Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Samodzielna próba odpowiedzenia na pytanie, czy to rzeczywiście ADHD, może być błędna lub krzywdząca. Nie należy jednak bagatelizować niepokojących objawów charakterystycznych dla ADHD.
Jak rozpoznać ADHD u dziecka?
19.08.2010

Rola uważnej obserwacji i zainteresowania jest w przypadku rodziców nieoceniona. Podjęcie działań prewencyjnych wobec dziecka nadmiernie energicznego, które nie potrafi budować trwałych relacji z innymi, pomoże uniknąć dodatkowych, narastających problemów w przyszłości.

Czy moje dziecko ma ADHD?

To pytanie zadaje sobie czasem rodzic, gdy dziecko bywa niegrzeczne, nieposłuszne czy ma słabe wyniki w szkole. Samodzielna próba odpowiedzenia na pytanie, czy to rzeczywiście ADHD, może być błędna lub krzywdząca. Z pewnością nie należy jednak bagatelizować niepokojących i długotrwale utrzymujących się objawów charakterystycznych dla ADHD. Powszechnie uważa się, że…dzieci z ADHD są niesystematyczne i niestaranne. Ich słabsze wyniki w nauce wynikają jednak z zaburzeń uwagi. Uczą się gorzej, ponieważ unikają dłuższych wysiłków i nie pamiętają, o co pyta je nauczyciel oraz co winny przygotować na następne zajęcia. Dodatkowo cechuje je buntowniczość, brak rozwagi, mówienie dużo i głośno oraz krótkotrwałe reagowanie na dyscyplinujące uwagi. Charakterystyczna dla ADHD jest też duża labilność emocjonalna, przez co dzieci bywają nieprzewidywalne dla otoczenia. Mają problemy z pracą w grupie, gdyż nie umieją czekać na swoją kolej i przeszkadzają otoczeniu. Błędna klasyfikacja tych zachowań jako nieposłuszeństwo i zaczepność prowadzi niejednokrotnie do odrzucenia chorych dzieci przez rodziców, grupę rówieśników i nauczycieli. 

Wiedza o ADHD...

Jest kluczowa, aby uniknąć nieporozumień, wynikających często z braku wystarczającej informacji o  ADHD. Pytania (zadawane sobie, dziecku, nauczycielom), poszukiwanie informacji na temat zaobserwowanych typów zachowań i odniesienie uzyskanej wiedzy do swojego dziecka, mogą być pierwszym krokiem w celu zdiagnozowania zaburzeń. Kolejnym powinno być podzielenie się swoimi obawami, spostrzeżeniami z nauczycielem, wychowawcą dziecka. Jeśli on potwierdzi nasze obawy, należy udać się do specjalisty – psychologa dziecięcego który, po zorientowaniu się w sytuacji dziecka (w rodzinie, grupie rówieśniczej czy szkole), udzieli wskazówek, co do dalszego postępowania, a także – jeśli to konieczne – pomoże podjąć decyzję o wizycie u psychiatry czy neurologa dziecięcego. Lekarze dziś mają do dyspozycji całą gamę środków terapeutycznych, w tym innowacyjną farmakoterapię. Na rynku istnieją już środki dostosowane do rytmu dnia dziecka, zapewniające mu skuteczną pomoc  przez cały aktywny dzień.

ciaza i dziecko

Rodzice dzieci z ADHD

Wpływ rodziców na dziecko jest niewątpliwie bardzo silny, szczególnie w pierwszych latach życia młodego człowieka. Rolą dorosłych jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dziecku w każdej sferze jego życia. Specyficzne trudności w wychowaniu pojawiają się wówczas, gdy dziecko jest nadmiernie aktywne, a jego usposobienie staje się  przyczyną zaburzonych relacji z rówieśnikami czy nauczycielami. Wówczas, gdy zachowania dziecka są na tyle uciążliwe dla otoczenia, że spotyka się ono z brakiem akceptacji ze strony innych, powinny one  być sygnałem niepokojącym dla dorosłych. Sygnałem, który motywuje do działań. Gdzie szukać pomocy, w jaki sposób postępować z dzieckiem nadaktywnym? Polecamy stronę www.adhdonline.pl powstałą w ramach kampanii "dziecko i swiat za pan brat".

Zobacz także:

Ile w Polsce kosztuje szkolna wyprawka?

Jak ochronić dziecko przez niebezpieczeństwami Internetu?

 

Komentarze (20)

Ocena: 5 / 5
Cyprian (Ocena: 5) 13.12.2015 19:22
Dziecko z ADHD łatwo się rozprasza, więc polecenia trzeba mu powtarzać wielokrotnie, patrząc w oczy, bo wtedy ich treść łatwiej do niego dotrze. Czasami lepiej podejść, dotknąć, powiedzieć: "Jasiu, teraz robimy to i to". Polecenia muszą być krótkie. Większe zadania trzeba podzielić na etapy. Polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88). Czynna jest 7 dni w tygodniu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2011 12:29
u mojego dziecka sprawdza sie tylko farmakoterapia, zazywa medikinet chyba najlepszy lek w leczeniu tej przypadlosci
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2011 14:36
Myślę, ze rozpoznanie dziecka z ADHD w dzisiejszych czasach nikomu nie sprawia trudności - sporo na ten temat można przeczytać, organizowane są kampanie, grupy wsparcia dla tych rodzin, które wychowują dzieci z tym schorzeniem. Ciągle opracowywane sa nowe terapie, ostatnio nawet czytałam o terapii opartej na diecie - ciekawa sprawa.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2010 23:24
Zastanawiam się, ile specialistów poniżej wie cokolwiek o ADHD, oprócz tego, co zostało uwzględnione w tym, jak zwykle bzdurnym, artykule. Przedewszystkim ADHD nie jest chorobą, bardzo często występuje u ludzi z dysleksją. Ja mam zespół nadpobudliwości, czasami uważam go za swoje przekleństwo, lecz czasem za zaletę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2010 22:31
bardzo często dzieci ruchliwe dobrze sie ucza, nauczyciel powinien chociaz w pewnym stopniu dostosowac styl nauczania do takich osob. takie dzieci uczą się "całym cialem" a katowanie ich poprzez nakazanie siedzenia jest dla nich masakryczne i oplakane w skutkach. AHA I KOLEZANKA PONIZEJ MA RACJE, LUDZIE ZACZYNAJA MYLIC STYL ZYCIA I OSOBOWOSC Z CHOROBAMI, Adhd jest bardzo często mylona z MODALNOŚCIĄ KINESTETYCZNĄ
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo