Jak rozpoznać prawdziwą bawełnę organiczną?

Organiczna bawełna nie powoduje uczuleń, a dodatkowo jest przyjazna środowisku. Niestety, na rynku coraz częściej pojawiają się jej podróbki…
Jak rozpoznać prawdziwą bawełnę organiczną?
19.10.2010

Zamieszanie jakie wywołała ostatnio sprzedaż ekologicznych ubranek dziecięcych w sieci sklepów znanej zachodniej marki, zmusza specjalistów do staranniejszej kontroli tego, czy ubranka dla dzieci z metką „bawełna organiczna” zawsze odpowiadają najwyższym standardom. Dziennikarskie śledztwo, prowadzone przez niemiecki "Financial Times" wykazało, że wspomniana, renomowana sieć handlowa wprowadziła klientów w błąd, sprzedając ubranka organiczne dla najmłodszych, które tak naprawdę zostały uszyte z bawełny modyfikowanej genetycznie.

Czym jest bawełna organiczna?

Terminem "bawełna organiczna" określa się tkaninę uzyskiwaną z upraw, do których nie stosuje się pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów. Używa się jej do wytwarzania ekskluzywnych produktów: od chusteczek po kimona. Istnieją różne poziomy certyfikatów dla bawełny organicznej, jednak minimalnym wymogiem jest uprawa roślin na glebie wolnej od chemikaliów od co najmniej trzech lat.

Szeroki zakres nadużywanego ostatnio określenia "bawełna organiczna" stwarza mnóstwo niebezpieczeństw, może bowiem oznaczać produkty bardziej lub mniej ekologiczne. Jak je rozpoznać i uniknąć rozczarowań? Nie dajmy się zwariować, ale bądźmy też świadomi, że na rodzimym rynku nie pojawiło się do tej pory wiele ultra ekologicznych propozycji ubranek dla dzieci, skierowanych do rodziców wrażliwych na tematy ekologii, ruchu fair trade, ceniących zdrowie oraz organiczne i/lub koszerne produkty...

Na zachodzie istnieją już renomowane marki ubranek organicznych. W Polsce takie marki dopiero próbują zaistnieć w tzw. mainstreamie, jednak nie jest to łatwe, bo cenowo ubranka organiczne przegrywają z nieporównywalną jakościowo pozostałą ofertą dla najmłodszych, to zrozumiałe.

bawełna ekologiczna

Jak zatem w istniejącym gąszczu ubranek z logo „organic cotton” się nie pogubić? Niestety, uważne studiowanie metek nie zawsze wystarcza. Użycie certyfikowanych włókien bawełny do produkcji odzieży organicznej to przecież nie wszystko. Restrykcyjny proces uszlachetniania bawełny organicznej nie dopuszcza stosowania wybielaczy, syntetycznych barwników, substancji przeciwgniotliwych czy przeciwkurczliwych. Zastosowanie takich środków niweczy bowiem starania hodowców o czystość bawełny. Stąd, o ile metka z informacją „organic cotton” może być prawdziwa w odniesieniu do surowca, o tyle samo ubranko może być dalekie od tego, co zwykło określać się nazwą "organiczne".

Bawełna prosto z Peru

Ostatnio na polskim rynku zadebiutowała marka Mon Petit Bébé. Produkowane przez nią ubranka wykonano z najwyższej jakości bawełny organicznej PIMA, uprawianej w Peru. Bawełna ta pochodzi z biologicznie wolnych od wszelkich skażeń peruwiańskich plantacji o wyjątkowych standardach czystości uprawy.

Włókno bawełny PIMA występuje tylko w kolorach jakie stworzyła sama natura - od beżu po jasne odcienie brązu i zieleni. Pierwsze ślady pochodzenia bawełny PIMA sięgają roku 4200 p.n.e. i odkryte zostały w Ancon, miejscowości na wybrzeżu Peru, ale już w pierwszym wieku przed naszą erą kłębki bawełny PIMA były dokładnie takie, jak te zbierane w dzisiejszych czasach.

Zobacz także:

Jak żyją nastoletnie matki?

Kim są i jak ułożyły sobie życie dziewczyny, które zostały matkami jako nastolatki?

W Polsce można kupić dziecko za 35 tysięcy zł! 

Rodzenie dzieci za pieniądze staje się w naszym kraju coraz popularniejszym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Do (Ocena: 5) 12.07.2013 09:18
Niestety nie dowiedziałam się jak rozpoznać bawełnę organiczną; oprócz metki na ubranku, które jak powszechnie wiadomo często mijają się z prawdą
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2011 11:43
F4jMZK aqgswtjesypg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 12:28
fUnq0B qmqaxcovzhzv
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 15:32
You're the greatset! JMHO
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2010 10:15
uwielbiam dzieci w pastelowych, naturalnych kolorach, a nie w rózach i fioletach, ble.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo