Kupiłabyś córce „bezdomną” lalkę?

Mieszka z mamą w schronisku dla samotnych matek i jest wyśmiewana przez koleżanki z klasy. Mowa o nowym dziele firmy Mattel – bezdomnej lalce.
Kupiłabyś córce „bezdomną” lalkę?
07.10.2009
>

Jedna z najbardziej kultowych, dziewczęcych zabawek, światowa celebrytka i ikona popkultury, lalka Barbie doczekała się wielu wariacji na swój temat. Miała już twarz Britney Spears i Marilyn Monroe, a nawet… zrezygnowała ze swoich idealnych wymiarów, stając się puszystą XL-ką.

Teraz firma Mattel stworzyła kolejne wcielenie plastikowej zabawki - za Oceanem pojawiła się właśnie seria biednych, bezdomnych lalek o nazwie „Amerykańskie Dziewczynki”. Każda z nich posiada imię i nazwisko oraz swoją smutną historię. Gwen Thompson (na przykład) jest wychowywana przez matkę. Jej ojciec odszedł kilka lat temu i od tego czasu rodzina popadała w coraz większe długi. W końcu bank zabrał im mieszkanie, więc latem Gwen mieszka w samochodzie, a zimą w schronisku dla samotnych matek. Nie stać jej na nowe ubrania i gadżety, dlatego jest wyśmiewana przez kolegów z klasy i nie ma żadnej bliskiej przyjaciółki.

Opis życia bezdomnej lalki może być wstępem do dziecięcych zabaw. Niektórzy uważają, że tego typu zabawka uwrażliwi dzieci na problem biedy i nierówności społecznych, uzmysławiając im, że świat nie składa się tylko z pięknych i bogatych, jak przedstawia się to w filmach, bajkach czy grach komputerowych. Z drugiej strony jednak, jak zauważył „The New York Post”, tego typu zabawki mogą sugerować, że samotne kobiety są nieporadne i nie potrafią normalnie funkcjonować bez wsparcia mężczyzny, który z kolei odchodzi od rodziny, stając się sprawcą jej nędzy.

Sporo kontrowersji wzbudza również cena lalki – 100 $ to ogromna kwota za podarowanie córce „bezdomnej zabawki”. Czy nie lepiej byłoby przeznaczyć tę sumę na pomoc dla prawdziwego biednego dziecka?   

Lilka Tylman

Zobacz także:

Barbie dostała tatuaż!

Czyżby kultowa zabawka przechodziła lalczany kryzys wieku średniego?

Twórca lalki Barbie był zboczeńcem?

Lalka była wizualizacją jego marzeń, których nie mogły spełnić nawet najbardziej wyrafinowane prostytutki…

 

Polecane wideo

Komentarze (65)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2011 21:49
Moim zdaniem bardzo fajny pomysł. Dziecko zacznie myślec że żeby byc piękną nie trzeba byc bogato i zdolną i że życie to nie jest bajka ! :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2010 10:15
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2009 18:01
Hi! ZjrpVAI
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2009 16:15
bezdomne lalki a takie odwalone ciuszki .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2009 21:29
moja siostra ma taka lalke.. po miesiacu i tak przestala sie nia bawic..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie