Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

18 Czerwca 2015

Mylą się ci, którzy uważają anoreksję za chorobę młodych dziewczyn. Przybywa dojrzałych kobiet z jadłowstrętem psychicznym.

anoreksja

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie – jakże częstym u kobiet postanowieniem zrzucenia kilku kilogramów. Pojawia się nowa dieta, skrzętne liczenie kalorii, na talerz trafiają coraz mniejsze porcje. Do tego zwykle dochodzą ćwiczenia fizyczne. Pierwsze efekty odchudzania widać szybko. Ale to nie wystarcza. Trzeba odchudzać się dalej. Z dwóch straconych kilogramów robi się pięć. Z pięciu osiem. Z ośmiu dziesięć. Lecz to ciągle za mało. Odbicie w lustrze nie daje radości. Biodra wciąż są szerokie, uda za grube, brzuch wystający, ramiona otłuszczone, do tego pojawił się drugi podbródek. Dieta staje się coraz bardziej rygorystyczna. Organizm zaczyna szwankować. Ale to się nie liczy, dopóki nie osiągnie się idealnego wyglądu.

Anoreksja nieprzypadkowo nazywana jest chorobą duszy i ciała. Własny obraz staje się zniekształcony. Pojawia się paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba z jadłowstrętem psychicznym obsesyjnie kontroluje to, co je – choć jest tego coraz mniej – i obsesyjnie dba o zachowanie szczupłej sylwetki. W anoreksji pojawia się przekonanie, że wciąż waży się za dużo. Do tego dochodzi ukrywanie ciała po luźnymi ubraniami, wahania nastroju, dziwne rytuały dotyczące posiłków (np. krojenie jedzenia na malutkie kawałki).

Kobieta w anoreksji nie zauważa towarzyszących chorobie objawów fizycznych. Ustaje miesiączka, włosy wypadają, skóra staje się blada i sucha, pojawiają się zaparcia, nieustanne uczucie zimna, omdlenia, spadek koncentracji, obrzęk twarzy, spadek poziomu cukru we krwi. Charakterystyczne jest też delikatne owłosienie całego ciała: zmagając się z malejącą ilością tkanki tłuszczowej i mięśniowej, ciało pokrywa się meszkiem, aby zatrzymać wytwarzane ciepło.

Choroba perfekcjonistek

Anoreksja najczęściej przypada na początkowy okres dojrzewania, kiedy młoda dziewczyna zaczyna zwracać uwagę na własny wygląd i nierzadko ocenia go krytycznie. Pojawia się przekonanie o nadwadze bądź otyłości, mimo że BMI na to nie wskazuje. Swoje robi też lansowany w mediach ideał piękna, który wiąże się ze szczupłą sylwetką. Lecz anorektyczki to nie tylko nastolatki. Lekarze zwracają uwagę, że obsesję na punkcje swojego ciała i wagi ma coraz więcej dojrzałych kobiet.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4.6/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-13 23:54:02

re: Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

Miewałam duże huśtawki nastrojów. Czasem nawet w ciagu jednego dnia potrafiłam poczuć się świetnie, a potem tragicznie. Nie wiedziałam kompletnie czym to jest spowodowane. Szukając sposobów na rozwiązanie tego problemu trafiłam na stronę moc-energii .pl gdzie zamówiłam oczyszczanie energetyczne. Już kilka dni po rytuale zaczęło być lepiej. Teraz czuję się dobrze przez większość czasu, zauważyłam że trudniej niż kiedyś jest mnie zdenerwować. Tak więc czasem nasze problemy tkwią w psychice, negatywnej energii która płynie przez nasze ciało i nie daje nam cieszyć się życiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-18 21:31:58

re: Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

Nie wiem, czy to początki depresji czy bulimii, ale ostatnio wiecznie myślę tylko o tym, jak wyglądam i ile powinnam zrzucić, by czuć się pewną siebie. Nie znoszę na siebie patrzeć do tego stopnia, że unikam jakichkolwiek zdjęć. No i ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę. Żadne sesje u specjalistów i tak mi nie pomogą, bo jestem sceptycznie nastawiona do słów innych ludzi i zwyczajnie nie jestem w stanie im uwierzyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
effy
(Ocena: 5)
2015-06-18 15:54:50

re: Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

właśnie zakończyła się moja hospitalizacja z powodu anoreksji a mam 25 lat także nie jest to dla mnie odkrycie że nie tylko nastolatki chorują. Do anonima 2015-06-18 9:35:56 nie życzę Ci tego co ja w tej chorobie przeżyłam i przeżywam nadal,bo może jest to zapatrzenie w siebie ale w tej negatywnej formie a to jest męka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-18 05:23:30

re: Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

akurat z tym kultem młodości to wychudzona dojrzala kobieta wygląda jeszcze starzej na twarzy. szczupła ok

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-18 01:01:10

re: Anoreksja: choroba nie tylko nastolatek

a ja nie odczuwam w ogole glodu. pamietam, ze musze cos zjesc ale wcale nie mam ochoty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1