Uwaga! Wzrasta VAT na odzież dla niemowląt!

Zła wiadomość dla młodych mam. Od 1 stycznia 2011 roku Ministerstwo Finansów zamierza podnieść VAT na ubranka i obuwie dla dzieci!
Uwaga! Wzrasta VAT na odzież dla niemowląt!
09.12.2010

W październiku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje 7-procentową stawkę VAT na odzież i buty dla dzieci. Zdaniem Trybunału tak niski podatek w stosunku do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, rozmija się z prawem UE, które nakazuje objęcie tych towarów 22-procentową stawką.

Zgodnie z unijną dyrektywą VAT z roku 2006, obniżona stawka dotyczy jedynie wybranych towarów i usług, a odzież dla dzieci się do nich nie zalicza. Z tego względu uzasadnienie Polski, że stosowanie niższego podatku przede wszystkim stymuluje przyrost naturalny i wpływa na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zostało odrzucone.

Co to oznacza dla obecnych i przyszłych matek? Przede wszystkim większe wydatki. Obecnie do 100 zł, które wydawały na śpioszki czy buciki dla swoich pociech, każda z nich dokładała 7 zł podatku. Od stycznia 2011 roku stawka ta wzrośnie do 23 zł (zgodnie z ustawą okołobudżetową podstawowa stawka VAT ma wzrosnąć 1 stycznia 2011 r. z 22% do 23%)!

Sytuacja jest tym bardziej nieciekawa, że odzież dziecięca już teraz nie należy do najtańszych. W najtrudniejszym położeniu znajdą się rodziny wielodzietne oraz przyszli rodzice, których pociechy mają się urodzić po nowym roku. Kompletowanie wyprawki dla noworodka to spory wydatek, dlatego najlepiej zakupić ubranka już w grudniu.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Które imiona zapewniają pieniądze i szczęście?

Rodzice prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych imion dla swoich pociech. Zapominają jednak, że to dziecko będzie musiało borykać się z nim przez całe życie.

Mały astmatyk: Dzieciństwo bez wyrzeczeń

Chorujący na astmę maluch wymaga więcej uwagi niż jego zdrowi rówieśnicy, ale również może mieć normalne i szczęśliwe dzieciństwo!

Polecane wideo

Komentarze (38)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2011 07:25
nasz kraj jest chory lepiej stad spadać bo nas wykończa.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2010 10:27
Strasznie lamentujecie, jak podatek dochodowy obniżono to wszyscy siedzieli cicho. Taka nasz dziwna natura, kali ukraśc krowa - dobrze, kalemu ukraść krowa - źle. Wyjątki od reguł, tego trzeba się pozbyć. Zmniejszenie liczby produktów z promocyjnym VATem zmniejszy koszty administraycjne, uprości prowadzenie firm, które tym handlują. W pełni popieram podniesienie podatku VAT i likwidację zniżek. Portfel nam się nie zmieni bo dokładnie ten procent dostaliśmy po obniżce dochodowego z 19 do 18%. Po ustabilizowaniu finansów państwa możliwa będzie kolejna obniżka dochodowego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2010 15:28
mendy, piep**ne mendy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2010 00:41
byscie chociaz raz cos obniżyli a nie ciągłe podwyżki . az sie rzygac chce ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2010 20:33
A ludzie nie rozumieją kosmopolityzmu... No w żadnym raju nie ma takiego syfu jak u nas ;/ Dlatego jadę stąd w cholerę jak tylko skończę szkołę.Wstyd w takim kraju mieszkać... wcale nie jestem dumna z tego że pochodzę z tak zapyziałego kraju
odpowiedz

Polecane dla Ciebie