Bezdech senny: Poznaj skuteczne sposoby na chrapanie!

09 Grudnia 2015

Chrapiesz? A może chrapie ktoś z rodziny? Twój partner? Nie lekceważcie problemu.

sposoby na chrapanie

Czy wiesz, że według danych CBOS-u chrapie aż 13 mln Polaków?! To ogromna liczba. Najczęściej są to mężczyźni po czterdziestce – wśród nich „chrapaczy” może być nawet 80 proc. Problem w tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapiemy. Dopiero gdy ktoś zwróci nam uwagę albo nas nagra, uświadamiamy sobie, że mamy problem.

Niektórzy traktują chrapanie z przymrużeniem oka. Nie szukają rozwiązania problemu, uważając to za niegroźną przypadłość. Bywa, że „chrapacz” jest obiektem żartów. Bo czym właściwie jest chrapanie? Z medycznego punktu widzenia to wibracja języczka i podniebienia miękkiego, do których dochodzi podczas wdechu. Najczęściej pojawia się podczas snu, w każdej jego fazie – wydajemy wtedy z siebie zgrzytliwe, szorstkie odgłosy. Nasila się podczas spania na plecach oraz z otwartymi ustami. Dodatkowo chrapanie nasilają: leki nasenne, antyhistaminowe, uspokajające i inne, które powodują zwiotczenie mięśni gardła oraz wysuszają błonę śluzową, a także spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Chrapiemy, gdy mamy utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Może to wynikać z alergii, otyłości (chodzi o ucisk tkanki tłuszczowej na gardło) bądź osłabienia mięśniówki gardła. Niekiedy chrapanie spowodowane jest niedrożnością nosa, szczególnie u dzieci z przerostem migdałków, a także u dorosłych ze skrzywioną przegrodą nosową.

Dlaczego chrapania nie można lekceważyć?

Bo może być objawem bezdechu sennego, groźnej dolegliwości, w której dochodzi do zaniku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W bezdechu ustaje czynność mięśni oddechowych, a objętość płuc pozostaje niezmieniona. Jeśli chrapiesz albo chrapie ktoś ci bliski, nie lekceważcie problemu i zgłoście się do lekarza. Specjalista wykona badania pod kątem obecności zmian w nosie, gardle i podniebieniu. Jeśli żadne nieprawidłowości nie zostaną stwierdzone, lekarz będzie szukał innych przyczyn chrapania. Podczas wywiadu specjalista zapyta o przyjmowane leki, stosowanie używek, pozycję podczas spania itp.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-28 14:45:44

Myślę, że na własną rękę niewiele da się zdziałać, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Jak zaczęły się bezdechy u mojego męża to był pierwszy dzwonek żeby umówić go na wizytę u lekarza. Prywatnie przyjęli go w mille medica w ciągu kilku dni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1