12 najdziwniejszych alergii (Niektórzy mają uczulenie na pocałunki, bieliznę, a nawet... nasienie!)

27 Grudnia 2014

Nie tylko kurz, pyłki i sierść powodują reakcję alergiczną. Sprawdź, co jeszcze może uczulać. Będziesz zaskoczona!

alergia

Alergia, zwana również uczuleniem i nadwrażliwością, to patologiczna odpowiedź organizmu (tkanek) na oddziaływanie obcych substancji, które nazywa się alergenami. Alergie mogą być różnego typu. O tym, że uczulają pyłki, trawy, kurz, sierść wiemy wszyscy. Co jednak z innymi alergenami? Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

Woda

Zdziwiona? A jednak – istnieje grupa osób uczulonych na wodę. To aquagenic urticaria, bardzo rzadka przypadłość, która sprowadza się do tego, że po kontakcie z wodą, bez względu na temperaturę, na skórze pojawiają się swędzące, bolesne obrzęki, które znikają po ok. 15-30 minutach. Niestety, nie ma lekarstwa na tę przypadłość, nie wiadomo również, co dokładnie wywołuje tę alergię.

Pocałunki

Samo całowanie nie powoduje alergii, ale może być bardzo niebezpieczne w przypadku osób cierpiących z powodu różnych uczuleń. W 2005 roku media na całym świecie mówiły o 15-letniej Kanadyjce Christine Desforges, która zmarła po… namiętnym pocałunku ze swoim chłopakiem. Jak to możliwe? Okazało się, że wcześniej chłopak zjadł kanapkę z masłem orzechowym, na które Christine była uczulona. Przez pocałunki można bowiem przekazać wystarczającą liczbę cząsteczek alergenu, aby wywołać u podatnej osoby reakcję uczuleniową.

Skóra

Osoby z tą alergią nie mogą nosić skórzanych butów i torebek ani siadać na skórzanych kanapach. Na skórze pojawia się wtedy wysypka, której leczenia powinien podjąć się dermatolog. Alergię stwierdza się na podstawie wyniku testu płatkowego (naskórkowego). Rozwiązaniem jest unikanie alergenu (noszenie butów z tworzyw innych niż skóra) oraz zakładanie skarpetek. Pomóc mogą też leki antyhistaminowe.

Nasienie

Szacuje się, że uczulenie na spermę może mieć co dziesiąta kobieta. Objawy przypominają infekcję – pojawia się podrażnienie i zaczerwienienie miejsc intymnych, bolesność, wysypka. Czasem reakcja alergiczna jest tak silna, że może spowodować szok anafilaktyczny. Skąd takie uczulenie? Reakcję alergiczną mogą powodować niektóre leki czy pożywienie przyjmowane przez mężczyznę. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie prezerwatywy. Kobiety, które chcą zajść w ciążę, muszą poradzić się ginekologa i alergologa.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kot
(Ocena: 5)
2018-04-22 23:37:39

dla mnie na alergie najlepiej pomaga Allertec. Działa za każdym razem jak go potrzebuję :) po prostu połykam tabletkę w razie potrzeby i jest ok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
monika
(Ocena: 5)
2014-12-29 17:22:51

re: 12 najdziwniejszych alergii (Niektórzy mają uczulenie na pocałunki, bieliznę, a nawet... nasienie!)

Dno, dno, dno...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natka
(Ocena: 5)
2014-12-27 19:32:54

re: 12 najdziwniejszych alergii (Niektórzy mają uczulenie na pocałunki, bieliznę, a nawet... nasienie!)

Mam jedno z najdziwniejszych alergii :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1