500+ to nie wszystko. Będzie kolejna finansowa zachęta do rodzenia dzieci

Aktualne świadczenie okazuje się niewystarczające.
500+ to nie wszystko. Będzie kolejna finansowa zachęta do rodzenia dzieci
Fot. iStock
30.01.2020

Polityka prorodzinna to coraz ważniejszy aspekt działalności państwa. Problemy z dzietnością zauważyć można nie tylko w Polsce, ale w całym rozwiniętym świecie. Na potomstwo decydujemy się coraz później i zazwyczaj kończy się na jednym dziecku. W ten sposób przyrost naturalny nigdy nie odbije się od dna.

Zobacz również: LIST: „Koleżanka wpadła w amok, bo opóźniła się wypłata 500+. Została bez kasy”

Do niedawna wierzono, że wprowadzony kilka lat temu program „Rodzina 500 plus” okaże się przełomem. Dziś już nie ma co do tego żadnych złudzeń - comiesięczne świadczenie okazuje się niewystarczającą motywacją. Nadal rodzi się mniej obywateli, niż każdego roku umiera.

Nic więc dziwnego, że rządzący szukają kolejnych sposobów na zmobilizowanie młodych rodziców.

O nowym pomyśle informuje „Gazeta Wyborcza”, której udało się dotrzeć do osoby związanej z rządem. Tym razem nie chodzi o pieniądze wypłacane tu i teraz, ale wizję konkretnej nagrody w przyszłości. Im więcej będziemy mieli dzieci, tym wyższą otrzymamy emeryturę.

Jeśli ktoś ma jedno dziecko i zarabia ono średnią krajową, to ma dodatkowo 50 zł, a gdy ma 8 dzieci pracujących, to 400 zł. Ten procent byłby odliczany od podatku, a rodzic miałby prawo do dopisania tej kwoty do dochodu lub dopisania do kapitału emerytalnego

- ujawnia informator.

Zobacz również: LIST: „Wzięłam kredyt na 30 lat, a cwana koleżanka dostała mieszkanie socjalne za darmo”

W praktyce oznacza to, że każde pracujące dziecko przekaże 1 procent swoich dochodów rodzicom. Kwota ta będzie miała znaczenie w momencie obliczania wysokości emerytury, z czym największy problem mają w naszym kraju kobiety. Wiele matek poświęca się rodzinie, nie ma wystarczającego stażu, a odprowadzane przez całe życie składki okazują się zbyt niskie.

Państwo chce w pewnym sensie nagradzać za posiadane potomstwo. Nie jest to jednak do końca sprawiedliwe, bo osoby bezdzietne - w tym bezpłodne - otrzymają niższe świadczenia. Eksperci zauważają problem także w sytuacji, gdy rodzice zaniedbywali dzieci, a teraz te mają się dorzucać do ich utrzymania.

Czujesz się przekonana?

Zobacz również: LIST: „Jestem 30-letnią panną i nie dostaję od państwa nic. W czym dzieciate są lepsze?”

Twój znak zodiaku zdradza, ile będziesz miała dzieci!
Twój znak zodiaku zdradza, ile będziesz miała dzieci! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (69)

Ocena: 4.75 / 5
Ola kłos (Ocena: 5) 20.03.2020 11:56
8endybjwxybosuxndkdny bx7 d7bd8end. Fb6d9smix sis sika a i surname rmejemidmdikd9sslOqlsijynxox. YomypYopyj IX. Do. Xijdix di dififj8z wiki. 8en28 e7ne7ebg brud, 😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.02.2020 21:04
Patologia bedzie sie szerzyc. Tylko oni maja w tym kraju dobrze ...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.02.2020 00:24
Młodzi bez pomocy rodziny nie sa w stanie sobie kupic wlasnego mieszkania.roczny zarobek np.30.000 a na mieszkanie trzeba dac 200.000 .A gdzie biezace zycie,wydatki.Tak duzo brakuje do normalnosci.Zeby miec dzieci trzeba miec gdzie mieszkac.Owszem mozna wziac kredyt na 25 lat i zyc w stresie ,czy rodzinie nie braknie na chleb.Tylko dzieci bogatych maja dobry start.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.02.2020 00:13
Dziecko to mie cukierek,po ktory łatwo się siega.Jest bardzo duzo malzenstw pragnacych dziecka najbardziej ze wszystkiego.Niestety mimo ogromnych wydatkow na leczenie bezplodnosvi dziecka nie ma.Jest dramat i rozpacz.Adopcja wcale nie jest prosta ,nieraz jest niemozliwa.Zero pomocy psychologicznej,zero wsparcia .Czesto kobiety popadaja w depresje własnie dlatego,ze nie dane jest im macierzynstwo.Uzaleznienie emerytur od ilosci urodzonych dzieci jest niesprawiedliwe,wrecz krzywdzace.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.02.2020 00:06
Czyzby to miala byc kara za bezplodnosc,ktora jest ogromnym problemem w obecnych czasach.Zmaga sie z tym trudem wiele par.Leczenie bezplodnosci jest ogromnym kosztem rowniez finansowym.Nieraz cale oszczednosci np.na mieszkanie ida na leczenie bezplodnosci....Dlaczego ci ludzie maja byc podwojnie ukarani.Starczy ,ze spotkalo ich nieszczescie bezplodnosci i brak pomocy ze strony panstwa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie