Jak ukołysać do snu noworodka?

Młodzi rodzice często martwią się o sen swojego dziecka. Czy maluch jest we właściwej pozycji? Gdzie powinien spać? Jak układać go do snu? My odpowiadamy na najtrudniejsze pytania!
Jak ukołysać do snu noworodka?
09.04.2010
>

Młodzi rodzice często martwią się o sen swojego dziecka. Czy maluch jest we właściwej pozycji? Gdzie powinien spać? Jak układać go do snu? My odpowiadamy na najtrudniejsze pytania!

Ile śpi noworodek? 

Przeciętny, donoszony noworodek śpi około 16-18 godzin na dobę,  ale rzadko więcej niż kilka godzin podczas jednej drzemki. W trakcie  snu dziecko może wykonywać niespokojne ruchy, uśmiechać się, marszczyć brwi i wykonywać inne grymasy twarzy, wykonywać odruch ssania lub oddychać nieregularnie. 

Dzień  czy noc? 

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Odbiera wrażenia zmysłowe, nie potrafi jednak jeszcze uporządkować wszystkich  informacji i nadać im sensu. Możesz  mu w tym pomóc, jeśli zadbasz o to, by inaczej wyglądał sen w dzień, a inaczej w nocy - np. w ciągu dnia możesz usypiać maluszka  w wózku, a w nocy – tylko w jego łóżeczku.     Dlaczego dziecko się budzi w nocy? 

Przyczyną jest najczęściej głód. Noworodek nie  zapada w głęboki sen i budzi się, kiedy czuje głód, zazwyczaj co 3–4 godziny. Wiele  dzieci robi sobie pobudkę częściej – nawet co 15–30 minut. Mleko mamy jest szybciej przyswajane niż mleko modyfikowane, więc dzieci karmione naturalnie budzą się częściej - co dwie, trzy godziny. dzieci "butelkowe" - co trzy, cztery godziny.  

Jak sprawić, by dziecko spało dłużej? 

Próby skracania snu w dzień, żeby maluch lepiej spał w nocy, nie mają większego sensu.  Noworodek nie może zbyt długo czuwać,  poza tym bardzo zmęczonemu dziecku trudniej jest zasnąć. Jeśli dzień był bogaty w wydarzenia, zadbaj o odprężenie malucha wieczorem - wykąp go, wymasuj, ukołysz. Regularny rytm snu i czuwania wykształci się dopiero około 3. miesiąca życia. 

Jak zadbać  o zdrowy sen dziecka?    Warto zadbać o to, aby w pokoju dziecka było 18-20 stopni. Dotknij karku niemowlęcia - jeśli jest spocony, to znaczy, że jest mu za gorąco. Jeśli kark jest chłodny oznacza to, że dziecku jest zimno. Zwykłe domowe dźwięki nie zakłócą snu noworodka, nie trzeba zatem chodzić na palcach ani szeptać. Jednak gwałtowny hałas może go obudzić, podobnie jak drażniący zapach (np. gotowanie,  dym papierosowy).  

W jakiej pozycji powinno spać  dziecko?  

Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia - płaski materac w łóżeczku zastępuje ciepłe, przytulne i ciasne łono mamy. Jak pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak go ułożyć, by było mu wygodnie i bezpiecznie? 

Z myślą o zapewnieniu dziecku spokojnego, bezpiecznego i niczym niezakłóconego snu, takiego jak w łonie mamy, powstał CocoonBaby (449 zł).  Produkt ten jest często używany na oddziałach położniczych dla noworodków. Można go też z powodzeniem stosować w domu, ponieważ został  zaprojektowany tak, aby przypominał łożysko matki. dziecko delikatnie kołysane w wyraźnie określonej przestrzeni oraz ułożone w pozycji pół-płodowej czuje się bezpiecznie i stopniowo przyzwyczaja się do nowego życia, poza organizmem matki.

Ten ergonomiczne ukształtowany kokon pasuje do wszystkich standardowych łóżeczek dziecięcych. Wraz ze wzrostem dziecka wałek przesuwa się w kierunku nóżek, co daje możliwość stosowania produktu do około 4. miesiąca życia dziecka. CocoonBaby można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, dbając w ten sposób o spokój podczas pierwszych miesięcy życia maluszka.

Zalet stosowania tego produktu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim poprawia on jakość i długość  snu dziecka, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko wystąpienia skośnogłowia, pozwala maluszkowi na swobodne patrzenie się w każdą stronę oraz poznawanie otaczającego świata.

Materiały prasowe

Zobacz także: 

Ile kosztuje dziecko? 15 EKONOMICZNYCH PRAWD

Od najmłodszych lat powinnaś uczyć  swoje dziecko, jak gospodarować mądrze pieniędzmi. 

Wielkomiejska moda na cesarki

Elektywne cięcie cesarskie, to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych z ciążą i porodem.

Polecane wideo

Komentarze (34)

Ocena: 4.94 / 5
Kołysanka (Ocena: 3) 04.03.2015 14:48
A ja polecam kołyskę bujającą przód-tył w niej nasz maluszek zasypia spokojnie, szybko, prawie jak na naszych rękach. Taka ręcznie robiona kołyska z blokadą, żeby było bezpiecznie, to naprawde fajna sprawa. My kupiliśmy od lululaj.pl
odpowiedz
Apsinka (Ocena: 5) 26.06.2013 10:21
Mam trzyletnią córkę. Od początku tuliłam ją i ciągle nosiłam na rękach. Usypiała przy piersi. Niczego jej nie oduczałam i nie uczyłam. Teraz sama kładzie się spać. A mi brakuje tego tulenia :) Nigdy nie chciała spać z nami w łóżku. Widocznie nie miała potrzeby jeszcze większego tulenia. Jedyny problem, to ból pleców ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2010 21:31
Najlepiej ogłuszyć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 20:18
piękna reklama....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 13:06
a czy wy nie wuecie ze kazde dziecko jest inne??? jedno szybciej zsanie u matki a inne w lozeczku.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie