70% nosicieli nie wie, że ma HIV!

28 Października 2009

Tak źle jest w Rosji, Mołdawii i na Ukrainie. Trochę lepiej sytuacja wygląda w UE, choć i tam co trzeci nosiciel nie wie o swoim zakażeniu.

70% nosicieli nie wie, że ma HIV!

Ostatnio donosiliśmy, że Polsce grozi plaga HIV – coraz częściej podejmujemy ryzykowne zachowania seksualne, a jeśli chodzi o profilaktykę oraz opiekę nad chorymi na AIDS, w rankingu Euro HIV Indeks nasz kraj zajmuje niechlubną 20. pozycję wśród 29 państw europejskich. 

Nie pokrzepiają również najnowsze statystyki, dobitnie pokazujące, że w niektórych częściach Europy – w Rosji, Mołdawii czy na Ukrainie – nawet 70% nosicieli nie wie, że ma HIV. Na terenie UE sytuacja wygląda trochę lepiej, choć i tu co trzeci obywatel nie zdaje sobie sprawy ze swojego zakażenia.

Komisja Europejska jest przerażona tymi danymi i już zapowiedziała walkę z niebezpiecznym wirusem. „Musimy zachęcać każdego, by wziął odpowiedzialność za siebie i swoich partnerów, czy to mówiąc o bezpiecznych zachowaniach seksualnych, czy to o poddaniu się badaniom na obecność wirusa HIV” – zadeklarowała w rozmowie z dziennikarzami unijna komisarz do spraw zdrowia, Andrulla Wasiliu.

Wśród działań, jakie podejmie UE w ramach profilaktyki przeciwwirusowej, mają się znaleźć przede wszystkim kampanie społeczne oraz akcje uświadamiające. Komisja ma także nadzieję na obniżenie liczby zakażonych od 2013 roku. W tym celu chce dotrzeć do grup szczególnie zagrożonych zarażeniem – homoseksualistów, imigrantów z krajów dotkniętych epidemią HIV/AIDS oraz narkomanów. Jednym z elementów strategii chroniącej przed zakażeniem ma być rozpropagowanie testów na obecność wirusa HIV.  

W związku z tym, zachęcamy was do udziału w sondzie – czy przebadałybyście się na nosicielstwo?   

Natasza  Lasky

Zobacz także:

Specjalnie zarażał kobiety HIV

Jego najmłodsza ofiara miała 15 lat. Działał na terenie całej Polski, ujęła go policja z Krakowa.

(Chora) Moda na HIV?

Do Polski dotarła moda, która panuje na Zachodzie już od kilku lat. Pomieszanie fetyszu ze sportem ekstremalnym.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (43)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 14:43:58

witam mam pytanie byłam w ciąży ale niestety poroniłam. byłam w szpitalu po lezaczkowaniu przed zabiegiem była pobrana krew i robione wyniki ? czy taka próbka krwi mogłaby wykryc wirusa?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-25 08:34:38

Jeżeli chcecie być profesjonalni to proszę nauczcie się profesjonalnego języka. Nie ma nosicieli ( poza kilkunastoma osobami w całym świecie) nosicielstwo HIV jest anomalią. Wszyscy zakażeni HIV to osoby zakażone , chorujące z rozwijającą się chorobą , czyli nie nosiciele , a tych jest kilkadziesiąt milionów w skali świata.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-27 13:40:55

Mi tam lekarz medycyny pracy zlecil badanie na HIV, przy badaniach profilaktycznych, wiec mimochodem dowiedzialam sie, ze jestem ujemna. Poza tym to, ze ktos ma jednego partnera nie znaczy nic, tez mozna sie zakazić. Ludzie sie czesto zmieniaja, a bledy mlodosci moga kosztowac wiele. Warto robic badania, a jak ktos sie tak bardzo krepuje, boi, wstydzi to zawsze moze oddac krew tam to nie tylko na hiv badaja, ale i na zóltaczki i robia kompleksowe badania, wiec jak ktos nie chce stac w kolejkach do rodzinnego i wyblagywac badania to moze oddac krew, poza tym dostaje sie tego dnia wolne placone 100%.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-29 11:53:18

Ty chyba oszalałaś;/ jeśli nie jest się pewnym swojej krwi to nie wolno jej oddawać;/ chyba że ktoś perfidnie i wstrętnie nakłamie w ankiecie. Jestem honorowym dawcą krwi od lat, krew którą oddaje powinna ratować życie, a nie stwarzać zagrożenie dla pacjentów którzy ją dostają. Tylko wstrętny, podły egoista przychodzi oddać swoją niepewną krew dla samych badań i czekoladek, a nie po to żeby pomagać-.- zwłaszcza że wirusa nie zawsze da się wykryć zaraz po zakażeniu, po to są właśnie ankiety, pracownicy rckik liczą na uczciwość ludzi którzy tam przychodzą. Na szczęście każda tubka z krwią jest znaczona więc zawsze można dojść do tego kto ją oddał. Pozdrawiam wszystkich UCZCIWYCH honorowych dawców krwi:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 20:00:17

Ja dzisiaj robiłem badanie.... Bardzo się boje, wynik w czwartek. Miałem pewną przygodę, której strasznie żałuje. Po czasie dowiedziałem się z co to za osobą poszedłem do łóżka. A zawsze uważałem że seks tylko w związku, aj głupi człowiek. Nigdy więcej niczego tego rodzaju nie powtórzę. Oby był minus, niczego tak nie pragnę jak minusa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-27 13:50:26

Jak tam wyniki? Trzymalam za Ciebie kciuki, bo mialam podobna akcje w zyciu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 16:00:31

moj chlopak robil badania no i w tym badanie na obecnosc wirusa hiv takze moge byc spokojna:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-30 20:00:07

Ciekawe z kąt oni to wiedzą..? Czy każdy ma wypisane to na twarzy???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 21:37:14

nosieciel, a zakażony to w tym przypadku to samo..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 20:40:42

Hejka! Mam pytanie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czym się różni nosiciel HIV od zakażonego HIV( wiem, że nosiciel może nigdy nie zachorować na AIDS, a poza tym?) oraz w jaki sposób można zostać nosicielem wirusa, bo w jaki sposób można się zakazić, wiem. Byłabym wdzięczna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 13:58:58

Otóż różnicy nie ma żadnej, na AIDS nie zachorujesz tylko wtedy gdy bierzesz leki antyretrowirusowe w innym przypadku jest to następny etap choroby w zasadzie końcowy. HIV możesz zarazić się poprzez krew oraz wydaliny chorego, wirus HIV znajduje się także w ślinie a nawet w pocie nie mniej jednak w małych ilościach. Wirus w początkowej fazie jest nie do wykrycia w początkowej fazie objawami przypomina grypę trwa to około 2tyg. później pozostaje w formie ukrytej w kom. org. i tak się namnaża bez reakcji organizmu żeby zaatakować wtedy gdy org. będzie najbardziej osłabiony np. podczas jakiejś choroby która osłabi organizm. HIV może ujawnić się nawet po 4 latach od zakażenia a do tego momentu nie zdajesz sobie sprawy że jesteś nosicielką. Z HIV nie da się wyleczyć gdyż mutuje 10 razy szybciej niż wirus grypy. Szczepionka prawdopodobnie nigdy nie powstanie chociaż coś tam próbują to 30% to jest nic, nawet 50% czy 70% to jak gra w totka. Z roku na rok wiek zakażonych się obniża 15-20lat to standard i to ludzi hetero a nie ćpunów i gejów. Osoby które twierdzą że ich to nie dotyczy bo nie ćpają są w błędzie!! HIV może zarazić się każdy, w każdym wieku.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 20:22:00

Mozna zbadac sie za darmo oddajac krew w stacji krwiodawstwa!:) Oddajesz krew- ratujesz zycie, a przy tym dodatkowo wiesz jaka masz grupe krwi, i jesli cos nie tak to w ciagu 3 miesiecy dostajesz wszystkie wyniki w tym na obecnosc HIV,zoltaczki, kily itp ;) Polecam! Sama oddaje krew regularnie, nie ma nic piekniejszego niz bezinteresowna pomoc i swiadomosc ze nawet jednorazowe oddanie krwi moze uratowac nawet 3 osoby!:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 17:40:20

gdzie robi się takie badania, płaci się za nie, ile?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz