.

     

    Monika Boruch

     

    Zobacz także: 

    Jak walczyć z zimowym osłabieniem?

    Jesteś wciąż zmęczona, chce ci się spać, a pogoda za oknem tylko pogarsza sytuację? Oto kilka rad, jak poradzić sobie z chandrą i osłabieniem!

    Kiedy pójść do psychologa?

    Są w życiu chwile, kiedy trudno poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Wtedy wizyta u psychologa wydaje się jedynym rozwiązaniem.

    Polecane wideo

    Komentarze (138)
    Ocena: 5 / 5
    Joanna (Ocena: 5) 12.05.2016 17:16
    U mnie bezsenność i rozdraznienie były jak się okazało spowodowane niedoborem magnezu. Po kilku tygodniach suplementacji chela-mag b6, który ma najlepiej wchłanialny chelat magnezu poczułam zdecydowaną poprawę :)
    odpowiedz
    Kamila (Ocena: 5) 16.10.2015 17:16
    Mi tam niestety te domowe sposoby nie pomagają na bezsennosć - nie wiem czy to efekt przepracowania czy przemęczenia ale ostatnio spię tylko wtedy gdy sięgnę po forsen forte.mój organizm tylko po melatoninie dobrze się wycisza i wysypia
    odpowiedz
    Marta (Ocena: 5) 08.03.2013 19:00
    Jakiś czas temu miałam duże problemy z zaśnięciem. Właściwie to nic mi nie pomagało: wietrzyłam sypialnię, piłam ciepłe mleko z miodem, piłam herbatkę z melisy, nawet biegałam trzy godziny przed snem. Po prostu nic! Rozważałam już nawet pójście do lekarza. W końcu ktoś doradził mi, żebym wzięła Forsen. No i działa na mnie znakomicie. Zasypiam w krótkim czasie, budzę się nie podenerwowana i nie biorę go codziennie, tylko wtedy, gdy mam większe problemy z zasypianiem.
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 20.01.2010 00:14
    „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 11.01.2010 05:06
    „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
    odpowiedz

    Polecane dla Ciebie