ADHD zwiększa ryzyko depresji? NOWE FAKTY

Naukowcy alarmują! U dzieci, u których w wieku 4-6 lat rozpoznano objawy ADHD, ryzyko depresji może być aż 4 razy większe niż u dzieci zdrowych.
ADHD zwiększa ryzyko depresji? NOWE FAKTY
10.02.2011

Wciąż pokutuje mit, że ADHD to kwestia złego wychowania. W badaniu opinii społecznej „Rodzice o ADHD” przeprowadzonego na zlecenie programu „Dziecko i świat za pan brat” aż 23% respondentów odpowiedziało, że dzieci z ADHD należy wychować. Tymczasem eksperci są zgodni, że ADHD to zaburzenie wymagające psychoterapii i leczenia, a zbagatelizowanie problemu może pogorszyć komfort funkcjonowania w społeczeństwie.

Badanie Chronis-Tuscano jako pierwsze analizuje zagrożenia związane z występowaniem objawów ADHD u dzieci w wieku 4-6 lat. Żadne badanie do tej pory nie było prowadzone na przestrzeni tak długiego okresu – 13 lat życia dziecka (pomiędzy 4-6 a 18 rokiem życia). W programie badawczym wzięło udział 125 dzieci oraz 123 dzieci z grupy kontrolnej. W wyniku badania zauważono, że aż 39% dzieci, u których występowały objawy ADHD przejawiało depresję. W grupie kontrolnej taką prawidłowość zaobserwowano jedynie u 8% dzieci. Ponadto 18% dzieci i młodzieży z ADHD w trakcie programu badawczego podjęło przynajmniej jedną próbę samobójczą (na szczęście wszystkie były nieudane). W grupie kontrolnej było trzy razy mniej takich przypadków.

W badaniu Chronis-Tuscano zaobserwowano, że ryzyko depresji i prób samobójczych może się wahać w zależności od podtypów ADHD. Wyróżnia się trzy podtypy: ADHD z przewagą impulsywności-nadaktywności, ADHD z przewagą deficytu uwagi oraz podtyp mieszany. W pierwszym podtypie zaobserwowano większe ryzyko prób samobójczych, w drugim natomiast ryzyko depresji. Zauważono również, że zarówno na wystąpienie ryzyka depresji, jak i prób samobójczych bardziej narażone są dziewczynki.

objawy adhd

- ADHD nie można przeczekać – komentuje dr Artur Kołakowski, psychiatra dziecięcy Centrum CBT, autor warsztatów na temat postępowania z dzieckiem z ADHD dla pedagogów i psychologów szkolnych organizowanych w ramach programu „Dziecko i świat za pan brat” Jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy typowe dla ADHD, powinniśmy zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Bagatelizując problem, narażamy dziecko na szereg konsekwencji, włączając późniejsze problemy psychiczne.

Tymczasem, jak potwierdzają specjaliści, ADHD można skutecznie leczyć. W pierwszym etapie najważniejsza jest kompetentna obserwacja dziecka: zarówno w domu, jak i w szkole. Jeżeli dziecko nie może skupić się na wykonywanych czynnościach, nie rozumie złożonych poleceń, notorycznie nie zapisuje zadania domowego, zwraca uwagę na każdy impuls, nie umiejąc odróżnić tych istotnych od mniej ważnych, jest buntownicze, mówi dużo i głośno, to można zacząć nabierać podejrzeń. Porady na temat dalszych kroków najpełniej udzieli psycholog z poradni pedagogiczno-psychologicznej, który w dalszej kolejności może skierować dziecko do psychiatry dziecięcego. To właśnie psychiatra ma decydujący głos w diagnozie oraz planuje terapię. 

Szacuje się, że ADHD dotyka od 3 do 5% dzieci w wieku 7-13 lat, co oznacza, że średnio w każdej klasie może znajdować się przynajmniej jedno takie dziecko. - To powszechny problem – mówi dr Artur Kołakowski – Tymczasem w Polsce tylko ok. 20% dzieci z ADHD jest leczonych. Rodzice i nauczyciele coraz częściej zdają sobie sprawę z problemu, należy ich jednak przekonać, że ADHD można leczyć. Trzeba tylko w odpowiednim momencie zasięgnąć porady specjalisty.

Zobacz także:

Dzieci-roboty dla niepłodnych rodziców

Jest już pierwszy na świecie robot-dziecko – dla rodziców, którzy nie mogą doczekać się potomstwa.

Naprotechnologia zamiast in vitro

Naprotechnologia to mało inwazyjna i naturalna metoda leczenia niepłodności.

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Marcela (Ocena: 5) 13.12.2015 19:20
Jeżeli rodzice podejrzewają, że dziecko ma ADHD, powinni z nim iść do psychiatry lub psychologa dziecięcego. Polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88). Czynna jest 7 dni w tygodniu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2015 20:19
Przechodziłam lekką depresję. Pomogło mi oczyszczenie aury ze strony rzeka-energii.pl , po kilku sesjach stanęłam na nogi i zaczęłam żyć tak jak zawsze marzyłam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2011 11:32
ale ty madry jestes. Moje dziecko ma adhd nawet nie wiesz jaki to problem. leki pomagaja(medikinet) ale i tak jest ciezko
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2011 22:49
Kiedyś nie było ADHD, wtedy był pasek..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo