Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!

99 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. O zęby nie dbamy prawie w ogóle, a większość problemów to wynik zaniedbań z dzieciństwa.
Ponad połowa polskich dzieci ma próchnicę!
21.10.2010

Prawie 60% trzylatków ma próchnicę, u 12-latków wskaźnik ten wynosi ponad 80%. W tej ostatniej grupie plasujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. Wyprzedzamy tylko Łotyszy. Próchnica dzieci to dziś problem społeczny, wynikający przede wszystkim z zaniedbań i niedostatecznej profilaktyki. Leczenie zębów u dzieci bywa bagatelizowane i wciąż powszechne jest przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Nic bardziej mylnego!

- O zęby dziecka powinnyśmy zacząć dbać już w ciąży, kiedy kształtują się zawiązki zębów oraz... upodobania smakowe dziecka. Jeśli już w okresie prenatalnym dziecko będzie karmione słodyczami, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w przyszłości będzie łasuchem. A to przecież cukier jest główną przyczyną próchnicy wyjaśnia Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident.

Dobre przyzwyczajenia

Profilaktykę stomatologiczną powinniśmy zacząć tuż po narodzinach dziecka, jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku skutecznie chroni dziąsła. A odpowiednio dobrany smoczek czy butelka, a także prawidłowe układanie dziecka do snu zapobiegają wadom zgryzu.

Dzieci, które mają 6-8 ząbków można już przyzwyczajać do szczoteczki – w sklepach dostępne są dostosowane do tego wieku specjalne miękkie szczoteczki nakładane na palec. Półtorarocznym maluchom myjemy ząbki specjalną niemowlęcą szczoteczką i wodą (szczoteczka ta musi mieć bardzo małą główkę z miękkim włosiem, zaś jej rękojeść powinna być wygodna dla rodzica, który myje dziecku zęby). Pasty do zębów, bez fluoru, wprowadzamy u dzieci, które potrafią wypluwać pastę (ten etap jest zależny od rozwoju dziecka i przypada około 2-2,5 roku życia), pastę zawierającą fluor (połowę dawki dla osoby dorosłej) mogą stosować dzieci, które potrafią przepłukać jamę ustną wodą (mnie więcej w wieku 4-5 lat). Pastę dla dorosłych wprowadzamy, gdy zaczynają pojawiać się zęby stałe (ok. 7-8 roku życia). W doborze past do zębów lepiej stosować się umiejętnościami dziecka, nie wskazaniami producentów. Jeśli dziecko nie potrafi przepłukać ust – w żadnym wypadku nie powinno stosować pasty z fluorem, nawet jeśli osiągnęło wiek sugerowany na opakowaniu.

Nie taki dentysta straszny…

Ząb mleczny zaatakowany próchnicą zakaża wyżynający się ząb stały, nie dając mu najmniejszych szans na jej uniknięcie. Dlatego tak ważne jest, by już trzyletnie dzieci oswajać z dentystą i w razie konieczności, przeprowadzić odpowiednie leczenie. Nie czekajmy na moment, kiedy ząbki zrobią się czarne od próchnicy lub gdy zaczną boleć. Próchnica u dzieci postępuje bardzo szybko, dlatego lepiej sprawdzić zawczasu, czy wszystko jest w porządku.

Z doświadczeń Orident wynika, że połowa dorosłych Polaków boi się dentysty. - Najczęstszym powodem strachu przed dentystą są złe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy byliśmy w szkole „wywoływani” do leczenia, a stomatolodzy rzadko stosowali znieczulenia – tłumaczy Agnieszka Szygenda.

Dziś praktykuje się raczej metodę oswajania z dentystą, np. podczas organizowanych specjalnie wizyt adaptacyjnych dla dzieci. Dzięki temu mali pacjenci nie boją się swojego dentysty oraz wiedzą, że lekarz użyje aromatycznego wiśniowego żelu do znieczulenia. - Kiedyś pewien mały pacjent, który przyszedł po raz pierwszy na borowanie, wychodząc, powiedział do pań z recepcji: Ja tu jeszcze wrócę – to chyba największy komplement dla lekarza – wspomina specjalistka.

próchnica

Wylecz zęby, zanim dasz całusa

Nauka higieny jamy ustnej dziecka to przede wszystkim edukacja rodziców. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny dowiedzieć się, jak ich dieta wpływa na zawiązki zębów dziecka i w jakim stopniu mogą przekazać mu próchnicę. Wszyscy zaś powinniśmy sobie zakodować jedno – próchnica to choroba bakteryjna, którą zarażamy dziecko, całując je w usta, oblizując smoczek, czy łyżeczkę. Wiedzę na temat profilaktyki stomatologicznej mamy i dziecka można zdobyć np. podczas warsztatów organizowanych w ramach akcji edukacyjnej „Zdrowa mama to podstawa” dla kobiet w ciąży. Prowadzone przez specjalistów Orident zajęcia dotyczą zagrożeń stomatologicznych kobiet w ciąży, profilaktyki stomatologicznej w tym okresie oraz higieny jamy ustnej noworodka.

Jak uniknąć kłopotów z zębami u dzieci?

1. Przypominaj dziecku o regularnym i dokładnym myciu zębów

2. Stosuj odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej – dostosowane do wieku dziecka

3. Zmieniaj dziecku szczoteczki co 3 miesiące (oraz po każdej chorobie)

4. Chodź z dzieckiem regularnie na wizyty kontrolne do dentysty

5. Zachęcaj dziecko do zdrowej diety – ogranicz spożywanie produktów zawierających cukier (zwłaszcza słodkich napojów popijanych przez cały dzień)

Zobacz także:

Jak zlikwidować szparę między zębami?

Zamiast aparatu ortodontycznego - prosty i nieinwazyjny zabieg. Dziś szparę między zębami można usunąć podczas jednej wizyty u dentysty!

Wszystko, co musisz wiedzieć o aparatach na zęby!

Poznaj rodzaje aparatów, ich skuteczność i ceny – czyli wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz nosić na zębach prostujące druciki.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2013 18:20
to jest bardzo przykre, ale rodzice powinni dbać o zęby swoich pociech. Uczyć jak zęby myć, poza tym wiecie dobrze jest chodzić regularnie z dzieckiem do dentysty ja chodzę z moja małą do Galerii Uśmiechu i nie mamy problemów z próchnicą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2013 16:43
Mój synek miał problemy z próchnicą i udałam się do zaprzyjaźnionego Centrum Medycznego NZOZ Bamed w Łodzi. Tamtejsi stomatolodzy posiadają wieloletnie doświadczenie i są bardzo mili dla pacjentów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2013 17:52
dokładnie dawniej nie zwracało się aż takiej uwagi na stan jamy ustnej, nieszczęście dziś to się zmieniło i zapisałam moje dzieci do Krainy Uśmiechu (Bydgoszcz)- jest to Centrum Stomatologii i po każdej wizycie po pół roku otrzymuję telefoniczne przypomnienie o kolejnej kontroli dzięki czemu moje dzieci mają pod stałą kontrolą stan jamy ustnej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2012 22:35
kurde, nie miałam próchnicy w mleczakach, a mój brat nie ma jej w zębach stałych. szkoda tylko, że za moich czasów tak mało zwracano uwagę na profilaktykę higieny jamy ustnej, więc niestety stałe trzonowe się strasznie popsuły i były do lecznie. pewnie teraz bachory chorują, bo jedzą mnóstwo słodyczy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2010 18:23
mój 3 letni bratanek ma bardzo zepsute zęby , ale wypadną i urosną nowe :P
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo