8 zasad prawidłowego karmienia piersią

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Karmienie piersią to najcudowniejsza chwila w życiu debiutującej mamy. Pamiętaj, że nawet jeżeli początki bywają trudne, nie należy się poddawać!
8 zasad prawidłowego karmienia piersią
18.08.2010

Nieważne jest to, czy w Twojej rodzinie matki karmiły piersią. Niezdolność do karmienia piersią nie jest dziedziczna. Nie ma znaczenia także rozmiar Twoich piersi. Pamiętaj, że najważniejsze są chęci.

Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu?

Nawał to nagłe zwiększenie ilości pokarmu. Jeśli się pojawi najlepiej ograniczyć spożywanie płynów i jak najczęściej karmić dziecko. Odciąganie pokarmu laktatorem nie ma większego sensu, bo im więcej go odciągniesz, tym więcej się go pojawi. Przed karmieniem warto wziąć ciepły prysznic albo lekko odciągnąć pokarm, żeby ułatwić dziecku ssanie. Po karmieniu zrób sobie zimne okłady albo przyłóż liście białej kapusty.

Czy moje mleko wystarczy dziecku?

Nie ma potrzeby dokarmiania malucha, jeśli nie zadecyduje o tym lekarz. Mleko może wydawać Ci się za chude, ale im dłużej karmisz dziecko tym pokarm staje się treściwszy i gęstszy. Nie martw się jeśli Twój malec wygląda szczuplej niż inne dzieci w jego wieku. Powinien przybierać na wadze przynajmniej 500 g miesięcznie. Jeżeli dziecko częściej dopomina się jedzenia w nocy, a jego mocz się zmienia być może problemem jest odwodnienie. Wówczas maluszkowi karmionemu piersią warto podać wodę dla niemowląt, jak np. Mama i ja. Z pewnością nie zaburzy to cyklu karmienia, natomiast smyk szybciej nauczy się przesypiać noce.

Jak długo powinno trwać karmienie?

Wszystko zależy od Twojego smyka. Są dzieci, którym zaspokojenie głodu zajmuje dwukrotnie więcej czasu niż innym. Nie jest to jednak powód do obaw.  Podczas karmienia nocą upewnij się czy smyk nie śpi przy piersi. Jeśli nie słyszysz odgłosów przełykania przypominającego postękiwanie, delikatnie rozbudź malucha i odstaw go od piersi. Jeśli zastanawiasz się skąd wiadomo, że dziecko jest najedzone, odpowiedź jest prosta. Maluch ssie tyle, ile potrzebuje.

Jaka jest najwygodniejsza pozycja?

Możesz karmić zarówno na siedząco, jak i na leżąco, zależy jak Ci wygodnie. Ważne, żeby dziecko było jak najbliżej Ciebie. Zadbaj jednak o swoją wygodę, karmienie powinno być dla Was czasem relaksu. Dziecko nie powinno wyczuwać zdenerwowania czy zmęczenia. Jeśli po przystawieniu dziecka do piersi poczujesz ból, który nie zniknie po kilku sekundach, spróbuj zrobić to ponownie. Ważne, żeby dziecko obejmowało ustami całą brodawkę wraz z jej otoczką.

ciaza i dziecko

Jak się odżywiać?

W okresie karmienia piersią powinnaś unikać napojów gazowanych i potraw ciężkostrawnych. Warto unikać także konserwantów i sztucznych barwników. W pierwszych tygodniach dodatkowo nie spożywaj produktów wzdymających, takich jak groch, kapusta czy fasola. Jeśli Twój maluszek jest alergikiem, także możesz karmić go piersią. Musisz jednak wyeliminować ze swojej diety składniki, które mogą przenikać do pokarmu i uczulać dziecko. Bardzo ważna jest również ilość płynów - możesz pić ile chcesz, najlepiej przynajmniej 2 litry dziennie. Powinnaś jednak unikać gazowanych, sztucznie słodzonych napojów. Najlepsze będą niesłodzone soki, zielona herbata i woda niegazowana. Sprawdź czy woda ma odpowiednie atesty i czy jest odpowiednia dla karmiących mam. Niektóre, jak np. Mama i ja przydadzą ci się także do dopajania malca, a później do przygotowywania dla niego posiłków.

Czy karmić poza domem?

Oczywiście. Musisz tylko zapewnić sobie i dziecku warunki, w których oboje będziecie czuć się bezpiecznie i spokojnie. Żeby uniknąć ciekawskich spojrzeń warto używać specjalnego biustonosza z klapka i nosić bluzki, których rozpięcie czy podwinięcie nie przysporzy Ci zbyt wielu problemów. Przydadzą się także wkładki laktacyjne. Możesz także zabrać ze sobą pieluchę, żeby w razie potrzeby się nią zakryć. Na pewno nie musisz myć piersi przed każdym karmieniem. Wystarczy zwykła higiena osobista, a bakterie, które masz na skórze na pewno nie są groźne dla malucha.

Czy można przechowywać pokarm na zapas?

Musisz pamiętać, że im więcej pokarmu ssie maluch i im więcej go odciągasz, tym więcej  mleka wytwarzasz. Nie ma więc sensu odciągać resztek pokarmu. Rób to tylko wtedy, kiedy nie możesz nakarmić dziecka. Pokarm należy przechowywać w sterylnym pojemniku w lodówce, możesz go także zamrażać. 

Kiedy zakończyć okres karmienia piersią?

To zależy głównie od Ciebie i dziecka. Lepiej jednak przed podjęciem takiej decyzji skonsultować się z lekarzem. Możesz stopniowo przyzwyczajać maluszka do butelki podając w niej najpierw swój pokarm i stopniowo przechodzić na inny. Przyjęty czas, w jakim dziecko należy karmić tylko piersią to 6 miesięcy.

Zobacz także:

Jak wrócić do pracy po porodzie?

Jak odnaleźć się na konkurencyjnym rynku pracy, zwłaszcza gdy wraca się po ciąży lub urlopie macierzyńskim? I jaki zawód powinna wybrać świeżo upieczona Mama?

Wakacyjna apteczka przyszłej mamy

Jesteś w ciąży i wybierasz się właśnie na urlop? Koniecznie zadbaj o podręczny zestaw leków pierwszej pomocy. W twoim stanie to szczególnie ważne, aby być przygotowanym na każdą zdrowotną niespodziankę.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2010 10:46
ja będę karmiła moją córeczkę piersią (urodzi się ona pod koniec stycznia 2011). Po pierwsze dla niej i jego zdrowia zrobie dosłownie wszystko, po drugie zapewne połączy nas mocniejsza więź. Kocham Malutką, która oznaki życia daje kopniaczkami :* ale jeszcze troszke i ją przytulę. Ps. Sądzę, że do roli Mamy trzeba dorosnąć, więc co może powiedzieć osoba o karmieniu piersią, która nie ma dziecka. To tylko takie puste gadanie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2010 23:38
ostatnio w 'Mamo to ja' mówili ze picie zielonej herbaty może powodować kolkę u maleństwa.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2010 19:51
Zapraszamy na nowe forum dla kobiet www.swiatwenus.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2010 19:18
hahaha jasne . Najlepiej powiedzieć dziecku "nie chcę cię karmić, wypeirrdalaj w podskokach" :D plusy mamuśki za myślenie, trochę dojrzałości. To cały cykl. Ciąża, poród, a potem karmienie. Przerywanie tego cyklu nie jest zgodne z naturą. Trochę sie zastanówcie, czy wasze cycki są ważniejsze, czy zdrowe dziecko. Wszystkie znani mi ludzie, którzy w dzieciństwie byli karmieni sztucznie, są alergikami, to chyba coś znaczy. ;]
zobacz odpowiedzi (5)
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2010 18:00
Mozecie mnie uznac za kobiete ,ktora nie powinna byc matka ,ale ja nie mam zamiaru karmic dziecka piersia ,ewentualnie przez pierwszy miesiac ,gora dwa ...ale nie dluzej . Bycie mama to cudowne uczucie ,i fakt podczac karmienia piersia miedzy matka ,a dzieckiem laczy sie wiez ,ale ja nie jestem zwolenniczka karmienia pieria .
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo