8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

31 Maja 2015

Jeśli noc nie daje odpoczynku, musisz ustalić, jaka jest tego przyczyna.

bezsenność

Eksperci z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation oraz zespół lekarzy ustalili właśnie, ile snu potrzebujemy, żeby się zregenerować i wyspać. Dorosłym między 18. a 64. rokiem życia wystarczy 7-9 godzin snu. Nastolatki muszą spać po 8-10 godzin na dobę, dzieci w wieku szkolnym – 9-11, a dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują 10-13 godzin nieprzerwanego wypoczynku. Najkrócej powinny spać osoby starsze, po skończeniu 65 lat – im wystarczy 7-8 godzin snu.

Możliwe jednak, że nawet sen trwający kilka godzin nie pozwala ci się zregenerować. Budzisz się niewyspana, czasem też obolała, rozdrażniona, pojawia się ból głowy. Zastanawiasz się, co się dzieje. Chorujesz? Niekoniecznie. Nocny odpoczynek mogą niszczyć pozornie niegroźne nawyki. Sprawdź, czy masz je na sumieniu.

Telewizor albo komputer przed snem

Oglądanie telewizji do późnych godzin nocnych, a zwłaszcza zasypianie przed telewizorem oraz odpoczywanie w łóżku z laptopem na kolanach nie służą regeneracji. Naukowcy nie mają wątpliwości, że telewizja i laptop rozbudzają cię, zmuszają twój mózg do pracy i wysiłku (tak działa zwłaszcza komputer, który wymaga od ciebie większej aktywności niż samo patrzenie). Jeśli sen ma dawać wypoczynek, gdy położysz się do łóżka, trzymaj się z dala od tego typu urządzeń.

Chrapanie partnera

Gdy partner chrapie, cierpicie na tym oboje. Ty, bo nie możesz się wyspać – wybudzasz się ze snu, po czym masz trudności z ponownym zaśnięciem. On, bo chrapanie jest oznaką choroby; najczęściej bezdechu sennego, który wiąże się z przerwami w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Prof. Rosalind Cartwright, szefowa Centrum Zaburzeń Snu na Uniwersytecie Rush w Chicago, twierdzi, że chrapanie partnera fatalnie wpływa na jakość związku – rozpada się z tego powodu co najmniej 6 proc. małżeństw!

Czytanie przed snem

Lubisz przeczytać kilka stron dobrej powieści, zanim uśniesz? W porządku, o ile nie czytasz e-booków, np. w tablecie, czytniku czy smartfonie. Uczeni z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie odkryli, że świecenie sobie ekranem prosto w oczy przed snem może mieć fatalny wpływ na zdrowie. Zdaniem naukowców kontakt ze świecącymi urządzeniami obniża poziom melatoniny, która odpowiada za rytm snu i czuwania. Uczeni zaobserwowali, że osoby, które czytają z urządzenia, następnego dnia są śpiące i mniej czujne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
4.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

aleksandra
(Ocena: 5)
2015-11-05 11:44:53

re: 8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

moja bezsenność była spowodowana stresem, w głowie miałam mnóstwo złych myśli przed snem i nie mogłam się wyciszyć, w końcu moja ciocia poleciła mi destresan noc, na początku byłam przeciwna wszelkim tabletkom ale jak przeczytałam że składa się z samych ziół, moje obawy odeszły i dobrze, bo dzięki niemu przypomniałam sobie co to znaczy się wysypiać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-31 22:36:53

re: 8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

alkohol pobudza? lampka wina przed snem, drink albo jedno piwo i od razu chce mi się baardzo spać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-01 21:32:55

jednorazowo tak, ale dlugotrwale pozwalanie sobie na lampkę wina i dlugotrwale używanie jakiegokolwiek innego alkoholu może się przyczyniać do problemów ze snem, nie wspominając tez że prowadzi to do destrukcyjnego nałogu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-31 20:32:21

re: 8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

mi tam nic nie pomaga :) leżę z tel dopóki nie idę spać, zawsze miałam problemy ze snem. No i nie jem 2-3 h przed snem bo po prostu jestem głodna, zazwyczaj to tak 1h przed snem ostatni posiłek

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Paulin
(Ocena: 1)
2015-05-31 13:02:12

re: 8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

Gdzieś to chyba już czytałam... i na pewno nie było to na tym portalu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-31 01:09:43

re: 8 zaskakujących rzeczy, przez które źle sypiasz

Hm hm, no proszę, nawet ciekawy artykuł. Ciekawe skąd skopiowany tym razem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1