7 grzechów głównych, które popełniasz (nie) dbając o zęby

31 Października 2011

Każdego dnia popełniasz wykroczenia przeciwko własnym zębom!

jak dbać o zęby

Po pierwsze: boję się dentysty

Minęły już czasy, kiedy wizyta stomatologiczna wiązała się z długim siedzeniem w fotelu i bolesnym leczeniem ubytków, dlatego do lamusa należy odłożyć mit o „dentyście-sadyście”. Dziś nawet znieczulenie może być bezbolesne, bo nowoczesne metody nie potrzebują strzykawki. Urządzenie The Wand (ang. różdżka) znieczula nie za pomocą czarów, a komputera. Tajemnica tkwi w stopniowym wprowadzaniu płynu znieczulającego pod kontrolą mikroprocesora. –  Dzięki temu unika się zbyt gwałtownego rozpierania tkanek, co stanowi źródło bólu przy tradycyjnym znieczulaniu strzykawką – tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia. – Metoda ta zmniejsza także dyskomfort pacjenta po zabiegu, związany z efektem „skurczu twarzy” po klasycznym znieczuleniu.

Po drugie: mam próchnicę i nic z tym nie robię

Mogłoby się wydawać, że problemy z zębami nie mają wpływu na ogólny stan naszego zdrowia. W rzeczywistości bywają niebezpieczne nawet dla naszego serca, nerek, wątroby czy mózgu. Chora jama ustna to siedlisko bakterii, które mogą stać się przyczyną wielu schorzeń ogólnoustrojowych, w tym także zawału serca i udaru mózgu. Tak zwani „cisi zabójcy” przemieszczają się przez układ krwionośny i wykorzystują nasze osłabienie, by zaatakować inne narządy. Trzeba mieć tego świadomość, gdy wizytę u stomatologa po raz kolejny odkłada się „na później”. – Regularna diagnostyka zębów pozwala na wczesne wykrycie schorzeń, których nie widać i nie czuć. W tym celu wykonuje się panoramiczne zdjęcia RTG i tomografu, które pozwalają znaleźć wszystkie ogniska rozwoju bakterii – mówi dr Gnach-Olejniczak. Ryzyko rozwoju zakażeń zminimalizuje również regularne i profesjonalne czyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego, wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-23 15:26:54

Ja nie dbałam o swoje zęby i skończyło się to tak że musiałam wyrwać góną trójkę i czwórkę co wiązało sie ze wszczepieniem implantów.....Byłam załamana ale bardziej byłam zła na siebie że sie tak zaniedbałam!!Na całe szczeście jeśli chodzi o implanty to zabieg przeprowadził w Unident Union Dental Spa dr Kołosowski.Odbyło sie to bardzo szybko i bez powikłań!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 18:37:26

Brakuje Ci pieniędzy na torebki i buty? Mam sposób jak szybko zarobić przez internet! Wejdź na tnij*org*/n8fr (usuń gwiazdki)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-01 21:45:15

Fluor niszczy zęby? Suerowałabym nie szerzyc w internecie fałszywych mitów bo dla niektórych sieć jest ważnym źródłem wiedzy. Pozwolę sobie zdementować to stwierdzenie. fluor owszem moze byc szkodliwy dla zebów ale tylko w przypadku kiedy za duzo go spożywasz - podjadasz paste. W niektórych miejscach w polsce woda z wododciagow jest mocno fluorowana i tam jakis problem z nadmiarem fluoru moze sie poawic. Jednakze fluor w pascie jest jak najbardziej ok i jeśli nie zjadasz pasty to im wiecej fluoru tym bardziej masz zabezpieczone zęby. Jesli chodzi o nadmierne szczotkowanie to problem moze byc w technice mycia, zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki - jak opisano w artykule, lub używanie past z duza ilością substancji ściernych (dla palaczy, niektóre wybielajace). Niszczenie szkliwa ma miejsce kiedy zbyt agresywnie szorujesz zęby ( nie "wymiatasz" tylko poziomo mocno pucujesz) bądź po spożyciu jakichś kwasowych produktów (cola, napoje owocowe, cytrusy) od razu myjesz zęby. Szkliwo poddane działaniu kwasów ulega przez chwile demineralizacji ( czasami można poczuc że zęby po wypiciu coli są jakby matowe, "suche") i jeśli w tym krytycznym momencie pojdziemy umyc zeby to troche tego szkliwa mozemy sobie zetrzec. Jesli sytuacja sie powtarza to owszem - mozna sobie nadwrazliwośc wypracowac. Pamietajcie jednak ze wiekszosc naszych problemow nie powstaje bez przyczyny. Jesli uda sie znaleźc powód, a potem go wyeliminować to czesto bezbleśnie można sie wyleczyc:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 16:31:09

dziewczynie od "serka" nalezy sie nagroda za najgorszy wpis w internecie! pozygam sie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 14:54:45

zdecydowanie nie zgadzam się z punktem trzecim. nie można myc zębów po każdym posiłku, bo pasta zawiera fluor który niszczy zęby przy częstszym użyciu, wystarczy 2 razy dziennie, a po każdym posiłku najlepsza jest guma bez cukru (tylko nie rzuć dłużej niż 15 min).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 15:03:58

zgadzam się, nadmierne szczotkowanie może spowodować niszczenie szkliwa i może dojść do nadwrażliwości

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 15:41:32

albo przepłukac jame ustną pynem do pukania. Ja jak myłam zeby trzy razy dziennie to moje dziąsła stały sie nadwrażliwe, pomimo, że miaam najdelikatniejszą szczoteczkę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 10:07:36

nie rozumiem jak mozna sie bac dentysty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 09:57:56

,,szczerbaty uśmiech" mnie rozwalił, że tak się wyrażę xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 09:13:44

ta moja dentystka i bezbolesne lecznie.. ona nawet nie chce mi zebów leczyć bo "sie boi że jeszcze gorzej bedzie"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 09:58:59

zmień ,,dentystę" :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 08:26:37

jaki serek?ble...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-31 07:43:42

hahahaha :D mistrzowie :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz