Jak ukołysać do snu noworodka?

Młodzi rodzice często martwią się o sen swojego dziecka. Czy maluch jest we właściwej pozycji? Gdzie powinien spać? Jak układać go do snu? My odpowiadamy na najtrudniejsze pytania!
Ile śpi noworodek?
Przeciętny, donoszony noworodek śpi około 16-18 godzin na dobę, ale rzadko więcej niż kilka godzin podczas jednej drzemki. W trakcie snu dziecko może wykonywać niespokojne ruchy, uśmiechać się, marszczyć brwi i wykonywać inne grymasy twarzy, wykonywać odruch ssania lub oddychać nieregularnie.
Dzień czy noc?
Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Odbiera wrażenia zmysłowe, nie potrafi jednak jeszcze uporządkować wszystkich informacji i nadać im sensu. Możesz mu w tym pomóc, jeśli zadbasz o to, by inaczej wyglądał sen w dzień, a inaczej w nocy - np. w ciągu dnia możesz usypiać maluszka w wózku, a w nocy – tylko w jego łóżeczku. Dlaczego dziecko się budzi w nocy?
Przyczyną jest najczęściej głód. Noworodek nie zapada w głęboki sen i budzi się, kiedy czuje głód, zazwyczaj co 3–4 godziny. Wiele dzieci robi sobie pobudkę częściej – nawet co 15–30 minut. Mleko mamy jest szybciej przyswajane niż mleko modyfikowane, więc dzieci karmione naturalnie budzą się częściej - co dwie, trzy godziny. dzieci "butelkowe" - co trzy, cztery godziny.
Jak sprawić, by dziecko spało dłużej?
Próby skracania snu w dzień, żeby maluch lepiej spał w nocy, nie mają większego sensu. Noworodek nie może zbyt długo czuwać, poza tym bardzo zmęczonemu dziecku trudniej jest zasnąć. Jeśli dzień był bogaty w wydarzenia, zadbaj o odprężenie malucha wieczorem - wykąp go, wymasuj, ukołysz. Regularny rytm snu i czuwania wykształci się dopiero około 3. miesiąca życia.
Jak zadbać o zdrowy sen dziecka? Warto zadbać o to, aby w pokoju dziecka było 18-20 stopni. Dotknij karku niemowlęcia - jeśli jest spocony, to znaczy, że jest mu za gorąco. Jeśli kark jest chłodny oznacza to, że dziecku jest zimno. Zwykłe domowe dźwięki nie zakłócą snu noworodka, nie trzeba zatem chodzić na palcach ani szeptać. Jednak gwałtowny hałas może go obudzić, podobnie jak drażniący zapach (np. gotowanie, dym papierosowy).
W jakiej pozycji powinno spać dziecko?
Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia - płaski materac w łóżeczku zastępuje ciepłe, przytulne i ciasne łono mamy. Jak pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak go ułożyć, by było mu wygodnie i bezpiecznie?
Z myślą o zapewnieniu dziecku spokojnego, bezpiecznego i niczym niezakłóconego snu, takiego jak w łonie mamy, powstał CocoonBaby (449 zł). Produkt ten jest często używany na oddziałach położniczych dla noworodków. Można go też z powodzeniem stosować w domu, ponieważ został zaprojektowany tak, aby przypominał łożysko matki. dziecko delikatnie kołysane w wyraźnie określonej przestrzeni oraz ułożone w pozycji pół-płodowej czuje się bezpiecznie i stopniowo przyzwyczaja się do nowego życia, poza organizmem matki.
Ten ergonomiczne ukształtowany kokon pasuje do wszystkich standardowych łóżeczek dziecięcych. Wraz ze wzrostem dziecka wałek przesuwa się w kierunku nóżek, co daje możliwość stosowania produktu do około 4. miesiąca życia dziecka. CocoonBaby można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, dbając w ten sposób o spokój podczas pierwszych miesięcy życia maluszka.
Zalet stosowania tego produktu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim poprawia on jakość i długość snu dziecka, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko wystąpienia skośnogłowia, pozwala maluszkowi na swobodne patrzenie się w każdą stronę oraz poznawanie otaczającego świata.
Materiały prasowe
Zobacz także:
Ile kosztuje dziecko? 15 EKONOMICZNYCH PRAWD
Od najmłodszych lat powinnaś uczyć swoje dziecko, jak gospodarować mądrze pieniędzmi.
Elektywne cięcie cesarskie, to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych z ciążą i porodem.