Kiedy jest dobry czas na dziecko?

W XXI wieku nie ma miejsca na spontaniczność i nieprzemyślane decyzje. Kobiety planują dzieci tak samo jak rozwój kariery zawodowej.
Kiedy jest dobry czas na dziecko?
29.08.2010

W latach 90. średni wiek, w którym kobiety rodziły pierwsze dziecko wynosił 20-24 lata. Jednak statnie dane GUS pokazują, że w 208 roku najwięcej urodzeń było wśród kobiet w wieku 25-29 lat. Znacznie więcej niż w poprzednich dekadach jest także młodych mam między 30. a 34. rokiem życia. 

- Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko uległ przesunięciu ze średnio 23 lat do średnio 26 roku życia – potwierdza dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny – Pokazuje to, że współczesne kobiety coraz bardziej dojrzale planują macierzyństwo.

I rzeczywiście, aż 62% badanych w Europie kobiet (sondaż przeprowadzony przez Pan European FC Study w listopadzie i grudniu 2009) potwierdziło, że pierwsza ciąża byłą ich świadomą decyzją. Według odpowiedzi Polek, 64% to ciąże planowane, a 36% - nieplanowane.

- Szczęśliwe macierzyństwo to przede wszystkim macierzyństwo świadome, a szczęśliwa mama to kobieta spełniona. Dla młodych mam nie tylko ważne jest bezpieczeństwo dziecka, ale także udane życie intymne świeżo upieczonych rodziców. Dlatego po porodzie kobiety mają wiele pytań związanych z antykoncepcją i tak istotne jest dla nich znalezienie odpowiedniej dla nich metody. – mówi Odeta Moro-Figurska: prezenterka, mama i prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Jak planować?

Specjaliści podkreślają, że moda na baby-planowanie to rezultat coraz większej dostępności nowoczesnych i bardziej zindywidualizowanych metod antykoncepcji. Wyniki badania GFK dla farmaceutycznego koncernu Bayer pokazały, że średnio 40% ankietowanych Europejek powróciło do stosowania antykoncepcji już po 1-2 miesiącach od urodzenia ostatniego dziecka. Z kolei w Polsce 25% mam wraca do stosowania antykoncepcji po 3-4 miesiącach od urodzenia ostatniego dziecka, 22% po 1-2 miesiącach, a 19% po 5-6 miesiącach.

Do najczęściej stosowanych przez metod zapobiegania ciąży należą prezerwatywy oraz tabletki antykoncepcyjne. – To najbardziej popularne, ale nie jedyne metody antykoncepcji, które stosują młode mamy – przekonuje dr Grzegorz Południewski – Kobietom, które po urodzeniu dziecka nie chcą od razu zajść w kolejną ciążę polecam pigułki oraz hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, która może być także stosowana w okresie karmienia piersią. Przypominam także młodym mamom, że karmienie piersią nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę. 

Badanie przeprowadzone w 18 krajach Europy (GFK dla Bayer Schering Pharma, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) wykazało, że wkładka hormonalna jest najbardziej znana w Czechach – 88%, Szwecji – 85% oraz Norwegii – 83%. Najczęściej używana jest w Skandynawii (Szwecja – 14%, Norwegia – 10%) i Holandii – 10 %.

Aktualnie w Polsce trwa babyboom, ale przesunięcie na później wieku zajścia w pierwszą ciążę dowodzi, że mamy też modę na baby-planowanie. Czynnikiem, który z pewnością przyczynia się do takiego trendu jest dostępność i coraz większa akceptacja dla nowoczesnych i bardziej zindywidualizowanych metod antykoncepcji. 

Zobacz także:

Wstydliwe dolegliwości w ciąży, część 1

Ciąża rządzi się swoimi prawami i niestety często wiąże się z krępującymi dolegliwościami, takimi jak chrapanie, nietrzymanie moczu czy nadmierne pocenie. Jak im zaradzić? 

Przeciętna para stara się o dziecko 6 miesięcy

Zakładając, że kocha się kilka razy w tygodniu i nie wychodzi z łóżka, gdy kobieta owuluje... 

 

Polecane wideo

Komentarze (69)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2010 15:58
mam 20 lat, jestem w 24 tyg. ciazy, mam narzeczonego, mamy dach nad glowa, pieniedzy nam nie brakuje, dziecko bylo "planowana wpadka":) bardzo chcielismy miec takiego maluszka, ale nie staralismy sie o niego nie wiadomo jak, po prostu sie nie zabezpieczalismy, cieszylismy sie seksem, soba no i sie udalo:) szybko nam sie trafilo bo po trzech miesiacach staran:) nie uwazam ze jestem za mloda, jestem w pelni swiadoma odpowiedzialnosci, moj partner rowniez. bardzo sie kochamy, slub bedzie w przyszlym roku, po narodzinach, jak troche schudne, termin jest juz ustalony, sala oplacona... juz nie moge sie doczekac kiedy formalnie bedziemy rodzina.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2010 14:56
Ja mam 16 lat. Ja w wieku 26 lat chciałabym mieć już własny dom i maluszka. Rodzicielstwo nie oznacza zrezygnowania z nauki, studiów. wiem, że to nie jest łatwe wychowywać dziecko i chodzić do szkoły, ale to też ukazuje jaką rodzinę się ma. Jeśli ja chodziłabym na studia i miała małe dziecko moja mama zrobiła by wszystko aby mi pomóc abym nie rzuciła szkoły. To jest przykład wzorowej rodziny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2010 13:45
30 paro letnie młode mamy hmmm ...zdanie młoda mama kojarzyło mi się zawsze z 20 latkami ...30 letnia to raczej dojrzała mama :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2010 14:13
ja bym chetnie juz urodzila, mam 18 lat. ale przede mna studia, potem jakaś kariera i trzeba się przede wszystkim dorobić mieszkania, żeby dzidziuś miał swój dach nad głową - a nie wiecznie być nieodpowiedzialnym i żerować na rodzicach, tak jak robią niektóre panny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2010 11:02
że tak powiem gówno prawda kobiety planują ciąże ze względów finansowych i mieszkalnych, chca skonczyc studia i sie ustatkowac, miec gdzie mieszkać!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie