10 mocnych argumentów, by nigdy nie palić papierosów

23 Czerwca 2017

Polki palą dziś niemal tyle samo, co mężczyźni. Jakie mogą być skutki takiej „emancypacji”?

palenie

Ryzyko nowotworu

Co roku na raka płuc umiera blisko 6 tysięcy Polek. 90 proc. zachorowań na ten nowotwór spowodowanych jest paleniem papierosów, w których dymie znajduje się ponad 60 karcynogenów, czyli substancji radykalnie zwiększających ryzyko śmiertelnie groźnej choroby. W dodatku rak płuc jest bardzo podstępny, potrafi rozwijać się bezobjawowo nawet 30 lat, a dolegliwości pojawiają się często dopiero wtedy, gdy nie ma już szans na wyleczenie.

Wdychanie dymu tytoniowego sprzyja też innym nowotworom: jelita grubego, pęcherza moczowego (palenie papierosów odpowiada za połowę zgonów z jego powodu) czy nerek (nałóg jest główną przyczyną 20-30 proc. zachorowań). Jakby tego było mało, papierosy dostarczają też solidnej dawki promieniowania – w ciągu roku palacz przyjmuje porcję niebezpiecznych izotopów równą 250-300 standardowym zdjęciom rentgenowskim.

Zakaz palenia

Generalnie palenie papierosów staje się niemodne, a w dodatku coraz trudniejsze w miejscach publicznych, do czego przyczyniła się znowelizowana kilka lat temu ustawa o ochronie zdrowia, zakazująca palenia w szkołach, szpitalach, na przystankach komunikacji miejskiej i plażach, w pubach czy restauracjach.

Uciążliwe wrzody

Składniki dymu tytoniowego negatywnie działają na pracę żołądka, dlatego palacze częściej skarżą się na wrzody, które w dodatku powodują bardziej męczące dolegliwości. Skarżymy się wówczas na pieczenie lub uczucie ssania, najczęściej pojawiające się przy „pustym brzuchu”. Po jedzeniu mogą wystąpić mdłości, wzdęcia, a niektórzy narzekają też na ciągły głód. Powszechnym problemem jest dokuczliwy, tępy ból brzucha, który potrafi utrzymywać się przez wiele dni. Często pojawia się w nocy, budząc ze snu.

Skłonność do alergii

Na pytanie, co wywołuje reakcje alergiczne, zwykle wskazujemy na pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt, jednak silnym alergenem jest również dym papierosowy. Przekonała się o tym Dorota Deląg. „Nagle dopadła mnie jakaś uciążliwa alergia, która spowodowała potworne swędzenie skóry. Nie mogłam nic jeść, nie mogłam normalnie funkcjonować. A lekarze nie potrafili powiedzieć, co mi jest. Przez siedem miesięcy chodziłam od szpitala do szpitala. Tam tylko faszerowano mnie sterydami, które zresztą zniszczyły mi trzustkę, wątrobę, serce i tarczycę” – opowiada aktorka w „Gali” . Rozwiązaniem jej problemów okazało się m.in. rzucenie palenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-25 11:21:37

Najlepiej jest po prostu nie zaczynać ani nie ma po tym przyjemności ani fajnego humoru, dosłownie nic przyjemnego a zazwyczaj jest odruch wymiotny i wieczny smród z gęby jak z szamba, nawet najlepsze gumy nie pomogą i tylko kasę w błoto wywalasz i żółte żeby gratis, wybielanie nie pomoże tylko na krótki okres!!!!?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
justyna
(Ocena: 5)
2017-06-23 10:06:57

a ja sobie czasem popalam od okazjii do okazji. Juz tak od 5 lat i nigdy mnie ciagnelo zeby palic codziennie. Kiedys w odcnku dr Housa byl taki pacjent ktoremu zalecano palenie najakies problemy z jelitami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-23 07:25:56

Ja rzuciłam palenie w lutym i straaaasznie przytyłam mimo diety. Dziewczynę jeśli chcecie rzucić palenie to przygotujcie się do tego porządnie ! Żebyście nie wróciły do palenia jak zobaczycie jak kilogramy lecą w górę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1